8 نکته کلیدی در تبلیغات دیجیتال (Digital Advertising)

امروزه تبلیغات دیجیتال به یکی از مؤلفه های اصلی در استراتژی های مدرن بازاریابی تبدیل شده است که بهتر است بخشی از استراتژی کسب و کار شما را به خود اختصاص دهد. چرا که با بکارگیری آن قادر خواهید بود تا حضور آنلاین خود را افزایش داده و در نهایت خرید و فروش بیشتری داشته باشید. امروزه بیشتر از همیشه، تبلیغات دیجیتال این امکان را به شما خواهد داد تا در میان مخاطبان دیده شوید.

 

8 نکته کلیدی در تبلیغات دیجیتال

جهت انتخاب بهترین روش برای طراحی و اجرای تبلیغات دیجیتال مجموعه ای از نکات را ارائه خواهیم داد. ادغام این تکنیک ها با استراتژی های بازاریابی شخصی شما می­تواند نتایج دلخواه تان را به دنبال داشته باشد.

 

1. بکارگیری عناصر خلاقانه

کسب و کار شما قطعا دارای تعدادی عناصر بصری می­ باشد که شما را از نظر رقابتی برجسته می­ کند. سعی کنید در زمینه بازاریابی از این موارد به نفع خود استفاده کنید. این عناصر می­تواند به شناسایی برند شما توسط دیگران کمک کند. به طوری که شما باید در نگاه اول، در چشم مخاطب تان جذاب باشید اما به گونه ای از این عناصر استفاده کنید که توجه آن ها به صورت طولانی مدت جذب شود. در نتیجه همیشه برند شما را به خاطر خواهند داشت. به طور کلی گنجاندن عناصر بصری منحصر به فرد و خلاقانه مثل لوگو، فونت زیبا، طرح های رنگی و... می­تواند به شناخته شدن برند شما کمک کرده و همچنین تأثیر چشمگیری در موفقیت تبلیغاتی شما داشته باشد.

 

2. هوشمندانه خرج کنید

هر پلتفرمی که جهت بازاریابی آنلاین استفاده می­ شود ارزش متفاوتی دارد. پس شما باید با انجام آنالیز، پلتفرمی که ارزش سرمایه گذاری پول و زمان دارد را از پلتفرم نامناسب تمیز دهید. برای مثال یک سری از پلتفرم های آنلاین برای بعضی از شرکت ها بسیار کارآمد هستند ولی ممکن است همان پلتفرم برای شرکتی دیگر، بازدهی نداشته باشد. همه این احتمالات به برند تان بستگی دارد و شما باید بر اساس آن، برای بودجه خود برنامه ریزی کنید. در نهایت به خاطر داشته باشید که قبل از هرگونه تصمیم گیری در مورد کمپین تبلیغاتی خود، باید مشخص کنید که هر پلتفرم چگونه در جهت اهداف تبلیغاتی شما عمل می­ کند. سپس پلتفرم مناسب را انتخاب کنید.

 

3. تحقیق و جست و جو کنید

ممکن است شما بر اساس تجربه تبلیغاتی گذشته خود تشخیص دهید که چه نقشه ای بهترین کارکرد را در جهت جذب مخاطب دارد. اما این کافی نیست، بلکه باید با صرف زمان و انجام تحقیقات، داده هایی در جهت تکمیل اقدامات خود بدست آورید. همچنین همیشه باید منتظر اتفاقات غیر منتظره باشید. برای مثال ممکن است شما عادات و رفتار های روتین مشتری های خود را پیش بینی کنید، اما در زمان عمل، آن ها در جهتی کاملا متفاوت عمل کنند. در نتیجه ضروری است که در این گونه مواقع آمادگی لازم را داشته و با استفاده از اطلاعاتی که از طریق جست و جو به دست آورده­ اید برای استراتژی های بازاریابی خود برنامه ریزی کنید.

 

4. شناخت روند خرید

نقشه سفر خریدار (Buyer journey) و آنچه را که باید در هر مرحله از فرآیند خرید برای مخاطبان ارائه دهید را بررسی کنید تا میزان اثرگذاری خود را افزایش دهید. توجه داشته باشید که جزئیات بسیار زیادی جهت آنالیز فرآیند خرید مشتری وجود دارد. برای مثال شما می­توانید مدت زمانی که یک نفر در هر صفحه از وبسایت شما صرف می­کند را بدست آورید. یا حتی صفحه ای از وبسایت که موجب ترک احتمالی آن ها می­ شود را تشخیص دهید. این اطلاعات را جمع آوری کرده، آن ها را بکار بگیرید تا بازاریابی خود را گسترش دهید، پروسه خرید را برای مخاطبان آسان تر کنید و میزان سود خود را افزایش دهید.

 

5. جامعه هدف تان را بشناسید

شناخت کامل مخاطبان تان و اینکه کدام روش بازاریابی بیشترین تأثیر را روی آن ها دارد، بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید که قبل از انجام بازاریابی باید بدانید که خریداران و مخاطبان شما چه کسانی هستند و چه خصوصیات و ویژگی هایی دارند. این یک مرحله مهم برای هر استراتژی بازاریابی، چه به صورت آفلاین و چه به صورت آنلاین می­ باشد.

 

6. ادغام تمامی کانال های بازاریابی

اطمینان حاصل کنید که تبلیغات شما با پلتفرم های مختلف یکپارچگی داشته و به تمام مخاطبان یک پیام مشابه ارسال می­ شود. همان طور که می­دانید هر شبکه اجتماعی ویژگی های خاص خود را دارد. پس باید با صرف زمان تبلیغات دیجیتال خود را با هر کدام از این پلتفرم ها هماهنگ و متناسب سازید و در عین حال نام برند خود را خاص و منحصر به فرد نگه دارید. بنابراین اطمینان حاصل کنید که کمپین های تبلیغاتی شما با دیگر کانال های بازاریابی ادغام شده است. برای مثال تبلیغات فیس بوک به خودی خود عملکرد بسیار خوبی دارند اما زمانی که با دیگر کانال های بازاریابی مثل ایمیل ادغام می­ شوند، بازدهی بسیار بیشتری دارند.

 

7. مرز بندی جغرافیایی (Geo-fencing)

این روش، یک روش سرمایه گذاری نسبتا جدید در تبلیغات دیجیتال می­ باشد که نویدی برای بازاریابان، به ویژه کسانی است که در فضای B2C فعالیت دارند. روش Geo-fencing این امکان را به شما می­ دهد تا مشتری های خود را به روشی کاملا جدید و مبتنی بر موقعیت فیزیکی آن ها، هدف قرار دهید تا مخاطبان تان را به صورت طبیعی به سمت خود جذب کنید. آنچه که باعث اثرگذاری این روش می­شود، توانایی هدف قرار دادن مصرف کنندگان بر اساس علایق شان و جذب آن ها توسط پیشنهاداتی است که آن ها را در مسیر خرید سوق می­دهد. روش Geo-fencing به شما اجازه می­ دهد تا یک مرز مجازی، اطراف هر آدرس یا نقاط منتخب خود بکشید و به تمام افرادی که در داخل این مرز قرار دارند یک پیام مشترک ارسال کنید.

 

8. بهینه سازی لیست تبلیغ محصولات

لیست تبلیغ محصولات باید شامل تمام مواردی باشد که کاربران در هنگام جست و جوی محصولات، به دنبال آن هستند. بنابراین تمام سوالاتی که ممکن است برای مخاطب شما به وجود بیاید را در نظر گرفته و به تک تک آن ها پاسخ دهید. در این صورت احتمال اینکه مشتریان بالقوه به دلیل پیدا نکردن پاسخ سوالات خود از خرید صرف نظر کنند، کاهش می­یابد. هرگونه اطلاعاتی که فکر می­کنید ممکن است در تکمیل فرآیند خرید مفید باشد را در لیست تبلیغ محصولات خود قرار دهید. برای مثال محصولاتی که همراه با عکس و توضیحات هستند، جذابیت بصری بسیار بیشتری نسبت به محصولاتی دارند که فقط دارای یک متن عادی به عنوان توضیحات هستند.

 

نتیجه گیری

تبلیغات دیجیتال می­ تواند کلید موفقیت برای شرکت هایی باشد که به دنبال بازاریابی مؤثر، جهت جذب مخاطبان هستند. اگر به دنبال ارتقاء روش ها و گسترش دامنه فعلی خود هستید، سعی کنید نکات ذکر شده را با بازاریابی دیجیتال خود ادغام کنید. این نکات به بازگشت سرمایه شما (ROI) در حال و آینده کمک می­کند.