کوتاه کننده لینک چیست و بهترین ابزارهای کوتاه کننده لینک کدامند؟

 

لینک کوتاه چیست؟ 

ساختار لینک می تواند طولانی، پیچیده و یا دشوار باشد. این موضوع ممکن است دردسرساز شده و محدودیت هایی برای به اشتراک گذاشتن لینک ها به وجودآورد. برای عبور از این محدودیتها اینگونه لینک ها را کوتاه می کنند. لینک کوتاه آدرسی کوتاه شده و خلاصه از لینک های طولانی یا پیچیده اینترنتی است. کوتاه کردن لینک می تواند دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کوتاه کننده لینک چیست؟ 

کوتاه کننده لینک ابزاری است که می توانید به کمک آنها پیوندهای طولانی وب سایتتان را کوتاه کنید. بسیاری ازاین ابزارها می توانند با کوتاه کردن لینک اطلاعاتی در مورد کاربرانتان در اختیارتان قرار دهند که می توانید با پیگیری و تجزیه و تحلیل این اطلاعات شاهد افزایش بازدید سایت تان باشید.

دلایل و انگیزه های استفاده از کوتاه کننده لینک کدامند؟

شاید برایتان سوال باشد که چه دلایل و انگیزه هایی برای کوتاه کردن پیوندهای وب سایت تان وجود دارد، در ادامه برخی دلایل استفاده از کوتاه گرهای لینک ذکر خواهد شد:

کوتاه کردن لینک با هدف ایجادلینک های جذاب از لحاظ بصری :

زمانی که از کلمات فارسی در لینک هایتان استفاده می کنید علاوه بر طولانی شدن لینک هایتان، با کاراکترها وعلایم نامشخصی  مواجه می شوید که از لحاظ بصری بسیار نا خوشایند هستند.علاوه برآن به دلیل تعداد بالای کاراکترها محدودیتهایی را ایجاد می کنند. به کمک کوتاه کننده لینک می توانید این مشکل را برطرف کنید. حتی بعضی از این ابزارها این امکان را به شما می دهند که نام برندتان را در لینک کوتاه شده به نمایش بگذارید.

نکته: لینک های شامل عبارات فارسی می توانند زمان تجزیه  تحلیل بک لینک های سایتتان که در پروسه سئوی سایتتان بسیار اهمیت دارد شما را دچار مشکل کنند. پس بهتر است از عبارت های فارسی در لینک مقالات سایتتان استفاده نکنید. علاوه بر آن کاربران اینترنتی تعامل بهتری با لینک های کوتاه برقرار می کنند. بگذارید مثالی بزنم فرض کنید شما در مورد موضوع خاصی در اینترنت جستجو می کنید. 

در نهایت به دو مطلب جامع و کامل در مورد موضوعتان دست پیدا می کنید. دوستتان از شما می خواهد که لینک مطلب را برایش بفرستید تا او هم مطلب را مطالعه کند. با مراجعه به صفحه مطالب متوجه می شوید یکی از این وب سایت ها لینک مطلب را کوتاه کرده و در انتهای مقاله قرار داده است اما لینک مطلب دیگر بسیار طولانی و نا مشخص است، کدام لینک را انتخاب می کنید؟ پاسخ واضح است لینک کوتاه را کپی و برای دوستتان ارسال می کنید.

توجه:  urlهایی که ساختار ناموزونی دارند مشکوک به اسپم هستند علاوه برآن کاربران اینترنتی رغبت کمتری برای کلیک روی اینگونه لینک ها دارند.

 کوتاه کننده لینک به شما امکان می دهد لینک هایتان را ردیابی کنید.

ردیابی و تجزیه وتحلیل لینک هایتان در فرآیند بازاریابی محصولات و وب سایتتان بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از کوتاه کننده های لینک این امکان را برایتان فراهم می کنند که لینک های کوتاه را ردیابی کنید.  اگر می خواهید  در کمپین های تبلیغاتیتان موفق شوید ردیابی لینک های تان بسیار حائز اهمیت است. می توانید با ترکیب کوتاه کننده لینک با ابزارهای تحلیلی مانند گوگل آنالیتیکس موفقیت کمپین های تبلیغاتیتان را تضمین کنید.

نکته: به کمک کوتاه کردن لینک هایتان در بعضی از ابزارهای کوتاه کننده لینک می توانید تعداد کلیک روی لینک هایتان را رسد کنید. از این تکنیک می توانید برای فهمیدن تعداد کلیک انجام شده بر روی لینک های شبکه های اجتماعیتان هم استفاده کنید.

کوتاه کننده لینک می تواند به از بین بردن محدودیت در تعداد کارکتر های ارسالی کمک کند.

بسار نا امید کننده است اگر یک پست جذاب در شبکه های اجتماعی ایجاد و متوجه شوید به خاطر چند کاراکتر اضافه نمی توانید آن را ارسال کنید. خوشبختانه در این گونه موارد می توانید از کوتاه کننده های لینک استفاده و محدودیت ها را از بین ببرید.

کوتاه کردن لینک با هدف پنهان کردن هویت مبدا لینک

بنا بر دلایلی ممکن است افراد تمایل به نمایش دادن اطلاعات لینک (اطلاعاتی که در ساختار لینک به صورت طبیعی گنجانده می شود) نداشته باشند. به عنوان مثال: شما از سیستم همکاری در فروش استفاده می کنید و دوست ندارید افراد بدانند که محصولاتشان را از طریق لینک شما خریداری کرده اند. می توانید برای خودتان هر دلیلی داشته باشید به هرحال کوتاه کردن لینک در اینگونه موارد مشکل را برطرف می کند.

کوتاه کردن لینک برای جلوگیری از انتقال اعتبار

اگر نخواهید به وب سایتی لینک مستقیم بدهیدمی توانید از لینک کوتاه استفاده کنید.لینک های کوتاه لینک های غیر مستقیمی هستند که اعتبار را منتقل نمی کنند. به هر حال لینک های کوتاه می توانند به عنوان ابزاری برای لینک دادن های غیر مستقیم در مواقع خاص استفاده شوند. راه کار دیگر این است که از لینک های نو فالو استفاده کنید.

معرفی بهترین سرویس های کوتاه کننده لینک خارجی 

Bitly

این وب سایت با داشبورد بسیار قدرتمندی که دارداین امکان را به شما می دهد که لینک های کوتاه تان را ایجاد و معیارهایی مانند:

 • سفارشی سازی لینک های کوتاه شده
 • آنالیز دقیق لینک های کوتاه شده

را برای آنها بررسی کنید. البته حساب کاربری این وب سایت به شما امکان ایجاد ۵۰۰ لینک کوتاه مارک دار (نشانه گذاری شده)و ۱۰۰۰۰ هزار لینک کوتاه بدون مارک را می دهد. استفاده از نسخه پریمیوم این وب سایت با حق عضویت ۲۹ دلار ماهانه شروع می شود. در اشتراک ماهانه می توانید تعداد لینک های بیشتری ایجاد و کاربران بیشتری را اضافه کنید.

برخی از خدمات نسخه پریمیوم :

پیوندهایی با نام برند و شخصی سازی شده

 • ریدایرکت (تغییر مسیر) لینک های مارک دار
 • پیوند های مارک دار به صورت خودکار
 • گواهی SSL سفارشی
 • وارد کردن کلمات کلیدی در انتهای لینک

Ow.ly

Owly یکی از قدرتمند ترین کوتاه کننده های لینک به شمار می آید. این ابزار به تازگی با پلتفرم (Hootsuite) کنترل پنلی برای کنترل حساب هایتان در شبکه های اجتماعی ادغام شده است. این کوتاه کننده لینک از قدرت محبوب ترین پلتفرم مدیریت رسانه های اجتماعی(Hootsuite) به منظور ردیابی معیارهای مورد نظرتان برای موفقیت در کمپین های بازاریابیتان استفاده می کند.

استفاده از نسخه پریمیوم این وب سایت با حق عضویت ۲۹ دلار ماهانه شروع می شود. نکته جالب این است که تمامی ابزار های قدرتمند مدیریت رسانه های اجتماعی Hootsuite را هم در اختیارتان قرار می دهد.

t.co

تویتر یک کوتاه کننده لینک خودکار داخلی دارد. هر لینکی را دراین سیستم درج کنید به طور خودکار و بدون توجه به طول واقعی آن به ۲۳ کاراکتر کوتاه می شود. توجه داشته باشید حتی اگر تعداد کاراکترهای لینک کمتر از ۲۳ کاراکتر باشد باز هم تبدیل به ۲۳ کاراکتر خواهد شد. این سرویس کوتاه کننده لینک با نام t.co شناخته می شود. تویتر این کار را با هدف ضبط معیارهای مربوط به لینک ها ایجاد کرده است. اگر می خواهید لینکتان را در این سیستم کوتاه کنید لینک را وارد کرده و از پنجره مرورگرتان لینک کوتاه شده را کپی کنید.

توجه داشته باشید که امکان آنالیزلینک های کوتاه شده توسط خوداین سیستم برایتان وجود ندارد اما می توانید از گوگل آنالیتیکس برای آنالیز لینک هایتان استفاده کنید.

نکته : تویتر امنیت حسابتان را توسط این روش تامین می کند.

TinyURL

این وب سایت در سال ۲۰۰۲ ایجاد شده است و به عنوان یک کوتاه کننده لینک بسیار محبوب با بیش از یک میلیارد لینک کوتاه در هر ماه شناخته می شود. خدمات این وب  سایت کاملا رایگان است اما بزرگترین مشکل این وب سایت این است که داشبوردی در اختیارتان قرار نمی دهد که بتوانید لینک هایتان را تحلیل کنید.

اگر می خواهید معیارهای مورد نظرتان را بررسی کنید باید کد utm گوگل آنالیتیکس را در پیوندهای کوتاه قرار داده و با ابزار گوگل آنالیتیکس معیارهای مورد نظرتان را آنالیز کنید.

SmallSEOTools

وب سایت SmallSEOTools یک کوتاه کننده لینک ارائه می دهد که لینک شما را به یک پیوند کوتاه تبدیل می کند. این ابزار کاملا رایگان است و می تواند لینک های کاملا ناشناسی را برای شما ایجاد کند. اگر هدفتان تنها کوتاه کردن لینک است می توانید از این ابزار بسیار عالی استفاده کنید.

Bl.ink

Bl.ink ابزاری برای کوتاه کردن لینک است که توسط شرکت Zapier پشتیبانی می شود. این شرکت ابزارهای زیادی برای رسدمعیارهای حیاتی لینک هایتان مانند:

 • تعداد دفعات مراجعه به صفحات
 • نرخ کلیک 

در اختیارتان قرار می دهد.اشتراک پریمیوم این وب سایت از ۱۲ دلار در هر ماه شروع می شود و شامل ۱۰،۰۰۰ پیوند، ۷۵۰۰ کلیک برای هر لینک ، دامنه های سفارشی نامحدود و همچنین سه کاربر برای یک حساب کاربری می شود.

Sniply

Sniply یک کوتاه کننده لینک بی نظیر است که نه تنها پیوند ها را کوتاه می کند بلکه می توانید یک دکمه اقدام به عمل (call to action) برای یک صفحه ثالث ایجاد کنید.

این ویژگی برای افزایش نرخ تبدیل سایتتان بسیار عالی است.به کمک اکانت رایگان این ابزار می توانید لینک کوتاه ایجاد کنید و آن را در داشبورد اختصاصی خودتان آنالیز کنید. نسخه پولی این ابزار با ۲۹ دلار در ماه شروع می شود و امکان ایجاد ۲ حساب کاربری را به شما می دهد.

Bit.do

این سرویس کوتاه کننده لینک در بین لیست ما (بهترین سرویس کوتاه کننده لینک) قرار می گیرد. این سرویس امکان مدیریت و سفارشی سازی لینک کوتاه را به شما می دهد.

اکانت پریمیوم این سرویس بسیار قدرتمند است ولی متاسفانه با هزینه ماهیانه ۸۵ دلار ارائه می شود که برای ما ایرانی ها مبلغ بالایی به شمار می آید. اما اگر بودجه کافی دارید حتما از این سرویس استفاده کنید.

در ادامه برخی از ویژگی های این سرویس قدرتمند آورده شده است.

 • امکان سفارشی سازی لینک های کوتاه
 • ارائه آمار تحلیلی کامل برای هر آدرس (تاریخ کلیک، تعداد کلیک، IP ، کشور و موارد دیگر)
 • آمارهای محافظت شده با رمز عبور
 • پیوندهای محافظت شده با رمز عبور
 • امکان تعریف چندین کاربر (مدیران پیوند) برای یک حساب
 • ایجاد پیوند انبوه و ادغام / اتوماسیون
 • مدیریت پیوند (ویرایش مقصد پیوند، حذف و حذف لینک های قدیمی)
 • پیوندهای گروهی براساس طبقه بندی (به عنوان مثال هیئت مدیره سایتها ، مشتریها، پروژه ها، هرکدام دارای لیست پیوندهای خاص خود هستند).

 Clkim

 clkim یکی دیگر از سرویس های کوتاه کننده لینک است که امکان بررسی تعداد کلیک لینک هایتان را به شما می دهد.این وب سایت به شما این امکان را می دهد که تبلیغاتتان را هم (تبلیغات بینا بینی) به کاربر نشان دهید.

تبلیغات بینابینی (Interstitial Ads) بعد از کلیک کاربر روی لینک مورد نظر برای دیدن صفحه وب درخواستی به او نمایش داده می شود. کاربربرای دیدن صفحه هدف ابتدا باید صفحه تبلیغ را ببیند و بعد از آن وارد صفحه اصلی می شود. البته این صفحات کاربرد های دیگری هم دارند به عنوان مثال: گاهی برای دریافت اطلاعات کاربر مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت اکانت های این وب سایت از ماهیانه ۱۰ دلار شروع می شود اما می توانید از یک دوره ۱۴ روزه رایگان استفاده کنید. به خاطر تبلیغات بینابینی که ارائه می دهد قطعا ارزش امتحان ۱۴روزه را هم دارد.

Clickmeter 

ابزاری بسیارقدرتمند برای تجزیه و تحلیل و بهینه سازی لینک های کوتاه که امکان ردیابی نرخ تبدیل را هم به شما می دهد. این ابزار اکانت رایگان ندارد و از قیمت ماهانه ۲۹ دلار شروع می شود.

این ابزار بسیار قدرتمند است و پیشنهاد می کنم اگر بودجه کافی دارید حتما از آن برای کمپین های بازاریابیتان استفاده کنید.

is.gd

is.gd هم جزع بهترین سرویس های کوتاه کننده لینک به شمار می آید. این سرویس کوتاه کننده لینک امکان آنالیز و سفارشی سازی لینک کوتاه را فراهم می کند و شما می توانید تعداد کلیک های لینک کوتاهتان را آنالیز کنید.

v.ht

این سرویس کوتاه کننده لینک یکی از بهترین سرویس های کوتاه کننده لینک به شمار می آید که خدماتی کاملا رایگان ارائه می دهد. برای اینکه بتوانید از خدمات این وب سایت استفاده کنید حتما باید درآن عضو شوید. توجه کنید که این سرویس نه تنها رایگان است بلکه پنل مدیریتی رایگانی هم در اختیارتان قرار می دهد تا راحت تر بتوانید لینک های کوتاهتان را مدیریت کنید.

Rebrandly

 Rebrandly یک سرویس کوتاه کننده لینک بسیار پیشرفته که امکانات بسیار خوبی به کاربرانش ارائه می دهد. این سیستم امکانات بسیار پیشرفته ای ارائه می دهد که در زیر به آنها اشاره شده است.

 • ایجاد پیوند انبوه
 • پارامترهای UTM
 • دسترسی به API
 • ایموجی ها در لینک های کوتاه
 • پایبند به GDPR(مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا)
 • سرورهای مقیاس خودکار سریع
 • گزارش خصوصی
 • گزارش های سفارشی
 • ردیابی و آنالیز کلیک ها

البته حتما از اکانت free این وب سایت استفاده کنید. امکانات بسیار خوبی در اختیارتان قرار می دهد.

T2M

T2M یکی دیگر از بهترین سرویس های لینک کوتاه است. این ابزار دو داشبورد جداگانه یکی برای آنالیز مکان و دیگری برای دستگاه یا پلتفرم کاربران ارائه می دهد. علاوه بر آن این ابزار یک کد QR به همراه لینک کوتاه تولید می کند که برای کاربران موبایل بسیار مفید است.(استفاده از آن برای باز کردن لینک کوتاه در موبایل) امکان جالبی که این ابزار به کاربرانش ارائه می دهداین است که کاربران می توانند تصمیم بگیرند که لینک های کوتاه شان در کجا عمل کنند. درادامه برخی از امکانات این ابزار آورده شده است:

 • لینک های کوتاه شخصی سازی شده
 • لینک های کوتاه بدون تاریخ انقضا
 • تولید خودکار کد QR
 • لینک های کوتاه انبوه
 • آنالیز و تجزیه و تحلیل لینک های کوتاه به صورت کامل

u.to

این ابزار به نوبه خودش جزء بهترین سرویس های کوتاه کننده لینک خارجی به  شمار می آید.مزیت بسیار خوب این وب سایت این است که هر بار  وارد صفحه اصلی آن می شوید لیست آخرین لینک های کوتاه را که توسط شما ایجاد شده است به همراه تعداد کلیک روی آنها نمایش می دهد.

شما می توانید برای مدیریت بهتر لینک هایتان در این وب سایت عضو شوید.

این سرویس هم جزء بهترین کوتاه کننده های لینک به شمار می آید.این وب سایت افزونه هایی برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس در اختیارتان قرار می دهد که می توانیدبا نصب آنها در هر صفحه ای که می روید به کمک این افزونه ها لینک کوتاه صفحه را ایجاد کنید. دراین ابزار این امکان وجود دارد که بازدید لینک های کوتاهتان را به صورت خصوصی بررسی کنید.

معرفی بهترین سرویس های کوتاه کننده لینک ایرانی 

سروس های کوتاه کننده لینک فارسی بسیار زیادی وجود دارند که علاوه بر امکان کوتاه کردن لینک و آنالیز آن می توانید از آنها کسب درآمد داشته باشید در ادامه به معرفی بهترین سیستم های کوتاه کننده لینک ایرانی می پردازم.

Opizo

اپیزو یکی از بهترین سرویس های کوتاه کننده لینک ایرانی به شمار می آید.در این وب سایت می توانید دو نوع لینک کوتاه ایجاد کنید(لینک درآمدزا و مستقیم). این سرویس به شما این امکان را می دهد که لینک های کوتاهتان را سفارشی سازی کنید و تاریخ انقضا برایشان ایجاد کنید.

 علاوه برآن این وب سایت یک افزونه وردپرسی ارائه می دهد که به کمک آن می توانید برای پست های بلاگتان لینک کوتاه ایجاد کنید. این افزونه را می توانید از مخزن وردپرس دانلود و نصب کنید.

 در وب سایت اپیزو به ۳ روش می توانید کسب درآمد کنید.

 • کسب درآمد از کوتاه کردن لینک
 • کسب درآمد از کوتاه کردن متن (جدید)
 • کسب درآمد با استفاده از جذب زیرمجموعه
 • اگر می خواهید این روش کسب درآمد راتجربه کنید به وب سایت اپیزو مراجعه کنید.

این سرویس کوتاه کننده لینک یکی از بهترین سرویس های کوتاه کننده لینک به شمار می آید.اکانت رایگان این سرویس امکانات بی نظیری را در اختیارتان قرار می دهد اما به شما توصیه می کنم حتما از پنل حرفه ای این سرویس استفاده کنید قیمت بسیار پایین این سرویس برای یک ماه استفاده از امکانات بی نظیر آن را تقریبا رایگان کرده است.این سرویس با هزینه ناچیز شش هزار تومان ماهانه امکانات بسیار خوبی در اختیارتان قرار می دهد که در ادامه می توانید آنها را مشاهده کنید.

امکانات پرمیوم

 • بی‌نهایت URL مجاز
 • بی‌نهایت کلیک در هر ماه
 • محدوده‌ی جغرافیایی
 • دستگاه هدف
 • بی‌نهایت صفحه انتقال دهنده لینک سفارشی
 • بی‌نهایت صفحه همپوشانی سفارشی
 • بی‌نهایت ردیابی رویداد
 • بی‌نهایت عضو تیم
 • بی‌نهایت دامنه سفارشی
 • دسته‌بندی و روتاتور لینک
 • Custom Aliases
 • خروجی داده‌ها
 • توسعه دهنده API
 • سفارشی سازی URL
 • بدون تبلیغات

وان دا

وان دا یکی از بهترین سیستم های کوتاه کننده لینک فارسی است که به سرعت توانسته جایگاهش را در بین کاربران ایرانی پیدا کند. بعد از ثبت نام در این سایت با یک پنل مدیریتی پیشرفته روبرو می شوید که امکانات بسیار زیادی را در اختیارتان قرار می دهد.

این وب سایت علاوه براینکه به شما اجازه می دهد لینک کوتاه بسازید. امکان کسب درآمد از لینک کوتاه را هم برایتان فراهم می کند.اگر مدیر وب سایت هستید این سایت می تواند بهترین گزینه برای درآمدزایی شما ازسرویس های کوتاه کننده لینک باشد.

امکانات سایت وان دا:

 • ۱۰۰۰ تومان پاداش ثبت نام در سایت
 • آمار دقیق از لینک های کوتاه شده
 • کوتاه کردن لینک بصورت مستقیم (بدون کسب درآمد)
 • کوتاه کردن لینک بصورت غیر مستقیم (همراه با درآمدزایی)
 • حد نصاب واریزی ۱۰٫۰۰۰ تومان
 • بابت هر هزار نمایش موفق ۶۰۰۰ تومان پرداختی
 • ۱۰% پاداش هر زیر مجموعه

b2n

این سرویس یکی از جداب ترین سرویس های کوتاه کننده لینک به شمار می آید که علاوه بر رایگان بودن امکانات بی نطیری را در اختیار شما قرار می دهد.شما می توانید با کوتاه کردن لینک در این سرویس از امکانات زیر بهرمند شوید.

 • نامحدود و رایگان
 • امکان کوتاه کردن بی‌نهایت لینک به رایگان بدون تاریخ مصرف
 • نمایش آمار لینک بی‌نیاز از ثبت‌نام
 • امکان دسترسی با اینترنت داخلی بهینه و سرعت بالا
 • لینک کوتاه با آدرس دلخواه

Rizy

کوتاه کننده لینک ریزی یکی دیگر از از سرویس های کوتاه کننده لینک است که می توانید به کمک آن لینک های کوتاه تان را بسازید. این سیستم علاوه بر اینکه  به شما کمک می کند لینک های کوتاه بسازید روش خوبی برای کسب درآمد از لینک کوتاه به شمار می آید.

امکانات این سیستم :

 • مشاهده آمار بازدید لینک ها
 • کوتاه کردن لینک با آدرس دلخواه
 • ویرایش و حذف لینک هام
 • زیرمجموعه گیری برای کسب درآمد بیشتر
 • ابزارهای پیشرفته برای کوتاه کردن لینک مانند کد اسکریپت
 • کوتاه کننده جمعی
 • وب سرویس API