چگونه یک تصویر ذهنی مناسب (Brand imagery) برای برند خود بسازیم؟

 

ما روزانه تصاویر زیادی را در سطح شهر، صفحات وبسایت ها، بازی ها، اپلیکیشن های موبایل و... می بینیم. وجود بیلبورد ها و آگهی ها اهمیت وجود تصویر ذهنی برند، در گذشته را نیز نشان می دهد. امروزه نیز به دلیل وجود شبکه های اجتماعی، تصویر ذهنی برند، نقش بسیار مهمی در بازاریابی ایفا می کند. اگر به خوبی از تصاویر ذهنی استفاده شود، این تصاویر می توانند یک ارتباط قوی میان برند شما و مشتریان بالقوه ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه تصویر ذهنی برند چیست و چگونه تصویر ذهنی ای از برندمان بسازیم که در یاد مخاطب ماندگار شود، ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

 

تصویر ذهنی برند (Brand imagery) چیست؟

تصویر ذهنی در واقع نشان دهنده هویت برند شماست. این تصویر می تواند در فرم های مختلفی مثل بیلبورد ها، عکس های اینستاگرام، وبسایت ها، آگهی ها و...ظاهر شود. این تصاویر فراتر از یک عکس ساده هستند. آن ها اغلب باعث ایجاد یک حس خاص در مخاطب می شوند که به عنوان Brand feeling شناخته شده است. ایجاد ارتباط و اعتماد میان مخاطب و برند از طریق تصاویر ذهنی، نیازمند زمان و تکرار در نمایش تصاویر می باشد. به زبان ساده تر، شما می توانید از تصویر ذهنی برندتان به عنوان فرصتی جهت ایجاد ارتباط با مشتریان بالقوه، استفاده کنید. فرقی ندارد که استراتژی شما مدرن، سنتی، ساده یا پیچیده باشد، در هر صورت سعی کنید از این طریق به مخاطب نشان دهید که می تواند به شما اعتماد کنند و محصولات و خدمات شما برای او مفید است.

 

تفاوت تصویر ذهنی برند و لوگو چیست؟

لوگو، بخشی کلی از تصویر ذهنی برند شما می باشد. اما لوگو می تواند فراتر از این هم باشد. لوگو، سمبل یا نشانه ای برای معرفی برند و در واقع مهم ترین و ابتدایی ترین قدم جهت ساخت برند می باشد. لوگو نمادی است که بوسیله آن می توان یک برند را از روی سربرگ، تابلو ها، حضور آنلاین و حتی کالاهایی که می فروشد، تشخیص داد. لوگو ها باید به صورت سفارشی و منحصر بفرد طراحی شده باشند. همچنین می توانند برای تشخیص آنی برند، مورد استفاده قرار بگیرند.

 

چگونه بهترین تصویر ذهنی را برای برند خود بسازیم؟

در فرآیند تصویر سازی ذهنی باید علایق و نیاز های مخاطب خود را تجسم کرده تا بتوانید تصویر ذهنی بهتری برای برند خود بسازید. در این مسیر سعی کنید راه و روش رقیب خود را بشناسید، ولی مسیر متفاوتی را در پیش بگیرید. برای مثال شرکت مرسدس بنز و داج (Dodge) هر دو در پی فروش یک محصول مشابه یعنی خودرو هستند. اما هر دو آن ها تلاش می کنند تا محصول خود را به دو مخاطب متفاوت بفروشند. در تبلیغات مرسدس بنز، اغلب ماشین ها نقره ای هستند و در محیط های شهری و تمیز نمایش داده می شوند. در واقع این رنگ و نحوه نمایش، نشان دهنده اتحاد، تکنولوژی و لوکس بودن می باشد. اما در تبلیغات شرکت Dodge، ماشین هایی با رنگ قرمز در زمین های مسابقه نشان داده می شوند. به عبارتی سازندگان با این کار سعی دارند خودرو های خود را سریع و قدرتمند نشان دهند. در واقع این شرکت ها با کمک ابزار "طراحی" می توانند محصولاتی تا این حد مشابه (خودرو) را کاملا متفاوت نشان دهند. بسیار مهم است که در مورد رنگ، ترکیب، تایپوگرافی، محتوا و سبک کار خود با دقت مطالعه و فکر کنید تا مانند مثال بالا محتوای متفاوتی ایجاد کنید. سعی کنید اصول تئوری رنگ ها و تایپوگرافی را فرا بگیرید تا پیام تصویر ذهنی برند خود را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید. برای مثال، رنگ های تیره و فونت های سنگین نشان دهنده جدیت هستند. در مقابل، رنگ های طبیعی و خنثی می توانند یک دید مدرن و آینده نگر به مخاطب بدهند.

شناخت مخاطب به شما اجازه می دهد تا عناصر طراحی (رنگ، ساختار، پرسپکتیو و...) مناسب را انتخاب کرده و روی همان تمرکز کنید. البته توجه داشته باشید که همه مخاطبان شما مثل هم نیستند. برای مثال، ممکن است مخاطبی فقط به یک لوگو، با پس زمینه ای سفید و چند طراحی گرافیکی ساده جذب شود. اما مخاطبی دیگر نسبت به گیف های انیمیشنی واکنش نشان دهد. بنابراین جهت یافتن روش مؤثر تر، 2 یا 3 استایل مختلف را برای تصاویر امتحان کرده و بهترین را برگزینید. سعی کنید همیشه از زاویه دیدی (پرسپکتیو) استفاده کنید برای مخاطب چشمگیر باشد. مثل قرار دادن محصول تان در یک مکان غیر منتظره، نقاشی روی دیوار که یک محیط هیجان انگیز را تداعی می کند و یا استفاده از یک شخص خاص که خصوصیات مورد نظر جامعه هدف شما را داشته باشد. از این طریق به جای اینکه تصاویر ذهنی برندتان کاملا حالت تبلیغاتی داشته باشند، می توانید به آن ها حالت نشاط و سرزندگی را نیز بدهید.

 

آیا تصاویر ذهنی برند، حتما باید عکس زنده باشند؟

هرچند که استفاده از تکنیک های عکاسی یکی از رایج ترین روش ها برای ساخت تصاویر ذهنی برند ها می باشد. اما بسیاری از شرکت های مدرن جهت توسعه و تبلیغ برند خود از تصاویر گرافیکی استفاده می کنند. از آنجایی که وفاداری فقط از اصالت و صداقت ناشی می شود، پس بهتر است به جای استفاده از عکس های تکراری و خسته کننده، از تصاویر گرافیکی و خلاقانه استفاده کنید. در کل، استفاده از رنگ ها، طرح ها و تصاویر دلپذیر، احساس خوشایندی به مخاطب داده و آن ها را به استفاده از محصول ترغیب می کند. توجه داشته باشید که تصاویر گرافیکی، گیرایی و جذابیت بیشری نسبت به تصاویر واقعی دارند. گاهی نشان دادن یک محصول واقعی در قالب عکس گرافیکی امکان پذیر نیست. در این صورت می توانید تصاویر واقعی را با تصاویر گرافیکی درآمیزید. با این کار هم به عکس های گرافیکی حس زنده بودن داده اید، هم یک روش خلاقانه را به کار گرفته اید.

 

تصاویر ذهنی، اعتبار برند شما را افزایش می دهد.

تصاویر ذهنی خلاقانه و موفق باعث اعتماد مشتری نسبت به برند شما می شود. این اعتماد فراتر از فروش محصولات و خدمات است، چراکه باعث شناخت برند و لوگوی شمااز سمت مخاطبان می شود. به عبارتی در این صورت مشتریان به خاطر ارزش محصول، آن را خریداری می کنند. برای مثال اگر شما به دنبال خودرو هایی هستید که عمر طولانی و کیفیت بالایی داشته باشند، احتمالا یکی از خودرو های شرکت Toyota را خریداری می کنید. این موارد، باور های دیرینه و قوی ای هستند که از مردم سراسر جهان در گروه های سنی، جوامع و مارکت های مختلف می شنوید. بنابراین تصاویر ذهنی موفقی بسازید که مشتریان وفاداری را پرورش دهید. بعد از این اتفاق، آن ها از یک مشتری ساده فراتر رفته و نقش سفیر را برای برند شما بازی می کنند. بدین صورت که محصولات و خدمات شما را به دیگران نیز معرفی می کنند. در نهایت به یاد داشته باشید که رسیدن به این موارد در گرو طراحی یک تصویر ذهنی موفق از برندتان می باشد.