هشتگ چیست و چگونه استراتژی مناسب برای هشتگ گذاری انتخاب کنیم؟

 

هشتگ از نظر فنی در واقع روشی برای افزودن متا دیتا (metadata) به محتوایی است که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید تا پیدا کردن، دنبال کردن و درک آن توسط کاربران و وب‌سایت‌های اجتماعی آسان‌تر شود. هشتگ‌ها با علامت # شروع می‌شوند و به دنبال این علامت یک کلمه یا مجموعه‌ای از کلمات بدون فاصله یا علائم خاص (مثل ویرگول یا علامت نقل قول) درج می‌شود. به‌عنوان مثال، می‌توان به هشتگ‌های فارسی و انگلیسیMarketing# یا #بازاریابی اشاره کرد.

توجه داشته باشید که استفاده از حروف کوچک یا بزرگ انگلیسی در هشتگ‌ها تفاوتی ایجاد نمی‌کند؛ مثلاً هشتگ seo# با هشتگ SEO# تفاوتی ندارد؛ درعین‌حال برای سهولت در خوانایی هشتگ‌هایی که شامل چندین کلمه انگلیسی هستند می‌توان اولین حرف هر کلمه را با حرف بزرگ نوشت. از آنجایی که در زبان فارسی راهی برای تفکیک کلمات با حروف بزرگ نداریم، معمولاً بین هر کلمه از یک علامت آندرلاین (_) استفاده می‌کنیم. به‌علاوه می‌توانید از اعداد نیز در هشتگ‌های خود استفاده کنید.

انواع هشتگ برای کسب‌وکارها

هشتگ‌های مخصوص برند

هر کسب‌وکاری هشتگ مختص خود را می‌تواند داشته باشد. اغلب این هشتگ، نام برند است و گاهی نیز شعار برند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هشتگ به صورت اختصاصی متعلق به برند است و می‌توانید مخاطب را به دنبال کردن آن تشویق کنید. مخاطبین خود را ترغیب کنید تا از این هشتگ در پست‌هایی که محتوای آن مرتبط با خدمت یا محصول شما است استفاده کنند تا بیشتر دیده شوید.. اگر نام برند شما بسیار عمومی است آن را با واژه‌ی دیگری ترکیب کنید یا از شعار خود استفاده کنید. دقت کنید که هشتگ کوتاه باشد و نگارش آن دشوار نباشد تا هم ماندگار شود هم نوشتن آن برای کاربر آسان باشد. KitKat از هشتگ HaveABreak# استفاده می‌کند و با این هشتگ‌ها شناخته شده‌اند و فالوورهای آن‌ها عکس‌های خود را با این هشتگ پست می‌کنند. از طریق این هشتگ، برندها محتواهایی که سایرین برای آن‌ها تولید کرده‌اند را پیدا می‌کنند و واکنش نشان می‌دهند HaveABreak# هشتگی است که تنها خریداران کیت کت استفاده نمی‌کنند بلکه ممکن است محتواهای دیگری با این هشتگ پست شوند. در نتیجه هشتگی انتخاب کنید که منحصر به کسب‌وکار شما باشد. 

با قابلیت فالو کردن هشتگ‌، کاربران تمام پست‌هایی که  از آن هشتگ استفاده کرده‌اند را در صفحه فید خود می‌بینند.  این یک فرصت بسیار مناسب برای حضور حتمی کسب‌وکارها در قسمت فید فالوورها است. اگر هشتگ مخصوص برند برای کسب‌وکار خود داشته باشید، میتوانید از فالوورهایتان دعوت کنید تا هشتگ خاص شما را دنبال کنند. با این کار احتمال نمایش محتوا به فالوورهایتان افزایش می‌یابد.

هشتگ‌های مخصوص کمپین

معمولا برای کمپین‌های تبلیغاتی استفاده از نام یا شعار کمپین رایج است. این نوع از هشتگ نیز باید در عین سادگی، منحصربه‌فرد باشد تا در بین محتوای دیگران در بخش جستجو هشتگ گم نشوند. همچنین خلاقیت برای این نوع از هشتگ‌ها سبب می‌شود تا کمپین شما در ذهن مخاطب ماندگارتر شود.

طراحی هشتگ برای مسابقات نه تنها آگاهی از آن مسابقه را در بین کاربران بیشتر می‌کند بلکه باعث افزایش اینگیجمنت نیز می‌شود. با اضافه کردن هشتگ کمپین در بخش بیو و دعوت از کاربران برای شرکت در آن توجه‌شان نسبت به مسابقه جلب کرده و نرخ تعامل را بیشتر کنید. در زمان برگزاری کمپین هشتگ کمپین را رصد کنید و در صورت نیاز نسبت به محتوای شرکت‌کنندگان واکنش نشان دهید.

هشتگ‌های ترند یا موضوعات پرگفتگو

معمولا در یک دوره زمانی صحبت درباره یک موضوع خاص در شبکه‌های اجتماعی فراگیر می‌شود و کاربران با یک هشتگ مخصوص در مورد آن موضوع محتوا تولید می‌کنند. در بعضی موارد ممکن است موضوع صفحه اینستاگرام شما با آن موضوع مرتبط باشد و بتوانید به اصطلاح با موج همراه شوید و توجه کاربران زیادی را به سوی خود جلب کنید.

البته در این حالت معمولا بازدید از پروفایل و آگاهی از برند شما افزایش می‌یابد اما احتمال افزایش اینگیجمنت و تعداد فالوورها کمتر است. از هشتگ‌های ترند معمولا در توییتر بیش از اینستاگرام استقبال می‌شود. به خاطر داشته باشید از این موضوع برای محتواهای نامرتبط استفاده نکنید زیرا اساس هشتگ‌گذاری مرتبط بودن هشتگ با محتوا است. برای مثال در واقعه سیل بهار ۹۸ بعضی از اکانت‌ها با اضافه کردن هشتگ‌های مربوط به سیل قصد بالا بردن اینگیجمنت محتوا خود را داشته‌اند غافل از این نکته که الگوریتم اینستاگرام این اقدام را منفی در نظر می‌گیرد.

در توییتر و گوگل پلاس بخش به نام «موضوعات پرگفتگو»  وجود دارد که شناسایی موضوعات پرگفتگو روز در میان کاربران را آسان‌تر می‌کند. در حال حاضر چنین قابلیتی برای اینستاگرام طراحی نشده است در نتیجه شناسایی هشتگ‌های ترند در اینستاگرام کار ساده‌ای نیست. گاهی نیز اتفاق می‌افتد که بعضی از هشتگ‌های ترند در توییتر به فضای اینستاگرام نیز راه می‌یابند.

هشتگ‌های موضوعی یا محتوایی

این دسته از هشتگ‌ها همان هشتگ‌های عمومی هستند که اغلب در زیر پست‌های اینستاگرام مشاهده می‌کنید. مشتریان و مخاطبان‌ محتوایتان معمولا با جستجو چنین هشتگ‌هایی شما را پیدا می‌کنند. برای مثال #دیجیتال_مارکتینگ یک هشتگ عمومی است که هرکس محتوایی مرتبط با دیجیتال مارکتینگ تولید کند در هر زمانی می‌تواند از آن استفاده کند. انواع هشتگ‌های موضوعی:

  • هشتگ‌های محصول
  • هشتگ‌های سبک زندگی
  • هشتگ‌های رویداد
  • هشتگ‌های موقعیت جغرافیایی
  • هشتگ‌های محصول

مردم معمولا برای جستجو محصولات موردنظر خود از هشتگ‌ استفاده می‌کنند، بکوشید مانند مشتریان بالقوه خود فکر کنید و هشتگ‌های مرتبطی که ممکن است استفاده کنند را به کار ببرید. برای مثال اگر صفحه اینستاگرام یک کافی‌شاپ را اداره می‌کنید هشتگ «سالاد_سزار» در زیر پست یک ظرف سالاد سزار به افزایش ترافیک کمک می‌کند.

هشتگ‌های سبک زندگی

کاربران اینستاگرام علاقه ویژه‌ای به رصد کردن سبک زندگی‌های مورد علاقه‎شان دارند. برای این نوع هشتگ به اطلاعات جمعیت‌شناختی صفحه خود توجه کنید و متناسب با علاقه آن‌ها و محتوای صفحه‌تان از این دسته هشتگ‌ها استفاده کنید. برای مثال کسب‌وکاری که در زمینه آبمیوه‌های کُلدپِرس فعالیت می‌کند می‌تواند از هشتگ‌های مرتبط مانند #زندگی_سالم استفاده کند.

هشتگ‌های رویداد

هشتگ‌های مربوط به رویدادها اغلب دارای یک بازه زمانی هستند و روزهای برگزاری همان رویداد مورد استفاده قرار می‌گیرند

هشتگ‌های موقعیت جغرافیایی

اگر کسب‌وکار شما یا محتوای صفحه اینستاگرام‌تان با هشتگ‌های مربوط به موقعیت جغرافیایی ارتباط پیدا می‌کنند از به کار بردن آن‌ها دریغ نکنید.

 تفاوت هشتگ‌های نیچ (Niche) و ترند (Trend) 

بعضی کاربران اینستاگرام به اشتباه فکر می‌کنند که بهتر است همه‌ی هشتگ‌های آن‌ها ترند باشند. هشتگ‌هایی که صدها پست با آن‌ها تگ شده و در هر لحظه، چند نفر دیگر هم از آن‌ها استفاده می‌کنند.

هشتگ‌های ترند ممکن است در لحظه‌ی اولیه‌ی انتشار پست شما، مفید باشند و به بهتر دیده شدن آن کمک کنند. اما این را هم باید در خاطر داشته باشیم که عمر مفید آن‌ها کوتاه است. اگر شما از هشتک nofilter# استفاده کنید، اگر صرفاً می‌خواهید به بیننده اطلاع دهید که عکس ویرایش نشده، کار درستی انجام می‌دهید. اما اگر می‌خواهید با این هشتگ یا هشتگ‌هایی مانند nature# و animal# راحت‌تر در جستجوها دیده شوید، خوب است بدانید که عکسی که با nofilter# تگ می‌شود در کمتر از یک ثانیه از فهرست ده عکس اول خارج می‌شود. به همین علت، همواره توصیه می‌شود هشتگ‌های پرکاربرد را با هشتگ‌های خاص‌‌تر ترکیب کنید.

ابزارهای کاربردی هشتگ گذاری

همان‌طور که برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب به تحقیق و بررسی نیاز دارید، برای ارزیابی و کشف هشتگ‌های مختلف مناسب نیز باید تحقیق کنید تا بتوانید محتوای خود را به دست مخاطب مناسب برسانید. ابزارهای رایگانی در بستر وب موجود است که می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند؛ درعین‌حال باید توجه داشت که بسیاری از این ابزارها از زبان فارسی به‌درستی یا کاملاً پشتیبانی نمی‌کنند. در اینجا به برخی از مهم‌ترین ابزارهای تحقیق هشتگ اشاره می‌کنیم:

Hashtagify.me  یک ابزار رایگان برای پیدا کردن هشتگ‌ها و بررسی محبوبیت آن‌هاست. این ابزار اطلاعات آماری مختلفی را در رابطه با هشتگ‌ها نمایش می‌دهد و گزینه‌های متناسب با هشتگ انتخابی‌تان را نیز پیشنهاد می‌دهد. پشتیبانی این ابزار از زبان فارسی نسبت به سایر ابزارهای رایگان مطلوب‌تر است.

 RiteTag نیز یک ابزار جستجوی هشتگ برای فیس‌بوک و توییتر است که عملکرد جاری هشتگ مورد نظرتان را نشان می‌دهد. متأسفانه این ابزار از زبان فارسی به‌درستی پشتیبانی نمی‌کند.

SocialMention  ابزار دیگری است که قدرت و محبوبیت هشتگ‌ها را به همراه اطلاعات آماری کاربردی دیگری نمایش می‌دهد. این ابزار به‌طورکلی از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند.

در کنار این ابزارها، استراتژی ساده‌تری هم برای پیدا کردن هشتگ‌ها وجود دارد؛ به این ترتیب که به سراغ کاربرانی می‌روید که حوزه فعالیتشان با شما شباهت یا قرابت دارد تا ببینید که از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنند. این یک روش کاربردی و آسان برای پیدا کردن هشتگ‌های ارزشمندی است که چه بسا از طریق ابزارها و روش‌های معمول کشف شدنی نیستند.