هرآنچه که باید در رابطه با داستان برند (Brand Story) بدانید.

امروزه در دورانی به سر می بریم که مردم تمایلی به مشاهده تبلیغات و محصولات تکراری ندارند. باید توجه داشت که آن ها خواهان ارتباط واقعی با برند ها هستند. اما سؤال اینجاست که چگونه می توان این ارتباط را ایجاد کرد؟ پاسخ ساده است، با بیان داستان برند یا Brand Story. از طریق داستان می توانید به طور مؤثری به برند خود شخصیت و هویت ببخشید. همچنین می توانید با مخاطبان نیز ارتباط برقرار کنید. هرچه این کار را بهتر انجام دهید، جایگاه بهتری در مارکت و همچنین میان رقبا خواهید داشت.

 

داستان برند (Brand Story) چیست؟

داستان برند، تنها یک محتوا یا روایت ساده نیست. در واقع فراتر از یک بلاگ، نوشته ای در بروشور یا سخنرانی برای سرمایه گذاران و مشتریان می باشد. داستان برند شما فقط آن چیزی که برای مردم ارائه می شود، نیست. بلکه باور مردم نسبت به برند، بر اساس سیگنال هایی که از شما دریافت می کنند شکل می گیرد. داستان برند، تصویر کاملی از حقایق، احساسات و تفاسیر می باشد. بنابراین، بخش مهمی از داستان برند توسط صاحبان برند، بیان نمی شود. تمام عناصر مربوط به برند مثل رنگ و نحوه بسته بندی محصولات و حتی کارمندان، جزء داستان برند می باشند. تمام این عناصر باید بازتابی حقیقی از هویت برند باشد. بنابراین اگر قصد دارید کسب و کاری موفق، پایدار، محبوب، با مشتریانی وفادار داشته باشید، باید با داستان برند شروع کنید.

 

علت نیاز به داستان برند چیست؟

اگر برند شما هویت و داستان خاص خود را نداشته باشد، تنها یک وسیله بوده و به راحتی جاگزین خواهد شد. بنابراین استفاده از داستان برند، بهترین راه جهت تمایز و برتری کسب و کار می باشد. اما هدف از داستان برند فقط جلب توجه و شهرت نیست. بلکه در رابطه با پرورش محصولی است که مردم به آن اهمیت داده و تمایل به خریدش داشته باشند. داستان برند فقط در یک متن جذاب روی بیلبورد های سطح شهر خلاصه نمی شود. این داستان در واقع پایه و اساس بیزینس و استراتژی جهت رشد در آینده می باشد. از داستان های موفق می توان به استارباکس اشاره کرد. این کافی شاپ زنجیره ای، یک دسته بندی کاملا جدید از قهوه را رونمایی کرد و تمام رقبای خود را پشت سر گذاشت. هدف برند هایی مثل استارباکس و اپل، تنها سود ناشی از فروش محصول نبود. به عبارتی، محصول آن ها فقط بخشی از داستان برندشان بود.

 

نکات کلیدی جهت ساخت Brand Story

برای انجام این کار باید بدانید که چه عناصری روی داستان برند شما تأثیر می گذارند. در ادامه به ۵ نکته جهت ساخت یک داستان ثمر بخش، اشاره خواهد شد. رعایت این نکات در هنگام ساخت داستان، موفقیت کسب و کار شما را تضمین خواهد کرد.

 

۱. معنا دار بودن

امروزه برند های بسیاری وجود دارد که فقط به دنبال جلب توجه هستند. در واقع، به جای اینکه به نیاز مخاطبشان اهمیت دهند، فقط استراتژی ها، اقدامات و محصولات برند رقيب را دنبال می کنند. ولی اگر قصد دارید، داستان جذابی داشته باشید، این داستان باید بر اساس تمایلات و علایق جامعه هدف باشد. به عبارتی هویت برند شما باید برای مخاطب معنا دار باشد.

 

۲. شخصی بودن

انواع و اقسام مختلفی از داستان ها برای برند ها وجود دارد. این داستان ها می توانند الهام بخش، سرگرم کننده یا آموزشی باشند. اما مخاطب باید شخصا با آن ها ارتباط برقرار کند. این کار نه تنها برای ایجاد علاقه بلکه برای جلب توجه مخاطب به داستان نیز می باشد. موضوعاتی مثل چگونه برند شما زندگی افراد را بهبود می بخشد؟ چرا آن ها باید برای داستان شما وقت بگذارند؟ به خاطر داشته باشید اگر جایی برای مخاطب در داستان وجود نداشته باشد، دلیلی ندارد که آن ها به داستان شما توجه کنند.

 

۳. احساسی بودن

یک داستان واقعی، تماما مربوط به برانگیختن عواطف و احساسات می باشد. داستان برند نباید فقط در مورد اقدامات شما باشد بلکه باید شامل نحوه تأثیر گذاری روی مخاطب نیز باشد. برای مثال ممکن است کار یک نرم افزار، ارسال ایمیل ها به صورت خودکار باشد. اما در نهایت، زندگی افراد را آسان و بدون استرس خواهد کرد. این جنبه، همان جنبه احساسی داستان می باشد. اگر شما از همان ابتدا احساسات مخاطب را هدف قرار دهید، به راحتی می توانید توجه آن ها را جلب کنید.

 

۴. ساده بودن

یکی از اشتباهات رایج در نوشتن داستان، زیاده گویی است. سعی کنید به جای چند داستان پیچیده، یک داستان ساده و کوتاه بسازید تا میزان ارتباط با مخاطب را به حداکثر برسانید. برای مثال می توانید داستانی در مورد مشکلات گسترده ای که صنعت بهداشت و درمان با آن رو به رو است، بنویسید. اما نشان دادن تأثیر این مشکلات روی بیماران، داستان را منحصر بفرد کرده و میزان ارتباط با مخاطب را افزایش می دهد. در نتیجه، در یک زمان واحد، روی یک شخص یا یک مشکل تمرکز کنید تا مخاطب گیج و سردرگم نشود.

 

۵.معتبر بودن

زمانی که داستان را به اشتراک می گذارید، مخاطب باید بداند که این داستان متعلق به برند شماست. پس باید صداقت و شفافیت داشته باشید تا هویت شما کاملا آشکار شود. بنابراین، محتوای تولید شده باید با هویت برند شما سازگار باشد تا توجه مخاطب را جلب کرده و به شناسایی شما کمک کند.

 

 

چگونه داستان برند را بنویسیم؟

طراحی داستان کمک بسیار زیادی به کسب و کار شما می کند. اما چگونه یک داستان خوب بنویسیم؟ در ادامه، قدم به قدم، مراحل این کار را تشریح خواهیم کرد.

·       چه چیزی را به داستان تبدیل کنیم: دنبال کردن محصولات و خدمات محبوب مشتریان می تواند در نوشتن داستان به شما کمک کند. با استفاده از پرسشنامه می توانید به این موارد پی ببرید.

·       یافتن قهرمان: داستان خوب، یک شخصیت اصلی دارد که مخاطبان می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

·       انگیزه و هدف دادن به قهرمان: نیاز های شخصیت اصلی برند خود را در نظر بگیرید و به چگونگی نمایش این خواسته ها توجه داشته باشید.

·       شناسایی نقاط ضعف: چه چیز هایی قهرمان داستان را از رسیدن به خواسته ها و اهدافش باز می دارد؟ آن ها را شناسایی و برطرف کنید.

·       تغییر در قهرمان داستان: به چگونگی پیشرفت شخصیت اصلی یا فرعی، در طول داستان توجه داشته باشید. این کار جذابیت داستان برند شما را دو چندان خواهد کرد.

·       ساده گویی: مخاطبان فقط تعداد محدودی از اطلاعات با ارزش را به خاطر می آورند. بنابراین، از ذکر جزئیات غیر ضروری در داستان خودداری کنید.

·       اصلاح داستان: به خاطر داشته باشید که یک روایت خوب، یک شبه شکل نمی گیرد. بنابراین ممکن است به سال ها زمان احتیاج داشته باشد تا کامل شود.