موبایل مارکتینگ و استراتژی های مختلف آن

 

با افزایش استفاده از تلفن های همراه و سایر دستگاه هایی که در میان اکثریت مردم رواج یافته بستر مناسبی برای توسعه کسب وکارها و استفاده از این پتانسیل برای تبلیغات گسترده به وجود آمده است. تلفن همراه شیوه‌ی تعامل مردم با برندها را دگرگون کرده است. دیگر نیازی به کامپیوترهای شخصی برای مشاهدهٔ ایمیل‌ها، بازدید از وب‌سایت و خواندن مطالب نمی باشد و تمام این موارد از طریق تلفن همراه هم قابل مشاهده است.

چرا یک کسب و کار به استراتژی موبایل مارکتینگ احتیاج دارد؟

با راه رفتن در سطح شهر جمعیت زیادی را مشاهده می کنید که غرق در صفحات تلفن هوشمند خود هستند. بر طبق گزارش های اخیر، ۴۰ درصد کاربران برای استفاده از اینترنت، دستگاه تلفن همراه خود را انتخاب می کنند. همه ی این ها نشان می دهد اگر از این موقعیت فراهم آمده استفاده درست نشود برگ برنده ی پیشتازی در کسب و کار خود را از دست داده اید.

انواع استراتژی های موبایل مارکتینگ

هدف بازاریابی موبایلی دستیابی به مخاطبان هدف در تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های همراه آن‌ها ازطریق وب‌سایت‌ها، ایمیل، SMS و MMS، رسانه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها است که در زیر هریک از این استراتژی ها بیان شده است. 

تبلیغات به وسیله ارسال پیامک

این روش که امروزه به دلیل ابداع روش‌های نوین موبایل مارکتینگ کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد در گذشته از روش های موثر در تبلیغات بوده است، البته که این روش هنوز هم مورد استفاده برخی از شرکت‌ها قرار می‌گیرد و برای انجام این روش شما باید یک بازه مکانی و زمانی را در نظر بگیرید و به لیست شماره‌های مخاطبان آن محل مورد نظر در بهترین زمان، متن تبلیغاتی خود را که باید در کوتاهترین جملات تاثیر گذاری بالایی داشته باشد را ارسال نمایید.

درنظر داشته باشید نرخ تبدیل به مشتری شدن پیام‌‌ها در صورت ارسال انبوه بسیار کم خواهد بود و پیام شما به حجم زیادی از کاربران، به دلایل مختلف هرگز نخواهد رسید و یا بلافاصله پس از مشاهده بلاک می‌شوید. بنابراین توصیه می‌شود اس ام اس تبلیغاتی را فقط برای سگمنت‌های مشخص یا کمپینهای مناسب برای مشتریان قدیمی و ریتنشن استفاده کنید.

موبایل مارکتینگ در بازی ها

این روش به تبلیغات موبایلی اشاره می کند که در بازی های موبایل نمایش داده می شوند. تبلیغات در بازی می تواند به عنوان پاپ آپ های بنر، تبلیغات تصویری تمام صفحه یا حتی تبلیغات ویدئویی که بین صفحات بارگذاری نمایش داده می شوند، باشند.

موبایل مارکتینگ بر اساس مکان

تبلیغات موبایل براساس موقعیت یا هم مکان، روش دیگری از موبایل مارکتینگ است که با در نظر گرفتن موقعیت مکانی کاربر نمایش داده می‌شود. برای مثال، برخی از آگهی دهندگان و یا بازاریابان موبایلی تنها در نظر دارند که کاربرانی که در شعاع ۱ کیلومتری کسب و کار آنها قرار گرفته‌اند، تبلیغات موبایل آنها را مشاهده نمایند و با کسب و کار آنها استفاده نمایند. البته این نوع تبلیغ هنوز در ایران بصورت نرم افزاری و با پیاده‌سازی پلنهای تبلیغاتی صورت نمی‌گیرد.

بازاریابی مبتنی بر اپلیکیشن

این نوع از تبلیغات موبایل شامل اپلیکیشن های موبایل می باشد. در حالی که ۸۰ درصد زمان استفاده از موبایل صرف اپلیکیشن ها می شود، لازم نیست خودتان اپلیکیشنی ایجاد کرده و از آن بهره ببرید. خدماتی مانند  Google AdMob به تبلیغ کنندگان کمک می کند تا تبلیغات موبایلی ایجاد کنند که در اپلیکیشن های موبایل سوم شخص نمایش داده می شوند.

چرا موبایل مارکتینگ امروز مهم است؟

 شما ممکن است به طور کامل اطلاع نداشته باشید، اما اجازه دهید برخی از دلایل افزایش توجه و پرداختن به این موضوع را کشف کنیم:

دسترسی به مخاطب

هنگامی که دسترسی به مخاطب یک نگرانی است، هیچ چیز ساده تر از تلفن همراه برای دست‌یابی به مخاطبان مورد نظر نیست. 79 درصد از کاربران گوشی های هوشمند گزارش دادند که تلفن همراه آنها اولین چیزی است که آنها هر روز صبح چک می‌کنند و تلفن‌شان را در طول روز در نزدیکی خودشان نگه می‌دارد. راه ساده دیگری برای دسترسی به مصرف کنندگان شما وجود ندارد. شما می‌توانید در هر کجا و هر زمان، تا زمانی که یک استراتژی بازاریابی جامع موبایل دارید، به آنها دسترسی پیدا کنید.موبایل مارکتینگ به جاهایی دست می یابد که سایر کانال های بازاریابی به سادگی نمی‌توانند. بنابراین شما می توانید یک ایده برنامه جدید مطرح کنید.

سرعت پاسخ دهی

اگر شما مجبور به ارسال یک پیام سریع به مشتریان خود باشید، چه نوع رسانه ای را انتخاب می‌کنید؟ تحقیقات نشان می دهد که 90 درصد از پیام های متنی در کمتر از سه دقیقه خوانده می‌شود، در حالی که در مطالعه دیگری نشان داده شده است که نرخ خواندن پیام‌های متنی 98 درصد است.موبایل مارکتینگ علاوه بر آنکه دسترسی قابل توجهی دارد، می‌تواند سریعا پیام را ارائه دهد. بر خلاف بازاریابی ایمیل که در آن نرخ پاسخ تنها 6٪ است، پیام های متنی نرخ پاسخ استثنایی 45٪ را دارند. پیام های متنی فورا تحویل داده می‌شوند، بلافاصله خوانده می‌شوند، و نتایج منحصر به فردی را برای برندها به ارمغان می آورند.

خرید و فروش با موبایل

مصرف کنندگان ترجیح می‌دهند از طریق دستگاه های تلفن همراه خود خریداری کنند. بیش از 44 درصد زمان صرف شده در اینترنت مربوط به تلفن های همراه است. تا 78٪ از جستجوهای تلفن همراه منجر به خرید می شود. حضور موبایل به سرعت در حال رشد است و انتظار می‌رود که در آینده بر تجارت الکترونیک حکمفرمایی کند. تجارت الکترونیک موبایل 34 درصد از تجارت الکترونیک جهانی در سال 2016 را شامل می‌شد و این عدد در سال 2017 ،31 درصد رشد پیدا کرد.

میزان مشارکت مشتری

مشتریان شما به شما بهتر اعتماد خواهند کرد، اگر در تلفن های همراه خود تجربه خوبی با نام تجاری شما داشته باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که 61 درصد از مردم زمانی که مشکلی با بازدید از وب‌سایت برندها نداشته باشند، تجربه خوبی از آنها در یاد خواهند داشت.در حالی که اگر سایت شما برای تلفن همراه بهینه سازی نشده باشد، 30% از مشتریان وب سایت شما را ترک می‌کنند.