شبکه ی اجتماعی پینترست - pinterest

 

کلمه pinterest از دو واژه pin به معنای سنجاق کردن و interest به معنای موردعلاقه تشکیل شده است.پینترست یک شبکه اجتماعی مبتنی بر تصویر می باشد که شما می توانید به سادگی عکس های خود را در آن به اشتراک بگذارید. این شبکه اجتماعی امکانات فراوانی دارد، اما هنوز آنطور که باید بین ایرانی ها جا نیفتاده، شاید دلیل این اتفاق محبوبیت بیش از حد اینستاگرام در ایران باشد.

پینترست در سال ۲۰۱۰ آغاز به کار کرد، تعداد کاربرانی که در ۳ ماه اول در آن ثبت نام کردند تقریبا ۳۰۰۰ نفر بود، اما در حال حاضر این شبکه اجتماعی ماهانه ۲۰۰ میلیون کاربر فعال دارد و به یکی از محبوبترین شبکه های اجتماعی در زمینه انتشار عکس تبدیل شده است.

این شبکه اجتماعی به کاربران خود اجازه می دهد تا تصاویر خود را ذخیره کرده و آن ها را در بورد خود نگاه داری کنند. نام این شبکه از عبارت پین کردن یا سنجاق کردن گرفته شده است و هر کاربر پس از ثبت نام در شبکه می تواند تصاویر خود را در پروفایل (بورد) مخصوص به خود ذخیره کند.

شما می توانید در این شبکه بورد دیگر کاربران را دنبال کرده و تصاویری که در آن سنجاق کرده اند را مشاهده کنید. امکان کامنت گذاری و لایک کردن تصاویر دیگران نیز فراهم شده است و کاربران به راحتی می توانند نسبت به پست های دیگران، ابراز علاقه و عقیده کنند. شما می توانید تعداد نامحدودی آلبوم با عناوین مختلف درست کرده و آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید. 

افراد معمولا تصاویری را که در اینترنت (یا در خود پینترست) پیدا می‌کنند، بر روی بردهای پینترست پین (سنجاق کردن) یا ذخیره می‌کنند. بسیاری از تصاویر ذخیره شده در پینترست قابل کلیک کردن هستند و با کلیک روی آن‌ها می‌توانید وارد صفحه اصلی مربوط به آن تصویر شوید.

به عنوان مثال پینترست یکی از محبوب‌ترین ابزارها برای پیدا کردن دستور پخت انواع غذاها است. افراد می‌توانند از طریق کلیک بر روی تصویر غذایی که خوشمزه بنظر می‌رسد، دستور پخت آن را مطالعه کنند. همچنین می‌توانند آن را روی برد دستور پخت‌ها ذخیره کرده تا بعدا از آن استفاده کنند.

پینترست یک شبکه اجتماعی است که در آن کاربران از طریق لایک کردن، نظر گذاشتن، ذخیره کردن پست‌ها و ارسال پیام خصوصی با یکدیگر در تعامل‌اند.

توضیح برخی اصطلاحات در پینترست

پینینگ در پینترست

پینینگ یا سنجاق کردن در پینترست ساده است تنها کافی است تصویر و دسته ی مورد نظر را انتخاب کرده  و پین کنید. در واقع دکمه پین در pintrest کاربردی مانند دکمه لایک در facebook و دکمه +۱ در google+  را دارد.کاربران با استفاده از این دکمه علاقه مندیهایشان را با دوستان خود به اشتراک میگذارند، و بدینوسیله به بازاریابی آنلاین شما کمک می کنند.

بورد (Board)

این کلمه بیان کننده ابزاریست که برای تقسیم بندی مطالب و علاقه مندی‌ها در این پلتفرم به کار می‌رود. بوردها، فضای کاری شما را منظم و سازمان یافته می‌کنند، به این ترتیب، به راحتی‌ می‌توانید مطالب دلخواهتان را با دیگران به اشتراک گذاشته و از مطالب دیگران نهایت استفاده را ببرید.

عملکرد بورد در پینترست بسیار شبیه، تایم لاین فیس بوک است، یعنی طبقه بندی علایق شما به صورتیکه، علاوه بر راحت‌تر کردن نحوه استفاده، موجب افزایش جذابیت هرچه بیشتر آن شود.

پین (Pin)

عبارت است از، یک عکس، یا به ندرت یک ویدیو که به طور مستقیم به یک وبسایت، لینک شده است. – در واقع پین، بوک مارک علاقه مندی‌های شماست -فرق پین با پست در شبکه‌های اجتماعی دیگر، ماندگاری بیشتری است که نسبت به آن‌ها دارد.

ریپین (RePin)

عبارت است از به اشتراک گذاری پین دیگر کاربران در بورد خودتان، عملکرد پین، بسیار شبیه به ریتوییت در توییتر است. با ریپین نمودن پین دیگر کاربران، به آن‌ها احترام و علاقه خودتان را نشان می‌دهید.

کامنت (Comment)

پینترست پاسخ و تعامل نوشتاری با یک پین است. به زبان ساده، زمانی که یک پین نظر شما را جلب کرده باشد، می‌توانید به صورت کامنت با کسی که پین را به اشتراک گذاشته در تعامل باشید. البته به خاطر داشته باشید که تنها کامنت‌ها به شکل نوشتاری هستند.

لایک (Like)

علاوه بر نشان دادن علاقه مندی شما به یک پین خاص، امکان نمایش آن پین و ارجاع دادن به آن در آینده بدون اینکه نیاز به پست کردن محتوای آن در دیوارتان باشد را به شما می‌دهد. 

پینترست با اینستاگرام چه تفاوت هایی دارد؟

از آنجایی که اینستاگرام یکی از محبوبترین شبکه‌های اجتماعی تصویر محور است، پینترست را با آن مقایسه می‌کنیم.

ــ پینترست هیچ محدودیتی برای تصاویر قائل نشده به طوری که می‌توانید تصاویر در هر سایز و اندازه و با هر کیفیتی را پین کنید. لازم نیست حتما تصاویر مربع کامل یا مستطیل باشند. اینجا مکانی برای پین کردن تصاویر بزرگ یا اینفوگرافیک‌های طولانی است.

ــ محتوای مورد نظر را می‌توانید هم از دستگاه‌تان ارسال کنید و هم مستقیما از اینترنت پین کنید و هیچ محدودیتی برای این کار وجود ندارد.

ــ هر پین را می‌توان به هر وب سایت یا وبلاگی پین کرد، این موضوع می‌تواند برای آنهایی که دنبال بک لینک رایگان هستند، جالب توجه باشد.

ــ از پینترست می‌توانید برای تبلیغات استفاده کنید و هر کالا یا خدماتی دارید را به کاربران معرفی کنید. اینجا بدون پرداخت هزینه می‌توانید هر چیزی را می‌خواهید تبلیغ کنید.

ــ هیچ محدودیتی برای اشتراک گذاری محتوای موجود در پینترست وجود ندارد و تقریبا با هر شبکه اجتماعی در تعامل است و آنهایی که در لیست تعامل وجود ندارند، هم از طریق لینک قابل اشتراک گذاری هستند.