روابط عمومی دیجیتال یا (Digital Public Relations (DPR چیست؟

 

تا چند سال قبل کار روابط عمومی‌ ها با استفاده از روش‌های سنتی و قدیمی راه می‌افتاد ولی با ورود تکنولوژی به دنیای کسب‌وکار و تغییرات لحظه به لحظه، دیگر روش‌های سنتی جواب‌گو نبودند. مخاطبان هر لحظه در حال تغییر هستند و رقیبان نیز به‌سرعت رو به جلو حرکت می‌کنند. بنابراین برای این‌که از قافله عقب نمانید باید پابه‌پای‌شان به‌جلو حرکت کنید. روابط عمومی دیجیتال ارتباط یک‌طرفه و سنتی با مخاطبان را نمی‌خواهد، ترجیح می‌دهد لحظه به لحظه با مشتری‌ها در ارتباط باشد و خواسته‌هایشان را در محصولات لحاظ کند. 

هدف اصلی دیجیتال پی آر فقط استفاده از تکنولوژی‌های روز نیست بلکه مقصودش برقراری ارتباط موثر با مخاطبان با استفاده از تکنولوژی است. DPR می‌خواهد مشکلات مخاطبانش را با استفاده از روش‌های جدید حل کند و خواسته‌هایشان را در فرایند تولید محصولات و خدماتش لحاظ کند.  روابط عمومی دیجیتال اعتقاد دارد طیف‌های مختلفی از مخاطبان وجود دارند که سلیقه‌ها و خواسته‌های متفاوتی دارند و قرار است همه‌شان را بشناسد، زبان‌شان را یاد بگیرد و برای رسیدن به این هدف از قابلیت‌های تکنولوژی‌های جدید مثل ایمیل، وب‌سایت، رسانه‌های اجتماعی و... استفاده می‌کند.

روابط عمومی آنلاین قرار است به‌طور دائمی و تمام وقت در اختیار مخاطبان باشد و پاسخ پرسش‌ها و ابهامات‌شان را بدهد، آن هم در سریع‌ترین زمان ممکن و قبل از این که مخاطب از دریافت پاسخ ناامید شود.

روابط عمومی دیجیتال و سنتی چه تفاوتی دارند؟

نگاه دو سویه روابط عمومی دیجیتال به مخاطبان: تفاوت بزرگ روابط عمومی دیجیتال با سنتی در نوع ارتباط با مخاطبان‌شان است. روابط عمومی سنتی نگاهی یک‌سویه به مخاطبان داشته است و با استفاده از رسانه‌هایی مثل روزنامه، تلویزیون و... فقط به معرفی برند و خدمات می‌پرداخته است و دیگر مهم نبوده که مخاطبان چه نظری دارند ولی روابط عمومی دیجیتال به دنبال شناخت کامل از مشتریان است و می‌خواهد به‌طور کامل آن‌ها را بشناسد و نیازهایشان را رصد کند. 

میل به تازه شدن در روابط عمومی دیجیتال:  DPR مدام به دنبال Refresh شدن یا به‌عبارتی تازه کردن ارتباطش با مخاطبان است و با درنظر گرفتن خواسته‌هایشان همیشه در حال تغییر است درست برخلاف روابط عمومی سنتی که بیشتر جنبه ثابت و راکد دارد.

روابط عمومی آنلاین از معجزه تکنولوژی باخبر است: تکنولوژ‌ی‌های جدید با سرعت در حال حرکت روبه جلو هستند و روابط عمومی دیجیتال این موضوع را درک کرده است. DPR می‌داند اگر بخواهد همچنان به روش قدیمی به مسیرش ادامه دهد، راه به جایی نخواهد برد و برندش به زودی از دور رقابت خارج می‌شود. 

کانال‌های ارتباطی متفاوت: روابط عمومی سنتی از طریق کانال‌های ارتباطی مثل رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله و... اطلاعات مورد نظرش را در اختیار مخاطبان می‌گذارد ولی روابط عمومی دیجیتال به دنبال استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای ارتباط است و از ایمیل، وب‌سایت، رسانه‌های اجتماعی و... استفاده می‌کند.

ارتباط تنگاتنگ روابط عمومی آنلاین با خلاقیت و جذابیت: روابط عمومی سنتی با استفاده از ابزارهای قدیمی، پیام‌های تکراری و طولانی برای مخاطبان می‌فرستد و علاقه‌ای به تولید محتوای جذاب و جالب ندارد ولی دیجیتال پی آر سعی می‌کند تا حد امکان برای مخاطبان پیام‌های کوتاه جذاب و خلاقانه بفرستد و در کنارش اطلاعات مفیدی در اختیارشان بگذارد. 

قرار نیست ثابت کنیم از همه بهتر هستیم: روابط عمومی دیجیتال روی مزایای محصولات و خدمات مانور می‌دهد و سعی می‌کند مخاطبان را قانع کند و رضایت‌شان را به‌دست آورد.

 انواع روابط عمومی دیجیتال

استراتژی های روابط عمومی دیجیتال اساسا بر انتشار مقاله و کسب بک لینک از وب سایت ها و بلاگ های مرتبط تمرکز دارد. همچنین روابط عمومی دیجیتال به ایجاد و گسترش روابط با خبرنگاران برای درج نام برند در مطبوعات اشاره دارد. با این حال روش های مختلفی برای اجرای این امر وجود دارد. در این قسمت مهم ترین استراتژی های روابط عمومی دیجیتال معرفی می شوند:

 • انتشار مقالات آنلاین برای به دست آوردن بک لینک های با کیفیت
 • شبکه سازی با خبرنگاران و روزنامه نگاران برای به دست آوردن بک لینک
 • درج رپورتاژ اگهی و محتوای ارزشمند در صفحات خبری معتبر
 • ارتباط با بلاگرها برای به دست آوردن بک لینک و منشن (اشاره شدن) در بلاگ های مرتبط
 • بازاریابی افراد تاثیرگذار برای به دست آوردن منشن و اعتبار رسانه های اجتماعی
 • برنامه های وابستگی (affiliate programs) که بلاگرها برای ارجاع مشتریان به شما از آن استفاده می کنند
 • وقایع خبری آفلاین و یا وقایع بلاگرها جهت ایجاد پوشش آنلاین
 • به اشتراک گذاری اینفوگراف ها

مزایای روابط عمومی دیجیتال چیست؟

 • روابط عمومی دیجیتال به ابزارهایی مسلط است که با استفاده از آن‌ها می‌تواند سلیقه و نظر مخاطبان را لحظه به لحظه رصد کند و مطابق با آن، برند و محصولاتش را تغییر دهد و به‌روز کند.
 • DPR از طریق فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال می‌تواند رفتار رقیبان را زیر نظر بگیرد، ببیند رقبیان چه کارهایی می‌کنند که سبب رشدشان می‌شود، از رفتارهایشان به‌نوعی الهام بگیرد و به‌طور خلاقانه در کسب‌وکار مورد نظرش از آن‌ها استفاده کند.
 • با استفاه از روابط عمومی دیجیتال می‌توانید روی تبلیغ از طریق افراد یا شرکت‌هایی که در فضای مجازی در زمینه کاری‌تان فعالیت می‌کنند، حساب کنید. 
 • دیجیتال پی آر به شما این امکان را می‌دهد تا محتواهایی جذاب در فرم‌های مختلفی مثل ویدئو، پادکست، عکس و... تولید کنید و از طریق آن‌ها مخاطبان و مشتریان‌تان را تحت تاثیر قرار دهید.
 • یکی از راه‌های جذب مخاطب در روابط عمومی دیجیتال که خیلی هم می‌تواند به شما و برندتان کمک کند، به‌دست آوردن رتبه‌های بالا در موتورهای جستجویی مثل گوگل است. باید بتوانید محتوای جذاب و باکیفیت تولید کنید و با استفاده از اصول سئو و تکنیک‌های آن به رتبه‌های بالای گوگل دست پیدا کنید.