جمع سپاری یا Crowdsourcing چیست؟

 

جمع سپاری یا Crowdsourcing

به کارگیری مهارت، دانش و نظرات گروه وسیعی از مردم که اطلاعات خود را در قالب بستر اینترنت، شبکه های اجتماعی و تلفن همراه انتقال می دهند جمع سپاری نام دارد. افرادی که در جمع سپاری دخیل می شوند به دوگونه ی فریلنسری و یا خدمات داوطلبانه همکاری می نمایند.

یک نمونه ای از روش های جمع سپاری اپلیکیشن های ترافیکی هستند که رانندگان را به اعلام گزارش تصادفات و یا وقوع هر اتفاق دیگر در حین رانندگی تشویق می نمایند.

یادگیری جمع سپاری

جمع سپاری به واگذاری امورات به افرادی خارج از سازمان در هرجای کشور و یا حتی جهان گویند در این روش هر کسب و کاری حجم عظیمی از افراد با توانمندی های مختلف را به عنوان نیروی کار می تواند دراختیار داشته باشد.

اصطلاح جمع‌سپاری یا کار جمعی اولین بار توسط جف هو در سال ۲۰۰۶ مطرح شد. او در مقاله‌ای راه جدیدی ارایه داد که که به کمک آن می‌توان افرادی که مایل به همکاری در یک پروژه یا کسب‌وکار هستند را در آن پروژه مشارکت داد. از آن زمان نمونه‌های متنوعی از جمع سپاری پیاده‌سازی شده‌است. فیس‌بوک از سال ۲۰۰۸ از روش جمع‌سپاری در حوزه ترجمه استفاده می کند و ترجمه وب‌سایتش را به این روش به زبان‌های مختلف ترجمه می‌کند. ویکی‌پدیا نیز نمونه معروفی از جمع‌ سپاری است. در این وب‌سایت، افراد متخصص‌ و تازه‌کار به شیوه جمع سپاری، بزرگترین دانش‌نامه آزاد در سراسر دنیا را نوشته‌اند.

حال این سوال پیش می‌آید که آیا استفاده از جمع‌سپاری هوشمندانه است؟ روش‌های مختلف جمع‌سپاری چیست؟ کیفیت خدمات جمع‌سپاری در چه حدی است؟ در ادامه به این سوال‌ها پاسخ داده می‌شود.

مزایای جمع سپاری

از مزایای جمع سپاری میتوان صرفه جویی در هزینه ها سرعت عمل و نیز بهره گیری از افراد توانمند نام برد. یه عنوان مثال در نظر بگیرید اگر یک کار به طور معمول یک نفر در هفته زمان می برد یک کمپانی می تواند این کار را  به کارهای کوچک تقسیم کرده و به تعداد زیادی از افراد بسپارد و در زمان صرفه جویی نمیاد. این مدل از انجام پروژه برای حیطه هایی است که به طور مقطعی مورد نیاز است و به صرفه جویی در هزینه ها و کاهش سرباز جذب نیروی کار اضافی کمک می نماید. 

انواع روش‌های مختلف جمع‌سپاری

خرد جمعی  

اگر می‌خواهید برای شرکت یا محصول جدید خود یک لوگو طراحی کنید، بهترین گزینه جمع‌سپاری طراحی است. قبل از شروع کار، نوع طرح، دستمزد و زمان تحویل آن را مشخص کنید. طراحان علاقه‌مند طرح‌های مختلف لوگو را برای شما آماده خواهند‌کرد. سپس می‌توانید، بهترین طرح را انتخاب کنید.

برتری روش جمع‌سپاری در حوزه طراحی نسبت به شیوه سنتی، افزایش کیفیت و کاهش قیمت است. طراحی به شیوه جمع سپاری در طراحی مبلمان، مد لباس، تبلیغات، ویدئو و ... نیز کاربرد دارد.

جذب سرمایه جمعی

جذب سرمایه جمعی یا جمع‌سپاری مالی به معنی درخواست پول از افراد مختلف است. برای نمونه اگر برای پرداخت اجاره استودیو برای ضبط آهنگ جدید خود به n میلیون تومان پول نیاز دارید، سرمایه‌گذاری جمعی بهترین راه حل است.

برای این منظور لازم است ابتدا یک شرکت فعال در زمینه جمع‌سپاری مالی پیدا کنید. سپس مبلغ مورد نیاز، زمان تحویل و پاداش سرمایه‌گذاران را مشخص کنید. معمولاً هنرمندان، موسسه‌های خیریه و استارت‌آپ‌ها برای جذب سرمایه برای پروژه‌های مختلف مانند پروژه‌های فیلمبرداری مستند، پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه سرطان، تولید محصول‌های جدید و … از روش جمع‌‌سپاری مالی استفاده می‌کنند.

 خرده‌کاری

خرده‌کاری به معنی شکستن یک کار به کار‌های کوچک و تقسیم آن بین افراد مختلف است. برای نمونه فرض کنید ۱۰۰۰ عکس در وب‌سایت خود دارید که می‌خواهید متنی برای توصیف هر یک از آن‌ها بنویسید. در این صورت می‌توانید از ۱۰۰۰ نفر بخواهید که هرکدام یک عکس را توصیف کنند. پس از آماده شدن کار، دستمزد هر نفر را محاسبه و پرداخت کنید. با روش جمع سپاری نتیجه در عرض چند دقیقه آماده خواهد شد. به علاوه کار‌ها سریع‌تر، ارزان‌تر و معمولاً با خطاهای کمتری انجام‌ می‌شود. همچنین این روش در اسکن عکس‌ها، ویرایش‌کردن، اصلاح پایگاه‌ داده و ضبط فایل‌های صوتی کاربرد دارد.

مزایا و معایب جمع سپاری

از آن جا که تعداد زیاد افراد می‌توانند بهترین ایده‌ها، مهارت‌ها و پشتیبانی‌ها را ارائه دهند، روش جمع سپاری باعث می شود نتیجه‌های بهتر و با کیفیت بالاتر حاصل شود. در روش جمع سپاری کارها با سرعتی بسیار بیشتر از شیوه سنتی به نتیجه می‌رسد. برای نمونه ترجمه و زیرنویس یک ویدئوی طولانی در عرض یک ماه، یک طراحی ایده در عرض چند هفته و کارهای‌ خورد با روش جمع‌سپاری در عرض چند دقیقه آماده خواهند‌شد. مزیت  اصلی شیوه جمع سپاری نسبت به روش‌های دیگر، قیمت نسبتاً پایین آن در مقایسه با هزینه استخدام نیروی باتجربه و اختصاصی است.

از طرف دیگر، روش جمع سپاری نیز ماند بقیه روش‌ها عیب‌هایی دارد که پیش از انتخاب این روش برای انجام کار باید به آن‌ها توجه شود. مدیریت پروژه‌های بزرگی که به شیوه جمع سپاری انجام می‌شوند و به سبب آن تعداد زیادی نیروی کار در آن مشغول به فعالیت هستند، به برنامه‌ریزی خاصی نیاز دارد. به علاوه پیاده‌سازی عمومی پروژه‌های جمع سپاری باعث می‌شود رقیب‌های تجاری به سادگی به برنامه‌ها و محتوای پروژه شما دسترسی داشته باشند. همچنین، همکاری بین اعضای یک جامعه دشوار است، زیرا آن‌ها برای به دست آوردن کار و درآمد بالاتر با هم رقابت می‌کنند. موارد گفته شده شاید در بسیاری از شرایط ایراد بزرگ به حساب نیاید و قابل چشم پوشی باشد. بزرگترین ایراد وارد بر روش جمع سپاری آن است که قرارداد رسمی برای این پروژه‌ها وجود ندارد.

بسترهای جمع‌ سپاری

با ظهور فناوری‌های جدید و افزایش کاربر‌های شبکه‌های اجتماعی در سراسر دنیا شرکت‌های فعال در حوزه جمع سپاری می‌توانند با سرعت به جمعیت بیش‌تری از افراد دسترسی داشته باشند. در نتیجه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی پایه‌ای ترین فناوری‌های مورد نیاز برای جمع سپاری هستند. علاوه بر این، سایت‌ها و نرم‌افزارهای مخصوص تلفن‌های همراه و کامپیوتر نیز برای جمع سپاری وجود دارد.