جایگاه انیمیشن در بازاریابی دیجیتال

امروزه بازاریابی دیجیتال با سرعت سرسام آوری در حال پیشرفت است. تغییرات دائمی در الگوریتم موتور های جست و جو به تدریج از اهمیت روش های سنتی SEO کاسته است. بیزینس ها همیشه تمایل دارند تا در رقابت با دیگر برند ها جلو باشند. به همین دلیل باید همیشه به دنبال راهکار های جدیدی جهت تبلیغ محصولات و خدماتشان باشند. در صورتی که برای این کار اقدام نکنند، رقبای آن ها حتما این کار را خواهند کرد. امروزه انیمیشن ها در حال تبدیل شدن به یکی از ابزار های مهم در بازاریابی دیجیتال هستند و بسیاری از بیزینس ها در صدد استفاده از این ابزار می باشند. در این مقاله به برخی از مهم ترین کاربرد های انیمیشن در دیجیتال مارکتینگ و استراتژی های مربوط به آن اشاره خواهیم کرد.

 

انواع کاربرد های انیمیشن در بازاریابی دیجیتال

 

1. تبدیل لوگو به انیمیشن

تبدیل لوگو به انیمیشن روش جدیدی نیست. مدت زمان زیادیست که کمپانی های بزرگ با استفاده از انیمیشن، لوگو های خود را متحرک کرده اند. از برجسته ترین آن ها می توان به گوگل اشاره کرد که در سال 2015 از لوگوی متحرک خود رونمایی کرد. این کار تبدیل به شروع جدیدی در بازاریابی دیجیتال شد. بعد از آن بسیاری از شرکت های دیگر مثل FedEx، آمازون، اوبر و... ایده های خلاقانه ای در جهت بکار گیری انیمیشن در لوگو ها اجرا کردند. آن ها با این کار سعی در تأکید بر ویژگی های منحصر به فرد کسب و کار خود داشتند. مثل استفاده از فلش های پرنده در آرم FedEx که نشانگر سرعت و حرکت می باشد. روش های بسیار زیادی برای نشان دادن ویژگی های برند از طریق لوگو های متحرک وجود دارد که شما می توانید از آن ها بهره ببرید. استفاده از این روش ها می تواند به شناسایی آنی برند، کمک کنند. به خصوص زمانی که هنوز برند مورد نظر، گسترش کافی نیافته و همه گیر نشده است.

 

2. تبلیغات در شبکه های اجتماعی

تحقیقات علمی و گذشت زمان ثابت کرده است که انسان ها اساساً موجودات بصری گرایی هستند. کسانی که در زمینه طراحی تبلیغات کار می کنند باید به این موضوع اشرف کافی داشته باشند. آمار های بسیاری وجود دارد که برتری تصاویر بصری را نسبت به متن، نشان می دهد. اصولاً پردازش و یادآوری تصاویر سریع تر و راحت تر است. همچنین تبلیغاتی که در آن ها از تصاویر استفاده شده ترغیب کننده تر و جذاب تر هستند. از سال 2016، الگوریتم های موجود در فیس بوک به این مورد پی برد و استفاده از محتوای ویدئویی را در رأس کار قرار داد. بنابراین، محتوا های بصری علاوه بر اینکه به طور طبیعی تأثیر گذار تر هستند، درجه بالاتری از نرخ تبدیل (Conversion Rate) و ارتباط را دارند. استفاده از انیمیشن به جای ویدئو در تبلیغات دو مزیت دارد. اولاً، به طور نسبی ساخت انیمیشن هزینه کمتری نسبت به ساخت ویدئو دارد. در واقع نیازی به تجهیزات گران قیمت، پس زمینه، بازیگران و بسیاری از مواردی که در تولید یک ویدئو دخیل است، نمی باشد. حتی استفاده از کمپانی های معروف انیمیشن سازی، هزینه بسیار کمتری نسبت به ساخت یک ویدئو تبلیغاتی ساده دارد. ثانیاً، ساخت محتوای منحصر به فرد و قابل درک با انیمیشن، بسیار آسان تر از ویدئو زنده است.

 

3. توصیف برند

توصیف برند یکی از زمینه هایی است که نقش انیمیشن ها بسیار در آن برجسته می باشد. بگذارید با یک مثال شروع کنیم. شما کدامیک از موارد زیر را ترجیح می دهید؟ تبلیغ محصولی با جملات تکراری درباره مزایایی که صدها بار تکرار شده است. یا ویدئو ای کوتاه و پر از رنگ، همراه با گوینده ای حرفه ای که نکات اصلی را همراه با تصاویر زیبا توصیف می کند. اغلب مردم به دلیل جذاب و سرگرم کننده بودن انیمیشن ها، تمایل بیشتری به تماشای آن دارند. در مقابل، مردم زمانی ویدئو های طولانی و توصیفی را تماشا می کنند که آشنایی اولیه با محصول داشته و فقط به دنبال توضیحات بیشتر باشند. انیمیشن عملکرد بسیار خوبی در ساده کردن مفاهیم پیچیده دارد. و این دقیقا همان چیزی است که ویدئو توصیفی نیاز دارد. از 17 ویدئو برتر انتخاب شده توسط متخصصان HubSpot، 13 تای آن ها انیمیشن بودند. این موضوع نشان دهنده تمایل مردم برای مشاهده انیمیشن می باشد.

 

4. قرار دادن انیمیشن در صفحه فرود (Landing Page)

قرار دادن انیمیشن در صفحه فرود (Landing page) می تواند به طور قابل ملاحظه ای نرخ تعامل (Conversion Rate) را افزایش دهد. البته این ویدئو نمی تواند هر ویدئویی باشد. بلکه باید به گونه ای باشد که به سرعت احساسات بیننده را برانگیزد. به طور کلی دامنه توجه انسان ها بسیار کوتاه است. اگر بازدیدکنندگان در چند ثانیه اول از لحاظ احساسی درگیر نشوند، به احتمال خیلی زیاد صفحه را ترک کرده و دیگر باز نخواهند گشت. انیمیشن ها انتخاب بسیار خوبی برای غلبه بر این مشکلات می باشند. چراکه انیمیشن ها با آنچه که به طور طبیعی در اطراف ما وجود دارد متفاوت اند. در نتیجه بلافاصله جلب توجه می کنند. و در صورتی که به درستی ساخته شوند می توانند انواع پاسخ های احساسی را ایجاد کنند. اما مهم ترین دلیل تأثیر گذاری انیمیشن ها ارتباط آن ها با دوران کودکی و اوقات خوش گذشته می باشد. حس نوستالژی، یک حس بسیار قوی و در عین حال آرامش بخش می باشد که می تواند برند شما را دوست داشتنی تر کند.

 

5. انیمیشن های خود را ساده و کوتاه بسازید

افراد نه تنها دامنه توجه کوتاهی دارند، بلکه، اندازه مطلب نیز به راحتی آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین ویدئو مورد نظر نباید بیش از حد طولانی باشد. زیرا مخاطبان زمانی را برای ویدئو های طولانی صرف نمی کنند. این موضوع برای فیس بوک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چراکه زمان کلی ویدئو در این پلتفرم، 10 برابر کمتر از YouTube است (طول ویدئو ها در فیس بوک 1 دقیقه می باشد).

 

6. ویژگی های پخش خودکار (Auto play) را در ذهن داشته باشید.

اغلب ویدئو ها به صورت خودکار، اما بدون صدا پخش می شوند. در واقع 85 درصد از ویدئو های فیس بوک، کاملاً بدون صدا تماشا می شوند. در این شرایط دو راه حل پیش روی شما خواهد بود.

·         انیمیشن شما به اندازه ای قوی و گویا باشد که نیازی به صدا گذاری نداشته باشد. اجباری برای عمل صداگذاری وجود ندارد.به عبارتی، در صورتی صدا همراه با تصویر پخش خواهد شد که مخاطب، جذب محتوا شده باشد. همین امر یکی از دلایل برتری انیمیشن نسبت به ویدئو می باشد. انیمیشن ها در انتقال اطلاعات غیر کلامی، بسیار بهتر عمل می کنند.

·         شما باید توجه مخاطب را قبل از اینکه از ویدئو شما عبور کند، با تصاویر خاص و زیبا جلب کنید.

 

7. سازگاری انیمیشن ها با کانال های مشخص

قبل از آماده سازی انیمیشن، ویژگی ها و طبیعت پلتفرم مورد استفاده را در نظر بگیرید. افرادی که از Facebook، YouTube یا Twitter استفاده می کنند، هرکدام هدف خاص خود را دارند. برای مثال، محتوای موجود در Facebook حالت شخصی تری دارد. و یا YouTube بستر بسیار مناسبی جهت آموزش و پژوهش می باشد. همچنین Twitter بیشتر برای اتصال کاربران مختلف استفاده می شود. همانطور که گفته شد، انیمیشن ها به طرق زیادی برای بازاریابی استفاده می شوند. به یاد داشته باشید که فقط خود را به ویدئو ها محدود نکنید. اینفوگرافیک ها، انیمیشن های تعاملی و سایر روش ها نیز به همان اندازه کارآمد خواهند بود.