تفاوت بازاریابی کشش (Pull) و رانش (Push) چیست؟

انتخاب بین اصول اساسی، جهت هدایت استراتژی های بازاریابی از نیاز های مهم، جهت پیشبرد کسب و کار های آنلاین می باشد. ایجاد بالانس و توازن میان بودجه، زمان و تلاش جهت رشد کسب و کار و رسیدن به بهترین نتیجه، بسیار رایج می باشد. استراتژی های کشش (Pull) و رانش (Push) یکی از این استراتژی ها می باشند. اما تفاوت میان استراتژی های کشش و رانش چیست و کدامیک برای کسب و کار شما مناسب تر است؟ در ادامه به مزایا و معایب این استراتژی ها و تفاوت هر کدام خواهیم پرداخت. این مقاله به شما کمک می کند تا مسیر کسب و کار خود را بهتر انتخاب کنید.

 

تفاوت بازاریابی کشش (Pull) و رانش (Push) چیست؟

در ابتدا نیاز است تا اهداف کوتاه مدت و بلند مدت جهت موفقیت کسب و کار مشخص شوند. امروزه، دنیای بیزینس های آنلاین به سرعت در حال گسترش بوده و کسب و کار های فیزیکی در حال محدود شدن می باشند. همچنین اکثر کسب و کار ها در تلاش اند تا هرچه سریع تر خود را با پاندمی کرونا هماهنگ کنند. بنابراین، به روز نگه داشتن کسب و کار با استفاده از استراتژی های جدید، بیش از پیش اهمیت یافته است. برای مشاغلی که به دنبال جریان سریع و فوری پول نقد هستند، استراتژی رانش (Push) بر اساس تبلیغات پولی یکی از گزینه ها می باشد. اما بیزینس هایی که به دنبال مشتریان بلند مدت هستند، استراتژی های کشش (Push) راهکار بهتری برای آن ها خواهد بود. اما این استراتژی ها دقیقا به چه معنا هستند؟ تفاوت اساسی آن ها در چیست؟ به بیان ساده تر، بازاریابی رانشی به معنای هدایت نام برند در دید مخاطب است. این استراتژی بیشتر از طریق تبلیغات پولی صورت می گیرد. از طرف دیگر، بازاریابی کششی به معنای پیاده سازی روشی است که به طور طبیعی توجه یا علاقه مشتری را به سمت برند شما جذب می کند. این روش معمولا از طریق محتوای جذاب و مرتبط با برند صورت می گیرد. تعریف ارائه شده، یک تعریف ساده جهت نشان دادن تفاوت استراتژي های کششی و رانشی می باشد. بهینه سازی و تبلیغات موتور های جست و جو، بازاریابی محتوا، محتوا و تبلیغات شبکه های اجتماعی و... از اشکال مختلف این دو نوع بازاریابی هستند.

 

بازاریابی رانشی (Push Marketing)

به طور کلی هدف از بازاریابی رانشی، نشان دادن محصول یا نام برند به مخاطب است. این روش، روشی بسیار متداول نسبت به سایر روش های بازاریابی درونگرا است. معمولا بیزینس هایی که به دنبال سود کوتاه مدت یا فروش سریع هستند، این روش را ترجیح می دهند. بازاریابی رانشی با اصطلاح دیگری به نام روش تفنگ ساچمه ای یا Shotgun Approach شناخته می شود. این روش به معنای نشان دادن محصولات، خدمات یا نام برند، تا زمان رسیدن به بهترین نتیجه است. البته این روش نیازمند هزینه می باشد. یکی از معروف ترین روش های بازاریابی رانشی، تبلیغات کلیکی (PPC) است. با این روش، بازاریاب می تواند بنر ها، تبلیغات نمایشی و موتور های جست و جو را در رنج وسیعی از پلتفرم ها قرار دهد. هر بار که روی این تبلیغات کلیک می شود، هزینه ای از سمت برند پرداخت خواهد شد. بازاریابی رانشی در مواردی می تواند مفید باشد. این موارد شامل موقعیت های زیر می باشد:

·       راه اندازی یک کسب و کار یا وب سایت جدید که شهرت چندانی ندارد

·       عرضه یک محصول جدید به بازار

·       در طول تعطیلات یا رویداد های فصلی

·       فروش یا کمپین های تبلیغاتی موقت

·       فروش کامل محصولات قبل از اتمام فصل

·       کمک به ارتقاء و شناخت برند هنگام رقابت با یک رقیب برتر

 

بازاریابی کششی (Pull Marketing)

برخلاف بازاریابی رانشی، بازاریابی کششی به معنای به دست آوردن ترافیک طبیعی است. در این روش با ساخت محتوای با ارزشی که درخور جامعه هدف باشد، آن ها به صورت خود جوش جذب برند می شوند. به زبان ساده تر بازاریابی کششی بدین معنا است که صاحبان برند از وجود مخاطبانی که به صورت خود خواسته سراغ محصولات یا خدمات یک برند می روند، آگاهی داشته باشند. آن ها باید راه رسیدن به محصولات و خدمات را برای مشتری ساده تر کنند. یکی از برجسته ترین روش های بازاریابی کششی شامل بهینه سازی موتور های جست و جو (SEO) و محتوا های خلاقانه است. بهینه سازی موتور های جست و جو تا به امروز یکی از قابل اعتماد ترین نرخ های بازگشت سرمایه (ROI) را داشته است. اما اخیراً شبکه های اجتماعی به یکی از مهم ترین کانال های کسب و کار تبدیل شده اند. بازاریابی کششی، معمولاً یک استراتژی موقت برای شرکت هایی است که به دنبال اهداف زیر باشند:

·       اطمینان از رشد طولانی مدت کسب و کار

·       ایجاد تسلط در یک زمینه یا صنعت خاص

·       پرورش مشتریان ثابت و وفادار

·       افزایش ترافیک شبکه های اجتماعی

·       ایجاد ارتباط با مشتریان در ابتدای قیف فروش

 

تفاوت بین بازریابی کششی و رانشی در عمل چیست؟

تا چند سال قبل حدود ۷۱٪ از مصرف کنندگان ادعا داشتند که روش های بازاریابی کششی کارایی بیشتری دارد. اما همانطور که روش های آنلاین گسترش می یابند، مشاغل مختلف نیز به سمت جذب مشتری به صورت طبیعی متمایل می شوند. تعدادی از بازاریابان محتوا ادعا می کنند که این نوع بازاریابی میزان تعامل را افزایش می دهد. اما امروزه ۵۱٪ از کل بازدید وب سایت ها از طریق موتور های جست و جو حاصل می شود و ۴۰٪ از کل درآمد آنلاین را به خود اختصاص می دهد. اما استراتژی های رانشی نیز می توانند به خودی خود وسوسه انگیز باشند. بر اساس مطالعات، سال گذشته، اولین سالی بوده است که بازاریابی موتور های جست و جو، بازده و درآمد بیشتری نسبت به جست و جو های معمولی داشته است. اما به طور کلی کسب و کار ها زمانی به موفقیت می رسند که روی کانال ها و استراتژی های مختلف کشش و رانش به صورت همزمان سرمایه گذاری کنند.