ترند بازاریابی دیجیتالی در سال جدید

تکنولوژی به سرعت در حال تغییر است و در دنیای دیجیتال مارکتینگ این سرعت بیشتر از سایر حوزه ها می باشد. اگر فعال در  حوزه دیجیتال مارکتینگ هستید با ما همراه باشید تا از ترندهای سال ۲۰۲۰ مطلع شوید.

همواره برخی از افراد هنگام معرفی تکنولوژی های ترند برچسب تخیلی بودن بر روی ایده ها می گذارند اما دیری نمی پاید که خود این افراد درگیر همان تکنولوژی ها و درحال استفاده از آن ها هستند. بنابراین به این مطلب توجه کنید و حتی الامکان در کسب و کارتان از آن ها بهره ببرید

بسیاری از روندها و استراتژی های بازاریابی دیجیتالی جدید در دوره فعلی با فناوری پیشرفته و اینترنت در حال تحول هستند ، این بدان معناست که مشاغل برای موفقیت در تلاش های خود باید از آنها استفاده کنند زیرا ممکن است آنچه در سال گذشته برای شما کار کرده باشد، کار نکند.

تمرکز بیشتر بر تبلیغات محلی

در سال‌های اخیر تبلیغات محلی رو‌به فراموشی رفته است. فراموش نکنید که منطقه جغرافیای برای مخاطبان مهم است. اگر در شهر بزرگی زندگی کنید، کاملا اهمیت این موضوع را درک می‌کنید. افراد ترجیح می‌دهند در محله خودشان به آرایشگاه بروند و یا خرید کنند. تبلیغات محلی برای شما مشتریانی واقعی فراهم می‌کند به این معنا که آنها لوکیشن شما را می‌بینند و همان لحظه با شما تماس می‌گیرند. در فضای اینترنت روزانه صدها تبلیغ، مانند تبلیغ شما وجود دارد و مخاطب نمی‌داند که باید کدام را انتخاب کند و یکی از مواردی که می تواند باعث انتخاب شما شود، موقعیت مکانی شما است.

تبلیغات برنامه ای

تبلیغات برنامه نویسی به معنای استفاده از هوش مصنوعی برای خودکار کردن خرید آگهی است تا بتوانید مخاطبان خاص تری را هدف قرار دهید. برای مثال ، مناقصه در زمان واقعی نوعی از تبلیغات برنامه ای است. این اتوماسیون بسیار کارآمدتر و سریعتر است و این به معنای تبدیل بالاتر و هزینه های خرید مشتری کمتر است.

شخصی سازی

اگر می خواهید در سال 2020 ایستادگی کنید ، باید بازاریابی خود را شخصی سازی کنید – و این یعنی محتوای شخصی سازی شده ، محصولات ، ایمیل و موارد دیگر را در اختیار داشته باشید. با در دسترس بودن داده هایی از قبیل سابقه خرید، رفتار مصرف کنندگان و همچنین نرم افزارهای پیچیده برای پیاده سازی کمپین ها، محتوای سفارشی هرگز آسان نبوده است.

 • این آمار شخصی سازی را در نظر بگیرید:
 • ۶۳٪ از مصرف کنندگان از انفجارهای تبلیغاتی عمومی بسیار ناراحت هستند
 • در صورت ارائه تجربیات شخصی ، ۸۰٪ می گویند در صورت داشتن تجربیات شخصی ، احتمالاً با یک شرکت تجارت می کنند
 • ۹۰٪ ادعا می کنند که شخصی سازی جذاب است
 • مطابق با EmailMonks ، نامه های الکترونیکی شروع شده بر اساس رفتار ، ۳ برابر بهتر از ایمیل های دسته ای و انفجاری هستند.”

نمونه های برتر کسب و کارهایی که از قدرت شخصی سازی استفاده می کنند ، همیشه شامل Netflix و Amazon ، با محصولات پیشنهادی یا عناوین فیلم متناسب خود هستند.

 بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدیویی یکی از مهمترین روند بازاریابی امروز و به احتمال زیاد برای ۵-۱۰ سال آینده است.

 • ۷۰٪ از مصرف کنندگان می گویند که ویدیوی یک برند را به اشتراک گذاشته اند
 • ۷۲٪ از مشاغل می گویند ویدیو نرخ تبدیل آنها را بهبود بخشیده است
 • ۵۲٪ از مصرف کنندگان می گویند که تماشای فیلم های محصول ، آنها را در تصمیمات خرید آنلاین اطمینان بیشتری می بخشد
 • ۶۵٪ مدیران از وب سایت بازاریاب بازدید می کنند و ۳۹٪ پس از مشاهده فیلم با فروشنده تماس می گیرند

ویدیو محبوب ترین روشی است که مشتریان می خواهند در مورد محصولات جدید بدانند:

 •  برای اینکه شاهد تعامل بیشتر با بازاریابی ویدیویی خود باشید ، می توانید یک پست ویدیویی بسازید یا پخش مستقیم را در Facebook ، Instagram یا LinkedIn آغاز کنید.
 • یکی از مسائلی که بازاریابان در سالهای اخیر با آن روبرو بوده اند ، تغییر رو به رشد دستگاه های تلفن همراه است. این صفحات فروش طولانی و ایمیل های yesteryear بازده خود را از دست می دهند زیرا خواندن در صفحه های موبایل بسیار ساده است. اما ویدئو می تواند همان اطلاعات را با فرمی ارائه دهد که بدون در نظر گرفتن پلتفرم کاملاً کار کند.
 • Google متوجه این امر شده است و به تولید کنندگان فیلم پاداش می دهد: اگر سایت شما شامل ویدیو است ، احتمالاً ۵۳ برابر می شود که یک صفحه اول را در نتایج جستجو بدست آورید. چرا؟ از آنجا که ویدیو ،  سئو را ارتقا می بخشد، که باعث افزایش رتبه کسب و کار می شود.

با این حال ، یکی از مهمترین مزایای اجرای یک کمپین بازاریابی ویدیویی این است که چگونه به شما امکان می دهد تا به راحتی محتوای خود را مجدداً بازسازی کنید. تصور کنید که شما یک فیلم برای کانال YouTube خود ضبط کرده اید. شما می توانید به جای انتشار فقط در یوتیوب:

 • متن را رونویسی کنید تا نسخه متنی فیلم را در اختیار داشته باشید
 • رونوشت را در وبلاگ خود تحت یک ویدیوی تعبیه شده در YouTube برای رتبه بندی بهتر منتشر کنید
 • فیلم خام را با رونویسی به عنوان زیرنویس در فیس بوک بارگذاری کنید
 • رونویسی را با یک بازنویسی کوتاه و اضافه کردن آمار / تصاویر مربوط ، به یک مقاله وبلاگ مستقل تبدیل کنید
 • صوت را به تنهایی ریخته و از آن به عنوان قسمت پادکست استفاده کنید

برنامه های پیام رسان اجتماعی

اگر فکر می کنید برنامه های پیام رسانی اجتماعی فقط برای ارسال ایموجی به دوستان شما هستند ، به این شماره ها نگاهی بیندازید:

 • ۱٫۳ میلیارد کاربر ماهانه در Facebook Messenger فعال هستند
 • هر ماه ۱۰ میلیارد پیام بین افراد و مشاغل در فیس بوک مسنجر ارسال می شود
 • واتس اپ ۱٫۶ میلیارد کاربر فعال دارد و هر روز ۵۵ میلیارد پیام از طریق آن ارسال می شود

این آمار محبوبیت برنامه های پیام رسان اجتماعی را نشان می دهد و از آنجا که مردم بیشتر وقت خود را برای پیام رسانی به یکدیگر می گذرانند ، معقول است که محصولات و خدمات شرکت خود را در جایی که مشتریان احتمالی شما در آن قرار دارند بازاریابی کنید.

برنامه های پیام رسانی اجتماعی می توانند در ارسال پیام به مشتریان به طور مستقیم مفید باشند ، زیرا امکان شخصی سازی را دارند و به تجربه کاربران ارزش افزوده می کنند. علاوه بر این ، مردم انتظار دارند که مشاغل در برنامه های پیام رسانی حضور داشته باشند زیرا این یک روش مستقیم و آسان برای تعامل با آنها است. در حقیقت ، ۵۰٪ از مردم می گویند که مایل به خرید شرکتی هستند که از طریق برنامه های پیام رسانی ارتباط برقرار می کنند.

دلایل استفاده از نام تجاری شما برای استفاده از برنامه های پیام رسانی عبارتند از:

 • ارائه اطلاعات
 • افزایش فروش
 • درگیر وقایع باشید
 • مشتریان بالقوه را بدست آورید

جستجوی تصویری

جستجوی بصری می تواند تجربه کاربر را به یک سطح کاملاً جدید منتقل کند: افراد می توانند برای انجام جستجو ، تصویری بارگذاری کنند و به نتایج خاص تری برسند. جای تعجب ندارد که پینترست روی باند جستجوی بصری پرش کرده است – آنها با ابزار جستجوی بصری به بازار آمدند که به کاربران امکان می دهد از یک مورد عکس بگیرند تا دریابند که از کجا می توانند آن را آنلاین خریداری کنند، محصولات مشابه را جستجو کنند. 

 بازاریابی محتوا با اصول سئو

بازاریابی محتوا به قدری مهم است که ۸۸٪ از بازاریابان محتوای B2B قبول دارند که ایجاد محتوا باعث می شود مخاطبان خود سازمان خود را به عنوان یک منبع معتبر و قابل اعتماد ببینند.

آمارهای بازاریابی محتوا:

 • بازاریابی محتوا ۶۲٪ کمتر از بازاریابی خارج از کشور هزینه دارد و ۳ برابر بیشترین تولید را دارد
 • بازاریابی محتوا از هزینه های جلوتر و مزایای بلند مدت عمیق تر از جستجوی پرداخت شده برخوردار است
 • اکنون ۶۱۵ میلیون دستگاه از مسدود کننده تبلیغات استفاده می کنند ، به این معنی که تبلیغات شما توسط بسیاری از افراد مشاهده نمی شود
 • مشاغل کوچک با وبلاگها ۱۲۶٪ رشد بیشتری نسبت به مشاغل بدون رشد دارند
 • نرخ رشد بازاریابی محتوا در نرخ تبدیل ۶ برابر بیشتر از سایر روشها است

با ادامه ارزش گوگل ، مرتباً به روزرسانی شده، بازاریابی محتوا چیزی است که بازاریابان می خواهند به سرمایه گذاری خود ادامه دهند. به طور خلاصه ، بازاریابی محتوا راهی عالی برای جذب مشتریان جدید به سایت شما و ایجاد روابط با آنها به صورت واقعی است.

جستجوی صوتی

اولین و مهم‌ترین ترند دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۰ جستجوی صوتی (Voice Search) است. با اینکه این قضیه ممکن است تا دو سال آینده هم به صورت کامل مورد استفاده قرار نگیرد. اما همواره در لیست‌های مربوط به ترندهای دیجیتال مارکتینگ نامی از آن می‌بینیم.

دلیل اینکه جستجوی صوتی اولین ترند دیجیتال مارکتینگ است به دلیل رشد سریع این مدل جستجو با وارد شدن دستیارهای صوتی است. پیش‌تر در تلفن‌های هوشمند اپل، دستیار صوتی سیری (Siri) یا در مایکروسافت ویندوز کورتانا (Cortana) امکان جستجوی صوتی را فراهم کرده بودند. و کم و بیش از این قابلیت استفاده می‌شد اما چیزی که بیشتر از هر زمانی جستجو صوتی را مهم کرده است، اسپیکرها و دستیارهای صوتی آمازون یعنی Amazon Echo و سرویس Alexa و همچنین Google Home و سرویس Assistant است.

طبق آمار گوگل ۲۰ درصد از کل جستجوهای انجام شده در موبایل، از طریق جستجو صوتی بوده است. همچنین ویندوز ۱۰ هم با معرفی سرویس کورتانا خود در ویندوز ۱۰ به ۲۵ درصد جستجوی صوتی (در دسکتاپ) رسید. طبق آمار ارائه شده جستجوی صوتی تا ۳.۷ برابر سریع‌تر از جستجوی متنی است. از همین رو پیش‌بینی می‌شود که هر چه سریعتر به سمت جستجو صوتی حرکت کنیم. پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۰ سهم جستجو صوتی از کل جستجوهای اینترنتی به ۵۰ درصد برسد.

برای ترند جستجوی صوتی چه استراتژی داشته باشیم؟

 • استفاده از کلمه کلیدی طولانی
 • توجه به سوالات کاربران در محتوای تولید شده
 • استفاده از سوالات در عناوین اصلی مقاله
 • تغییر لحن مقالات و نزدیک شدن به زبان گفتار
 • توجه بیشتر به سئو محلی

 واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

در بین ترندهای دیجیتال مارکتینگ نام واقعیت افزوده (Augmented Reality) و واقعیت مجازی (Virtual Reality) هم دیده می‌شود. که این مورد در اصل برای کسب و کارهای بزرگ است و صاحبان کسب و کار اینترنتی کوچک و شرکت‌های معمولی در حال حاضر نمی‌توانند از آن استفاده کنند. زیرا هزینه تولید محتوا واقعیت مجازی و نحوه ارائه آن به مخاطب هزینه زیادی خواهد داشت.

اما قرارگیری این مورد در بین ترندهای دیجیتال مارکتینگ نشان می‌دهد، باید انتظار داشته باشیم که تا دو سه سال آینده واقعیت مجازی گسترده‌تر و در دسترس‌تر باشد. در حال حاضر واقعیت مجازی (VR) به‌شکلی وجود دارد اما تمرکز اصلی بر روی واقعیت افزوده (AR) است. زیرا کسب و کارها به‌واسطه آن بهتر می‌توانند با آن خدمات و محصولاتشان را به افراد معرفی کنند.

چرا باید به واقعیت افزوده توجه کنیم؟

با استفاده از واقعیت افزوده افراد می‌توانند قبل از خرید محصولات، آن را استفاده کنند و دقیقا نتیجه آن را به‌شکل مجازی حتی بر روی خودشان مشاهده کنند. برای مثال پوشیدن لباس، آرایش و همچنین مشاهده وسایل خانه در محیط.

مشتری‌ها می‌توانند یک تجربه حضور در یک مکان فیزیکی را داشته باشند. برای مثال در قالب یک استادیوم ورزشی یا کافی‌شاپ قرار بگیرند، بدون اینکه از خانه خارج شوند.

نرومارکتینگ بازاریابی عصبی

در آخر یکی از الهام‌بخش‌ترین روندهای بازاریابی دیجیتال در 2020 یعنی بازاریابی عصبی یا نرومارکتینگ را معرفی خواهیم کرد. احتمالا اینگونه به نظر می آید که ما از یک فیلم علمی تخیلی صحبت می‌کنیم، اما واقعیت این است که این فناوری به سرعت درحال رشد و پیشرفت است و به ابزاری حیاتی برای بازاریابان به زودی تبدیل خواهد شد.

ابتدا اجازه دهید بازاریابی عصبی را تعریف کنیم. نرومارکتینگ استراتژی است که سنجه‌های فعالیت مغزی و سیستم عصبی فرد را برای تعیین اینکه کدام نوع محتوا را بیابند آنالیز می‌کند. اساسا طراحی متریال بازاریابی برای کسب واکنش‌های خاص عصب شناختی که هیجانات یا عکس العمل‌ها مرتبط با خرید را تحریک کنند می‌باشد.

شما می‌توانید از این اطلاعات برای بهینه سازی محتوا طبق استراتژی‌تان و ارتقا اثربخشی شیوه بازاریابی‌تان استفاده کنید. اسپارک نرو که کمپانی تحلیل‌های عصبی است که احساسات و توجه به بهینه سازی شیوه‌های تبلیغات را آنالیز می‌کند پیشرو در این حوزه هستند.

این کمپانی معیارهای زیستی، عصبی و الگوریتم‌های پیچیده را برای آنالیز سطح توجه‌ها و احساسات ترکیب و به‌طور موثر به بازاریابان کمک می‌کند محتوا مطلوب را تعیین کنند.

فوربز گزارش داده که کمپانی انتظار می‌رود با کمپین‌های سیاسی در آینده همکاری کند. اما خواه این اتفاق رخ دهد یا خیر، ما می‌توانیم مطمئن باشیم که بازاریابی عصبی اثر بارزی بر آینده بازاریابی خواهد داشت.