تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی و یا همان PPC که مخفف عبارت “Pay-Per-Click” است، به نوعی از بازاریابی دیجیتال گفته می‌شود که در آن تبلیغ کننده به ازای هر بار کلیکی که بر تبلیغش می‌شود بهایی را می‌پردازد. تبلیغاتی که براساس PPC انجام می شود مزایای زیادی برای کسب‌وکارها دارد چراکه می‌توانند با هدف قرار دادن افراد مناسب در زمان مناسب به نتایج سریعی دست پیدا کنند.

دسته بندی تبلیغات کلیلی

چند مدل دسته بندی مختلف برای تبلیغات کلیکی وجود دارد:

از دیدگاه اول 

 • تبلیغات بنری
 • تبلیغات متنی

در این دیدگاه تمرکز بر روی نوع محتوای تبلیغ می باشد که یا با قرار دادن لینک سایت به همراه متن و یا قرار دادن بنر به عنوان محتوای تبلیغ انجام می شود.

از دیدگاه دوم

 • تبلیغات همسان
 • ریتارگتینگ
 • کلیکی ساده

در این دیدگاه تمرکز بر روی مکانیزم جذب مشتری است در واقع تمرکز این دسته بندی راهکارهای جذب کلیک بیشتر با روش های اصولی می باشد.

(برای اطلاعات بیشتر درباره ی تبلیغات همسان و ریتارگتینگ کلیک کنید.)

چرا باید تبلیغات کلیکی را در برنامه ی کاری خود قرار دهیم؟

تبلیغات کلیکی به شما این امکان را می دهد که در حجم وسیعی محصول و برند خود را در دید مخاطب خودتان قرار بدهید. در این نوع تبلیغات بازدید از تبلیغات شما رایگان می باشد و شما مبلغی را بابت دیده شدن  توسط کاربران پرداخت نمی کنید و فقط در صورت کلیک روی تبلیغ هزینه پرداخت می کنید. نکته ی جالب تر اینکه شما بدون پرداخت هزینه میتوانید دیده و شناخته شوید.

از شناخته شده ترین پلت‌فرم‌های پرداخت به‌ازای کلیک می‌توان به تبلیغات در گوگل ادوردز و بینگ ادز اشاره کرد. در سال ۲۰۱۴ تبلیغات کلیکی حدودا ۴۵ میلیارد دلار از ۶۶ میلیارد دلار کل درآمدهای گوگل را به خود اختصاص داده است و این مبلغ در سالهای بعد بیشتر نیز شده است.

گوگل AdWords

گوگل ادوردز Google Adwords سیستم تبلیغاتی گوگل است که در این سیستم، تبلیغ کنندگان برای کلمات خاصی مبلغی را پرداخت می‌کنند تا سایت آنها برای آن کلمه کلیدی در صفحه نتایج گوگل به صورت یک تبلیغ قابل کلیک شدن به نمایش در بیاید. گوگل از هر کلیکی که روی لینک های تبلیغاتی شما صورت گیرد درآمد کسب کرده و از وجه پرداختی شما آن مبلغ مشخص را کسر می‌کند. تبلیغات ادوردز بالای همه نتایج در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می‌شود و می‌توان آن را به علامت AD در ابتدای آدرس سایت ها تشخیص داد.

شما برخی از کلمات را که یک کاربر ممکن است در سرچ گوگل استفاده کند به عنوان کلمات کلیدی انتخاب می کنید. مطمئنا تنها شرکتی نیستید که مایل به تبلیغ و استفاده از آن کلمات کلیدی می باشید. شرکت های رقیب هم می توانند برای همان کلمات کلیدی تبلیغات اجرا کنند.

میزان هزینه پرداختی به همراه نمره کیفیت یا همان Qualty Score، فاکتورهای اساسی گوگل برای نمایش شما در صدر صفحات سرچ  می باشد. حتی اگر حداکثر پیشنهاد شما کمتر از پیشنهاد رقیب باشد، ولی نمره کیفیت شما بهتر باشد، ممکن است در جایگاه بالاتری در صفحه سرچ قرار گیرید. در حقیقت اگر پیشنهاد هزینه شما کمتر از رقیب باشد ولی نمره کیفیت بالاتری داشته باشید ممکن است بالاتر از سایت رقیب قرار گیرید.

مبنای کسب نمره کیفیت

 1.   ارتباط کلمه به وبسایت
 2.  پایداری وبسایت
 3.  نسبت نمایش به کلیک عبارت کلیدی
 4.  وضعیت کلمه از نظر عمومی تک کلمه ای و یا ترکیبی بودن ( کلمات ترکیبی از نمره کیفیت بهتری برخوردار هستند.

روشهای کسب نمره کیفیت بالا 

 • یک روش مهم در کسب نمره کیفیت بالا درج عبارات کلیدی در صفحه سایت می باشد . بهتر است عبارت مورد نظر چندین بار در صفحه بصورت bold و همچنین italic درج شود همچنین بهتر است مهمترین عبارت کلیدی به صورت عنوان صفحه درج شود.
 • یک فاکتور مهم دیگر استفاده از عبارت کلیدی در دو تگ مهم meta keyborad و meta discription  در کد سایت می باشد. درج کلمات کلیدی در این دو تگ تاثیر به سزایی در کسب نمره کیفیت خواهد داشت.
 • فاکتور مهم دیگر درج تگ می باشد . درج کلمات کلیدی مهم در قالب این تگ در کسب نمره کیفیت تاثیرگذار خواهد بود.
 • چک کردن وبسایت در سایتهای html checker و از بین بردن مشکلات و خطاهای html نیز تاثیر گذار خواهد بود.