بررسی اثر روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و تبلیغات

مغز شما به طور غیر ارادی، برای شناسایی خصوصیات محصولات و برند سازنده آن ها، از رنگ ها استفاده می کند. به طور کلی رنگ ها نقش مهمی در نوع درک مخاطب از برند شما دارند. همچنین مطالعه مفاهیم مربوط به رنگ ها، به شما کمک می کند تا مشتریان ایده آل خود را بهتر جذب کنید. چه شما یک برند تجاری باشید که سعی در جذب مخاطبان جوان دارد و چه یک فروشگاه خدماتی که سعی در جلب اعتماد مشتری دارد. روانشناسی رنگ ها به شما کمک خواهد کرد تا برندی قوی و معتبر بسازید. در این مقاله اشاره خواهیم کرد که روانشناسی رنگ ها چیست و چگونه از رنگ ها به طور مؤثری در مباحث مربوط به بازاریابی و تبلیغات استفاده کنید.

 

چگونگی استفاده از رنگ ها در بازاریابی و تبلیغات

 به طور کلی پیوستگی هایی که مغز ما میان رنگ های مشخص ایجاد می کند، در واقع پل های ارتباطی ای میان عناصر بازاریابی و جامعه هدف می باشد. وقتی به رنگ های متداول در تبلیغات با دقت نگاه کنید، می بینید که بسیاری از این رنگ ها، بار ها و بار ها تکرار شده اند. این پدیده اتفاقی نیست و این رنگ ها، رنگ های مورد علاقه ی رقبای شما نیستند. بلکه آن ها راه ارتباطی میان برند شما و نیازمندی ها و انتظارات مخاطب می باشد. انتخاب رنگ و پالت ایده­ آل برای فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی به مباحث زیبایی شناختی، آزمایشات و دیگر علوم مرتبط نیاز دارد. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از بازاریابی مربوط به رنگ ها، پیام خود را به طور مؤثری انتقال دهید.

 

چرا رنگ ها در مباحث بازاریابی و تبلیغات اهمیت دارند؟

رنگ ها به زبانی سخن می گویند که کلمه ای به عنوان جایگزین برای آن ها وجود ندارد. به همین دلیل است که ارتباط ما با رنگ ها ارتباطی احساسی است. رنگ یک محصول می تواند ما را قانع کند که تازگی بیشتری نسبت به محصولی مشابه، اما با رنگ متفاوت دارد. استفاده مؤثر از رنگ ها در محصولات دارویی می تواند این حس را به ما القا کند که این محصولات اثر بخشی بیشتری دارند. برای مثال قرص های خواب آور را به رنگ آبی و قرص های محرک را به رنگ زرد یا قرمز درمی آورند، زیرا این رنگ ها، رنگ هایی هستند که با اثر مربوط به آنها تناسب دارند. هرچند ممکن است که این گفته ها اغراق آمیز به نظر برسند، اما داده هایی وجود دارد که این گفته ها را اثبات می­ کنند:

·         85 درصد از مصرف کنندگان، علت اصلی و ابتدایی خرید یک محصول را رنگ آن محصول می دانند.

·         بالای 90 درصد از تصمیمات ناگهانی برای خرید، فقط بر اساس رنگ محصول گرفته می شوند.

·         به گفته محققان در زمینه روانشناسی رنگ ها، معیار 42 درصد از کاربران جهت خرید آنلاین، نوع طراحی و از همه مهم تر، رنگ و لعاب وبسایت یا صفحه می باشد.

·         در 52 درصد از مواقع، انتخاب رنگ نامناسب و طراحی ضعیف وبسایت، موجب عدم جذب مخاطب و حتی ترک وبسایت از سوی آن ها می شود.

 

رنگ ها چگونه با خریداران ارتباط برقرار می کنند؟

آگاهی از اهمیت رنگ ها در بازاریابی و تبلیغات، نکته ای کلیدی می باشد. اما چالش اصلی، استفاده از روانشناسی رنگ ها جهت برقراری ارتباط با خریداران می باشد. احتمالا شما با قانون کلی روانشناسی رنگ ها که می گوید "قرمز = شور و اشتیاق، و سفید = پاکی تمیزی" آشنایی دارید. رنگ ها می­ توانند روی دید و احساس مخاطب نسبت به محصول شما اثر بگذارد. در این راستا، محققان رابطه معنا داری میان رنگ های مشخص و رفتار خریداران یافته­ اند. برای مثال، ارتباط مشخصی میان رنگ های قرمز، آبی سلطنتی، سیاه و نارنجی با خریدارانی که به صورت ناگهانی خرید می کنند وجود دارد. و یا مثلا برای کسانی که به دنبال تخفیف هستند، رنگ های آبی و آبی تیره، جذاب هستند. برخی از این ارتباطات رنگی خیلی واضح نیستند، اما در نهایت منطقی به نظر می­ رسند. برای مثال رنگ هایی مثل صورتی ملایم و آبی آسمانی با خریدارانی که سلیقه سنتی دارند، مطابقت دارد. به همین ترتیب، رنگ قهوه ای، رنگ مناسبی برای بسته بندی (Packaging) محصولات نیست، زیرا این رنگ ها حس میوه های بیش از حد رسیده یا محصولات پوسیده را به مخاطب القاء می کنند. رنگ هایی را در نظر بگیرید که برای برخی محصولات و خدمات مناسب نیستند. مثل رنگ زرد و نارنجی برای لوگوی بانک یا جعبه خاسکتری و قهوه ای برای محصولات بهداشتی زنانه. این رنگ ها حس اشتباهی در مخاطب ایجاد می کنند، چراکه با انتظارات آن ها مطابقت ندارد.

هدف از روانشناسی رنگ ها، فقط ایجاد یک حس خاص در مشتریان نیست بلکه هدف برآورده کردن نیاز ها و انتظارات آن ها از محصول می باشد. طبیعت، این قابلیت را دارد که به ما بیاموزد رنگ های خاص چه معنایی دارند. پس بهتر است در استفاده از رنگ ها، از قوانین طبیعت بهره ببریم. البته چگونگی تأثیر گذاری رنگ ها بر ادراک ما از جهان همیشه منطقی و واضح نیست. به عبارت دیگر نحوه برقراری ارتباط ما با رنگ ها به فرهنگ، شخصیت و سلیقه فردی بسیار بستگی دارد. با این حال یک سری قوانین کلی وجود دارد که می­ توانیم از روانشناسی رنگ ها استخراج کنیم. در نهایت به خاطر داشته باشید که به منظور برآورده کردن نیاز های مشتری، این قوانین کلی را با علایق مخاطب خود در آمیزید.

 

تأثیر رنگ ها بر فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی چیست؟

همانطور که پیش تر گفته شد، استفاده از رنگ ها می­تواند روی مصرف کنندگان تأثیر بگذارد. همچنین هر رنگ ویژگی های خاص خود را دارد که می­ توانید از آن ها در بازاریابی و تبلیغات، به نفع خود استفاده کنید. در ادامه، به ویژگی های منحصر بفرد هر یک از رنگ ها اشاره کرده و به شما نشان خواهیم داد که چگونه از طریق آن ها، به اهداف تبلیغاتی و بازاریابی خود دست یابید.

1.        آبی: به طور کلی رنگ آبی به عنوان یک رنگ مردانه در نظر گرفته می شود. ولی از دیگر ویژگی های آن می توان به آرامش، تازگی، ثبات، قدرت، صلح، مسئولیت پذیری و... اشاره کرد.

2.       سبز: رنگ سبز اغلب یادآور لوگو های بازیافت می باشد، به همین دلیل این رنگ برای برند های ارگانیک و سازگار با محیط زیست، مناسب است. این رنگ می­تواند سمبل محیط زیست، شانس، رشد، ثروت، هارمونی، تعادل، بازسازی و... باشد.

3.      قرمز: قرمز، رنگی جلب توجه کننده، پر جنب و جوش و گرم می باشد. از دیگر ویژگی های این رنگ می توان به اشتیاق، انرژی بالا، عشق، گرما، آتش، خشم، خطر و اعتماد به نفس اشاره کرد.

4.       بنفش: رنگ بنفش، رنگی عرفانی و مرموز است. این رنگ به طور معمول در طبیعت دیده نمی شود اما، نشان دهنده لوکس بودن، جادو، راز، افتخارات مختلف، ثروت، قوه تخیل و... می باشد.

5.      زرد: مشتریان رنگ زرد را با خصوصیاتی مثل خوشبختی، قیمت مناسب، شادی، جوانی، خوشرویی، صمیمیت و... مرتبط می­ دانند. یکی از مزیت های رنگ زرد، سبک بودن و در عین حال پر رنگ بودن است.

6.      صورتی: به طور معمول رنگ صورتی، رنگ محبوب شیرینی فروشی ها و نانوایی ها می باشد. چراکه این رنگ مزه شیرینی را القا می­کند. صورتی، بیشتر به عنوان یک رنگ زنانه تلقی می شود. این رنگ نشان از شادی، دخترانه بودن، شیرینی، ظرافت و صلح دارد.

7.      سیاه: شاید رنگ سیاه به معنای عدم حضور رنگ های دیگر باشد، اما همچنان رنگی برجسته و قدرتمند است. به غیر از این ویژگی ها رنگ سیاه نشان دهنده قدرت، راز، رسمیت، ظرافت، تاریکی، کنترل و... می باشد.

 

نتیجه گیری

اکنون با خواندن این مقاله، درک بهتری از روانشناسی رنگ ها و ارتباط آن ها با بازاریابی و تبلیغات، بدست آورده اید. هرچه بیشتر با رنگ های مختلف کار کنید، انتقال پیام به مخاطبان راحت تر و ساده تر خواهد بود. در نتیجه استفاده استراتژیک از رنگ ها یکی از مهم ترین اقدامات، جهت ارتقا برند ها می باشد. با اینکه بسیاری از مشاغل مرتبط، از رنگ های رایج در همان زمینه استفاده می کنند ( مثل رنگ آبی برای محصولات بهداشتی)، اما الزامی برای پیروی از این قوانین وجود ندارد. در نهایت به یاد داشته باشید، رنگی که انتخاب می کنید، در برگیرنده اهداف کلیدی برندتان باشد.