بازاریابی ویدیویی - Video Marketing

 

استفاده از ویدئو برای ارتقا برند، محصول و خدماتتان را بازاریابی ویدئویی می گویند. کمپین های قوی ویدئو مارکتینگ شامل ویدئوهای آموزشی، ویدئوهای توضیح دهنده یک محصول یا خدمات، ویدئوهای حاوی تجربه مثبت خریداران از یک محصول، ویدئوهای سرگرم کننده و بسیاری از انواع مختلف ویدئو می باشد.

چرا باید از بازاریابی ویدیویی استفاده کنیم؟

خب بگذارید قبل از هر چیزی، با یکسری آمار و ارقام پاسخ این سوال را بدهم: جالب است بدانید پیش بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال 2019، بیش از 80% فضای ترافیکی اینترنت به ویدیو‌ها اختصاص داده می‌شود. البته با توجه محبوبیت زیادی که ویدیوها در بین افراد پیدا کرده‌اند، این پیش بینی چندان هم دست نیافتی نخواهد بود.

ویدئو سئو سایت را افزایش می‌دهد:

شاید یک مقدار عجیب باشد اگر به شما بگوییم ویدئو‌ها می‌توانند رتبه بندی سایت شما را در موتور‌های جست‌و‌جو را بالا ببرند! اما به این نکته توجه داشته باشید که با تولید محتوای ویدیوئی و به اشتراک گذاری آن، می‌توانید نرخ کلیک بالایی در نتایج گوگل به دست بیاورید. به این معنی که نسبت کاربرانی که روی لینک مطلب شما کلیک می‌کنند افزایش پیدا می‌کند.

ویدئو نرخ تبدیل را بهینه می‌کند:

منظور از نرخ تبدیل این است که وقتی کاربری از وب‌سایت شما بازدید می‌کند، همان اقدامی را انجام دهد که شما از او می‌خواهید. بررسی‌های جدید نشان می‌دهد 57% از خریداران فروشگاه‌های آنلاین معروف، بیشتر مایل به خرید محصولاتی می‌باشند که از آن‌ها ویدیو یا ویدیوهایی تبلیغاتی دیده باشند.

ویدئو به آسانی در دسترس عموم است:

طبق آخرین آمارها کاربران روزانه 7.5 میلیون ویدیو در آپارات و 8 میلیارد فیلم در یوتیوب تماشا می‌کنند. به این ارقام تعداد بازدید ویدیوهای موجود در تلگرام و اینستاگرام را هم اضافه کنید! با این حساب به جرأت می‌توانم بگویم با کمک بازاریابی ویدیوئی شما می‌توانید با صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه به مخاطبان خود دسترسی داشته باشید.

ویدئو مهیج است:

ویدیو به شما این امکان را می‌دهد که با کمک موسیقی، به مرکز احساسات مغز مخاطب دسترسی پیدا‌ کنید. همچنین استفاده از افراد مشهور در تبلیغات ویدیویی باعث تاثیر‌گذاری چهره در ذهن مخاطب می‌شود و همان‌طوری که می‌دانیم ارتباط انسانی از طریق ویدیو برای تبلیغات شما، به مراتب کار آمدتر از تاثیری هست که متن یا نوشته تبلیغاتی بر مخاطب می‌گذارد.

آیا بازاریابی ویدیوئی به درد کسب و کار شما می‌خورد؟

چشم بسته بدون اینکه بدانم کسب و کار شما چه هست می‌گویم پاسخ مثبت است! کسب و کار شما هرچه باشد می‌توانید از بازاریابی ویدیوئی برای رونق آن استفاده کنید. فرقی نمی‌کند که شما مالک یک شرکت بزرگ تولید لباس برند هستید و یا صاحب یک رستوران کوچک؛ در هر‌صورت بازاریابی ویدیویی مانند فرشته نجات به داد شما خواهد رسید! چرا که دنیای امروز، دنیا تکنولوژی است و ابزا‌رها و روش‌های دیجیتال در هر زمینه‌ای حرف اول را می‌زنند. بنابراین استفاده از بازاریابی ویدیویی مختص به فعالیت یا گروه خاصی از جامعه نمی‌باشد.

بازاریابی ویدیویی در ایران

در چند سال اخیر با افزایش استفاده کاربران ایرانی از صفحات اجتماعی به خصوص تلگرام و اینستاگرام، بازاریابی ویدیوئی بسیار رونق یافته است. سایت آپارات به عنوان بزرگترین سرویس به اشتراک‌گذاری ویدیو در ایران محسوب می‌شود که اخیرا به رکورد 7.5 میلیون نمایش ویدیو در روز دست یافته. بنابراین بازار ویدیو‌‌ مارکتینگ در آپارات بسیار داغ است و روز به روز بر رونق آن اضافه می‌شود. دیجی‌کالا از جمله برند‌هایست‌ که از بازاریابی ویدیوئی بسیار بهره می‌گیرد و استراتژی‌اش در این زمینه برگزاری مسابقات مختلف و اطلاع‌رسانی از طریق ویدئوهایی است که تمام شخصیت‌های حاضر در آن را سلبریتی‌های اینستاگرام و یا افراد شناخته شده‌ در سطح کشور، تشکیل می‌دهند.

انواع مختلف بازاریابی ویدیویی

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می کنید نمی توانید یا نمی خواهید ویدئو را در استراتژی بازاریابی خود قرار دهید یا دوست ندارید جلوی دوربین قرار بگیرید یا زمان کافی نگران نباشید. تمامی ویدئوها نیازمند مصاحبه یا قرار گرفتن جلوی دوربین نمی باشند. همچنین تولید ویدئو راحت تر از همیشه است. کیفیت ویدئو مهم است اما محتوای آن مهمتر . به عبارتی افراد کیفیت پایین ویدئو هایی که جالبتر، خنده دار تر، مرتبط تر یا مفیدتر باشد را نادیده می گیرند. انواع ویدئوهایی که باید در ایجاد و پیاده سازی برنامه آنلاین ویدئو مارکتینگ خود در نظر بگیرید شامل:

۱- ویدیوهای حاوی مشخصات شرکت و برند

ویدئویی که در مورد مشخصات شرکت است باید یک دید کلی از محصولات و خدماتی پیشنهادی که شرکت ارائه می دهد، به نمایش بگذارد. همچنین باید نشان دهد که مشتریان بالقوه و مشتریان فعلی شرکت چه کسانی هستند و چه کارهایی برای بهتر شدن خود و عالی شدن شرایط مشتریانشان انجام می دهند.

این نوع ویدیوها اهدافشان برجسته کردن ماموریت و هدف شما است که می تواند به افزایش محبوبیت برند شما و ایجاد علاقه بیشتر بین مخاطبان مورد نظر کمک کند. همچنین این ویدئوها کمک می کنند تا بازدیدکنندگان بتوانند خودشان را در هنگام خرید محصولتان تصور کنند که در نهایت موجب نزدیک شدن به فروش و افزایش نرخ تبدیل می شود. این نوع ویدئوها باید در محل شرکت ساخته و به مصاحبه نیازد دارد تا عملیات روزانه شرکت و کارکنان را نمایش دهد. همچنین باید در صفحه اصلی وب سایت شما قرار بگیرد و در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.

۲- رضایت و تصدیق مشتری

ویدئوهایی که نشان دهنده رضایت مشتری است با این هدف ساخته می شوند تا شرکت شما را قابل اعتماد، حرفه ای و ارزشمند نمایش دهند. زیر مشتری وفادار تجربه خوبی از شرکت شما داشته است.

تحقیقات یوتیوب نشان می دهد که کاربران زمان زیادی را برای بررسی و مشاهده ویدئوهایی که مردم در رابطه با تجربه های فردی خود در مورد یک شرکت یا برند داشتند صرف می کنند. مطالعات نشان می دهد که این نوع ویدئوها قابل اعتماد تر و سودمندتر می باشند زیرا صادقانه و شخصی است. این کار موجب ایجاد اعتماد با مخاطب هدفتان شده و مشارکت آنها را با به اشتراک گذاشتن، لایک کردن و کامنت گذاشتن افزایش می دهد.

۳- ویدیوهایی که با کلمه چگونه شروع می شوند ( ویدیوهای آموزشی )

می توانید با اشتراک گذاشتن دانش تخصصی خود و آموزش دادن خدماتی که در رشته و صنعت شما است حس اعتماد را بین مخاطب آنلاین خود ایجاد نمایید. ویدئوهایی که درمورد نحوه انجام دادن کاری می باشند یا اصولا با کلمات چگونه و چطور شروع می شوند با به تصویر کشیدن یک راه حل ملموس می توانند به افزایش نرخ تبدیل کمک کنند.

بر اساس آمار گوگل ۹۳ درصد مردم برای یادگیری یا نحوه انجام دادن کاری به یوتیوب مراجعه می کنند. بعد از گوگل یوتیوب بزرگترین موتور جستجو می باشد. مطالعات نشان می دهد “محتوایی که نحوه انجام کاری را شامل می شود (محتوای آموزشی) بیشترین توجه را نسبت به دسته بندی های دیگر داشته است. با نشان دادن دانش تخصصی خود این فرصت را به بازدیدکنندگانتان می دهید تا بیشتر با تیم شما آشنا شوند. علاوه بر این ویدئوها باعث تشویق بازدیدکنندگان به تعامل با شما می شود و اگر شما موضوع بعدی برای بحث در آینده را از انها بپرسید بازخورد آنها را در قالب کامنت ها و پیام ها مشاهده می کنید. 

۴- ویدیوهای متحرک و انیمیشنی

ویدیوهای انیمیشنی معمولا برای انتقال پیامی پیچیده و طولانی به شیوه ای سریع و بصری استفاده می شود. این نوع ویدئوها درک این پیام ها را آسانتر می کنند. ویدیو های انیمیشنی نشان دهنده رسم یک فرایند، توضیح اینکه چطور یک محصول کار می کند یا مجموعه رویدادهایی رخ داده برای سرویس خاص رخ می باشند. همچنین شامل موارد زیر نیز می باشند:

ویدیوهای انیمیشنی کمک می کنند تا مخاطبانتان درک بهتری از شرکت شما پیدا کرده و آن را به خاطر بسپارند. وقتی یک ویدئو با یک محتوای بهینه شده در گوگل رتبه می گیرد، احتمال اینکه آن صفحه نرخ تبدیل بهتری بگیرد، زیاد است.

اشتراک گذاشتن ویدئوهای انیمیشنی در رسانه های اجتماعی آسان است. که خود منجر به افزایش تعامل کاربر، شناخت برند و نام تجاری و بازدیدهای سایت می شود.

ساخت ویدیوهای انیمیشنی ساده است. زیر این نوع ویدئوها در خانه تکمیل می شوند و به ابزار خاص یا تلاش از سوی مشتری نیاز ندارند. با ترکیب کردن عناصری چون متن، عکس، پوشش های رنگی، موسیقی، لوگوها، گرافیک و آیکن ها (بسته به نوع پروژه ) می خواهید محصولی ایجاد کنید که کوتاه، بصری، جذاب باشد و در عین حال پیام مورد نظر را رائه دهد.

ویدیوهای انیمیشنی در صفحات وب سایت ها یا پست های مقاله، کانال های شبکه های اجتماعی و ایمیل های خبرنامه ها عملکرد خوبی دارند. مردم انیمیشن را دوست دارند. در واقع انیمیشن ها می توانند مفاهیمی از زندگی را به نمایش بگذارند که ویدئوهای سنتی نمی توانند.