بازاریابی موتورهای جستجو

 

وقتی بحث بازاریابی آنلاین در میان باشد، همه می‌دانیم که سرچشمه این نوع تجارت از کجا نشأت گرفته است. بدون هیچ تردیدی باید گفت نقش موتورهای جستجو به ویژه Google در روند گسترش و توسعه بازاریابی‌های دیجیتالی و اینترنتی به شدت زیاد می‌باشد. شاید اگر بگوئیم بازاریابی اینترنتی امروزی مدیون همین موتورهای جستجو است دروغ نگفته باشیم.

اما جالب است که بعد از بیشتر از دو دهه از فعالیت موتورهای جستجو، هنوز بسیاری از افراد حتی تعداد زیادی از افراد مشغول در حوزه‌های بازاریابی و تجارت به خوبی درک صحیحی از این مسئله ندارند و گوگل را هنوز هم فقط یک سایت جستجوی معمولی می‌دانند.

در این مقاله از وب‌سایت مدیروب تصمیم گرفته‌ایم تا مبحث بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) را از نگاهی اجمالی بررسی نمودیم. با مطالعه این مقاله شما درک کامل و درستی از مزایای موتورهای جستجو و امکان بازاریابی با آن‌ها به دست خواهید آورد. این اطلاعات به قدری مفید و حیاتی هستند که می‌توانند تجارت شما را دگرگون کنند! پس اگر می‌خواهید با قدرتمندترین ابزار موجود در بحث بازاریابی آنلاین، کسب‌وکار خود را رونق دهید مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

مزایای بازاریابی با موتورهای جستجو

به مهم‌ترین مزایایی که بازاریابی SEM می‌تواند برای برندها و کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ داشته باشد اشاره می‌کنیم :

افزایش شهرت برند در موتورهای جستجو

کمپین‌های سئو طولانی‌مدت و آهسته هستند. حتی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نیز نیاز به صرف زمان نسبتاً زیادی برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل دارد. گوگل در این رابطه گفته که بازه زمانی مورد نیاز برای اضافه شدن یک وب‌سایت به سیستم رتبه‌بندی حرفه‌ای گوگل و قرارگیری در جایگاه‌های مناسب در نتایج جستجوها چیزی نزدیک به یک سال است. اگر کسب‌وکار تازه‌ای راه انداخته باشید، در این یک سال هیچ جایی نامی از شما برده نمی‌شود و باید خیلی آهسته و آرام خودتان را در موتورهای جستجو به دیگران معرفی کنید.

اما در بازاریابی SEM این مسئله مطرح نیست. اگر حتی یک روز از زمان ساخت و راه‌اندازی وب‌سایت شما نیز گذشته باشد می‌توانید با کمک تبلیغات کلیکی و بازاریابی موتورهای جستجو آن را به صفحه اول نتایج جستجوها بیاورید! به این طریق تجارت‌هایی که پیش از این هیچ بازدید و مخاطبی نداشتند می‌توانند با سرعت خیلی زیاد و تقریباً بدون هیچ زحمت و تلاشی برای طیف وسیعی از بازدیدکنندگان دیده شوند. اما باز هم تأکید می‌کنیم که قبل از ارائه تبلیغات، پیش‌زمینه‌های ضروری مثل داشتن یک سایت سریع، با کیفیت و همچنین محتوای مناسب را مد نظر قرار دهید تا تأثیر بسیار بیشتری از این بازاریابی دریافت کنید.

  کسب درآمد سریع با بازاریابی SEM 

اگر استراتژی‌های مناسبی در تبلیغات خود اتخاذ کنید و با زمان‌بندی و محتوای ترغیب‌کننده اقدام به سفارش این تبلیغات کنید، خواهید دید که در همان روز ثبت و نمایش سفارش شما، بازدیدهای کاربردی و سوددهی مستقیم به سراغ شما می‌آیند. فروشگاه‌های بسیار زیادی از همین طریق در حال رقابت در دنیای اینترنت هستند و خیلی از آن‌ها هرگونه تبلیغات یا سرمایه‌گذاری‌های دیگر را کنار گذاشته و به سفارش تبلیغات کلیکی گوگل روی آورده‌اند.

استفاده از این سیستم به جز رعایت چند نکته و نیاز به استراتژی‌های تبلیغاتی خاص، هیچ دغدغه و سختی کاری برای تجارت‌ها ندارد. مسلماً گوگل بهترین منبع برای تبلیغات شماست و برای ثبت سفارشات خود در گوگل می‌توانید از ابزار جامع و حرفه‌ای Google AdWords استفاده کنید. البته راه و روش‌های متعدد دیگری هم برای تبلیغات در بستر اینترنت وجود دارد که شاید امتحان کردن آن‌ها هم خالی از لطف نباشد. 

هزینه به اندازه توان و گرفتن نتیجه

بازاریابی با موتورهای جستجو بسیار منعطف و مقیاس‌پذیر است. از کوچک‌ترین کسب‌وکارها گرفته تا کمپانی‌ها غول‌آسا می‌توانند با توجه به بودجه و مقدار نیاز خود از آن بهره مستقیم و تقریباً بدون هدررفت بگیرند. این سیستم بستری فراهم کرده تا حتی کسب‌وکارهای کوچک نیز بتوانند با حداقل بودجه سهمی در تبلیغات داشته باشند تا کم کم خودشان را توسعه داده و از طریق بازدیدها یا فروش‌های حاصل از این تبلیغات، برند خود را در ابعاد گسترده‌تری معرفی کنند. پس هیچ اجبار و نیازی برای هزینه‌های سنگین در ابتدای کار نیست و شما می‌توانید با کمترین بودجه کار خود را شروع کنید.

سپس با افزایش درآمد، مقدار تبلیغات را نیز به صورت صعودی بیشتر کنید تا تأثیرپذیری آن‌ها را بهبود دهید. فراموش نکنید که ارائه تبلیغات نیاز به استراتژی‌های خاصی دارد. ولی اگر به هر صورتی تبلیغ نامناسبی منتشر کردید و بازخورد مورد انتظار را ندیدید سریعاً آن را حذف کنید و یک تبلیغ بهتر با آن جایگزین کنید.

خوشبختانه ابزارهای تبلیغاتی گوگل و دیگر موتورهای جستجو قابلیت‌های بسیار خوبی برای وب‌مسترها دارند. شما در این ابزارها می‌توانید یک سقف برای بودجه خود در نظر بگیرید و آن را با توجه به سیستم محاسباتی قدرتمند این سیستم‌ها برای تبلیغات روزانه، هفتگی یا ماهیانه خود انتخاب کنید.

هدف قراردادن مخاطبین مناسب در زمان مناسب

دنیای اینترنت امروز نزدیک بیش از 3 میلیارد کاربر در سراسر دنیا دارد. طبق آمار، بیش از 93% از تجربه‌های کاربران در فضای اینترنت از موتورهای جستجو شروع می‌شود و بدیهی‌ست که موتورهای جستجو بیشترین سهم ممکن برای توزیع بازدیدها بین وب‌سایت‌ها را داشته باشند. معنی این حرف این است که هیچوقت نمی‌توانید بیشتر از مقدار ورودی‌هایی که می‌توان از موتورهای جستجو دریافت کرد را از منابع دیگر داشته باشید.

با یک سبک و سنگین کردن ساده می‌توان متوجه شد که موتورهای جستجو همان جایی هستند که مشتریان و یا کاربران مستعد تبدیل شدن به مشتری در آن حضور دارند. این را مطمئن باشید که در هر زمینه‌ای فعالیت داشته باشید، در لحظه چندین نفر در موتورهای جستجو در حال گشتن برای پیدا کردن چیزی مثل شما هستند!

با این تفاسیر، چه چیزی بهتر از اینکه با یک هزینه متناسب و معقول برای تبلیغات، به جای اینکه برای هزاران کاربرا غیرهدفمند چیزی را تبلیغ کنید، مستقیماً برای افرادی که آن‌ها نیز به دنبال شما هستند اقدام به نمایش تبلیغ خود کنید؟ با کمک بازاریابی SEM می‌توانید با هزینه‌ای کمتر نسبت به تبلیغات دیگر، درست برای کسانی که به محصولات یا سرویس‌های شما نیاز دارند تبلیغ شوید. به همین خاطر است که تبلیغات در موتورهای جستجو بهترین نوع تبلیغات اینترنتی یا هر نوع تبلیغاتی هستند! چون آن‌ها هدفمندترین نوع تبلیغات می‌باشند.

 نمایش نام برند به صورت مداوم به مشتریان

وقتی تبلیغ شما توسط یک کاربر دیده شود و آن کاربر از طریق آن تبلیغ وارد سایت شما شده و یک خرید از شما داشته باشد، ممکن است به این فکر کنید که او همین خرید را انجام داده و پشت سرش را نیز نگاه نمی‌کند! بله در حالت عادی دقیقاً چنین اتفاقی ممکن است رخ دهد. اما حضور همیشگی شما در جلوی چشمان این نوع کاربران به صورت غیرارادی روی ضمیر ناخودآگاه آن‌ها تأثیر می‌گذارد! با کمک بازاریابی SEM و در کنار آن فعالیت‌های مفید در شبکه‌های اجتماعی و از آن مهم‌تر سئوی مناسب سایت، شما همیشه در مورد مبحثی که آن مشتری به دنبالش است جلوه می‌کنید!

این مورد را به اصطلاح "تقویت مجدد نام برند" می‌نامند. کافیست چندبار یک مشتری نام شما را ببیند تا به طور ناخودآگاه و مؤثری به سمت شما سوق پیدا کند. یکی از جالب‌ترین نکات دنیای تبلیغات همین مسئله است. شاید دقت کرده باشید که کمپانی‌های بزرگ و موفق جهان فقط و فقط با نمایش لوگوی خود در تبلیغات بزرگ و بیلبوردها و موارد اسپانسری این کار را با مخاطبین می‌کنند. چون آن‌ها تأثیری که برای جلب توجه مصرف‌کنندگان و اثبات کیفیت خود نیاز داشتند را قبلاً انجام داده‌اند و حالا فقط زمان تکرار کردن نامشان برای این دسته از افراد رسیده است. بارزترین مثال برای این مورد فقط نام یا لوگوی برندهای معتبر روی لباس‌های تیم‌های باشگاهی فوتبال است.

مردم به محض دیدن نامی که پیش از این با آن تعامل داشته و از آن خرید کرده اند، توجه‌شان به آن جلب می‌شود. حالا اگر شما بتوانید با ارائه محتوا، محصولات یا سرویس‌های جدیدتر بیش از پیش این مشتری را به وجد بیاورید شانس اینکه او به یک مشتری ثابت و وفادار تبدیل شود بسیار زیاد خواهد شد. نکته خیلی جالب دیگر این است که مشتریان به ویژه مشتریان سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین، در حالت عادی تمایل زیادی برای مراجعه مجدد به سایتی که قبلاً از آن خرید داشته‌اند دارند. اما وقتی شما در دسترس آن‌ها نباشید، احتمال اینکه آن‌ها یک تب جدید روی مرورگر باز کرده و شخصاً نام سایت شما را در قسمت URL تایپ کرده و یا نام برندتان را جستجو کنند خیلی کمتر می‌شود. سعی کنید این مشتریان را از دست ندهید و با آفرها و پیشنهادات لحظه‌ای خاص و انحصاری هرطور که می‌توانید آن‌ها را به مشتریان ثابت تبدیل کنید.

کرد. در ضمن این را هم فراموش نکنید آن کسی که روی تبلیغ شما کلیک می‌کند یک کاربر "هدفمند" می‌باشد که در حالت پیش‌فرض 50% احتمال تبدیل شدن به مشتری را دارد.

هزینه تبلیغات SEM به مقدار قابل توجهی کمتر از هزینه تبلیغات سنتی است

هزینه کلی و تعرفه‌های تبلیغات کلیکی در بازاریابی با موتورهای جستجو نیز به مقدار چشم‌گیری نسبت به دیگر انواع تبلیغات قدیمی پائین‌تر است. این تبلیغات به خاطر هزینه‌های معقول، حتی برای کوچک‌ترین کسب‌وکارهای نوپا نیز قابل استفاده هستند. حتی خیلی از افراد به خاطر قیمت‌های مناسب این نوع بازاریابی، از این تبلیغات به منظور آزمون و خطا برای آگاهی از بازخوردهای مخاطبین نسبت به سرویس یا محصولاتشان استفاده می‌کنند! روشی کم‌هزینه اما بسیار کاربردی که در زمانی کوتاه اطلاعات خیلی زیادی به تجارت‌ها می‌دهد.

همچنین مقدار تبلیغات نیز بسته به نیاز و بودجه شما قابل تغییر است. در خیلی از تبلیغات سنتی پکیج‌ها در حالت عادی فقط به صورت هفتگی یا ماهیانه هستند. معمولاً شما نمی‌توانید یک سقف کوتاه در این نوع تبلیغات قدیمی برای خودتان تعیین کنید. کاری که در PPC به راحتی قابل انجام است! نکته بسیار جالب دیگر این است که ممکن است تبلیغ شما آنقدر کارساز و هدفمند باشد که تنها در چند ساعت یا چند روز به مقدار دلخواه و یا حتی بیشتر مشتری دست پیدا کنید! در این حالت شاید دیگر تا مدت‌ها نیازی به تبلیغ برای جذب مشتری جدید نباشد. می‌توانید خیلی راحت تبلیغ خودتان را کنسل کنید و از هدررفت پول جلوگیری کنید. این قابلیت در پکیج‌های تبلیغاتی سنتی وجود ندارد!

  ابزارهای مدیریتی بازاریابی موتورهای جستجو شگفت‌انگیز هستند

برخلاف نسل قدیمی و سنتی تبلیغات که شما یک تبلیغ در تلویزیون یا بیلبوردهای شهری یا دیگر منابع مشابه منتشر می‌کنید و نمی‌توانید هیچ اطلاعی از مقدار بازخورد کاربران داشته باشید، در بازاریابی SEM به یمن وجود ابزارهای فوق‌العاده کاربردی مثل AdWords شما نه تنها می‌توانید اطلاعات دقیقی از بازخوردهای کاربران از تبلیغ خودتان به دست بیاورید، بلکه می‌توانید تبلیغ خود را به صورت لحظه‌ای مدیریت کنید و کم و کاستی‌های آن را پیدا کنید.

با این روش و با دیدن اطلاعات و آمار و ارقام لحظه‌ای از بازخوردهای کاربران، خیلی راحت متوجه می‌شوید که تبلیغ شما به اندازه کافی هدفمند و جذاب است یا خیر. گوگل امکانات زیادی در سرویس تبلیغاتی خود برای وب‌مسترها قرار داده است. دسترسی به امکان حذف تبلیغ قابلیتی است که در تبلیغات نسل قدیمی وجود ندارد. اما در PPC می‌توانید هر لحظه که دوست داشتید تبلیغ خود را حذف، تمدید یا مدیریت کنید.