بازاریابی ربایشی - Inbound Marketing

 

بازاریابی، لزوماً به معنی تبلیغات مزاحم و تلاش برای فروش به هر قیمتی نیست. بازاریابی می‌تواند آموزنده و مفید باشد. در بازاریابی، لازم نیست حتماً ما به دنبال مشتری برویم و مداوم نام خود را برای او تکرار کنیم. بلکه می‌توانیم کاری کنیم که در زمان نیاز، خودش ما را پیدا کند. مایی که از طریق محتوای خود، او را در مسیر درست هدایت می‌کنیم. در حقیقت، در بازاریابی ربایشی، شما به جای آنکه وقت و هزینه خود را صرف پیدا کردن مشتری کنید، آن را صرف افزایش کیفیت رسانه‌های خود می‌کنید. با این هدف که کاری کنید مشتری در زمان نیاز، شما را پیدا کند، پس از آن در مسیر خرید هدایت شود و در هر مرحله از مسیر خود، چیزی با ارزش از شما دریافت نماید.

مراحل بازاریابی ربایشی

 مرحله جذب، تبدیل، خاتمه و جلب رضایت که شرکت‌ها برای به دست آوردن بازدیدکننده، مشتریان بالقوه، مشتری و مبلغ باید انجام دهند:

 • مرحله اول جذب: 

اولین قدم برای معرفی محصول و کسب و کار جذب ترافیک به سایت و در ادامه آن افزایش ترافیک سایت است. احتمالا در همان شروع کسب و کار جامعه ای از افراد را به عنوان هدف خود انتخاب کرده اید و نمی خواهید که همه افراد به سایت شما مراجعه کنند. پس در حال حاضر هم کسانی را می خواهید جذب کنید که بیشترین احتمال برای تبدیل به لید یا سرنخ و در نهایت مشتریان خوشحال و راضی را دارند. به عبارتی مرتبط باشند. از جمله راه های جذب بازدیدکننده، تولید محتوای مربوط  برای گروه هدف و انتشار آن در زمان درست است. منظور از زمان درست زمانی است که بیشترین تعداد تقاضا و مراجعه برای آن وجود دارد.

 • مرحله دوم تبدیل بازدید کننده به سرنخ فروش(lead):

بعد از جذب بازدیدکنندگان به وبسایت، تلاش کنید با آنها ارتباط برقرار کنید. این ارتباط را می‌توانید با قرار دادن چت در کنار وبسایت، طراحی لندینگ پیج‌های مختلف و متعدد و یا با قرار دادن فرم هایی در صفحه اصلی سایت انجام دهید. وقتی بتوانید به هر ترتیبی با بازدیدکننده ارتباط بگیرید، بهتر متوجه دغدغه‌ها و سوالات او می‌شوید. این بینش به شما هم در طراحی محصول و هم در جهت دادن به محتوای انتشار داده شده کمک خواهد کرد و در نتیجه نرخ تبدیل به مشتری که قدم بعدی است، بالاتر می‌رود.

 • مرحله سوم نهایی کردن:

بعد از اینکه شما تعدادی سرنخ فروش یا lead پیدا کردید، با استفاده از اطلاعات ارزشمندی که می‌توانید از آنها استفاده کنید افراد را برای خرید آماده کنید. برای اینکار می‌توانید از ایمیل مارکتینگ استفاده نمایید.

نکته مهم دیگر رتبه بندی سرنخ‌ها است. با گذشت زمان و بزرگ‌تر شدن بیزینس شما تعداد مخاطبین و در نتیجه سرنخ های فروشتان بیشتر می‌شوند. راه بهینه برای جذب مشتری این است که از بین سرنخ‌های فروش آنهایی که علاقمندتر هستند و برای خرید آماده‌اند را شناسایی کنید. مثلا بتوانید آن دسته از افرادی را که ایمیل شما را باز می‌کنند و مطالعه می‌کنند را پیدا کنید و با آنها ارتباط بیشتری داشته باشید و روی آنها سرمایه گذاری کنید. برای اینکار می‌توانید از سرویس litmus در ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

 • مرحله چهارم جلب رضایت مشتری:

جلب رضایت مشتری مرحله مهمی از بازاریابی است. در این مرحله مسئله توجه به مشتری و خدمات پس از فروش مطرح می‌شود. این که بتوانید تجربه مثبتی از خرید از خود در ذهن مشتری ایجاد کنید، یک موفقیت بزرگ است. به این ترتیب تبلیغات دهان به دهان مشتریان هم شما را به هدفتان نزدیکتر می کند. به فیدبک‌هایی که از مشتریان دریافت می‌کنید، بسیار توجه کنید. آن مشتریان کسانی هستند که به جای مراجعه به رقیب فرصت رفع معایب احتمالی کارتان را به شما داده‌اند. پس به نظراتشان توجه کنید.

از استراتژی محتوای هوشمند استفاده کنید. نباید مشتریان وفادار خود را که به سایتتان مراجعه می‌کنند با فرم های تکراری و یا CTA هایی که به مشتریان تازه وارد نشان می‌دهید، مواجه شوند. اگر سایت خود را در این زمینه پویا طراحی کنید، تجربه کاربری فوق العاده‌ای برای مخاطب ایجاد کرده‌اید. بر اساس تفاوت‌های مخاطبین و مشتریان وفادار خود، از CTA ها و آفرهای مناسب استفاده کنید.

نمونه فعالیت های بازاریابی دیجیتال ربایشی

 • بهینه سازی موتور جستجو (سئو)
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی رسانه های اجتماعی
 •  پرداخت به ازای هر کلیک 
 • تبلیغات همسان
 • بازاریابی ایمیلی

 بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

بهینه سازی موتور جستجو، فرآیندی است که طی آن وب سایت خود را بهینه سازی می کنید تا در صفحات نتایج موتورهای جستجو، «رتبه» بالاتری را به دست آورید و ترافیک رایگان سایت شما افزایش یابد. وب سایت ها، وبلاگ ها و اینفوگرافیک ها از جمله کانال هایی هستند که از سئو سود می برند.

با استفاده از این متد ما مشتری را متقاعد به خرید نمی نماییم بلکه مشتری خود درمیان جستجوهایش ما را یافته و به این نتیجه دست می یابد که ما گزینه ی خوبی برای نیازمندی او هستیم یا نه. 

بازاریابی محتوا

این اصطلاح اشاره به تولید و ارتقای دارایی های از جنس محتوا دارد که از آن ها برای ایجاد مشتری، آگاهی از برند، رشد ترافیک و تولید لید(lead) استفاده می شود. کانال هایی که می توانند در استراتژی بازاریابی محتوا نقش داشته باشند عبارتند از:

 • پست های وبلاگ: نوشتن و انتشار مقالات در وبلاگ یک شرکت به شما کمک می کند تا میزان تخصصی که در صنعت تان دارید را نشان دهید و از سوی دیگر برای کسب و کار خود ترافیک جستجوی مجانی کسب کنید. این کار در نهایت به شما فرصت بیشتری می دهد تا بازدیدکنندگان وب سایت را به لید تیم فروش خود تبدیل کنید.
 • اینفوگرافیک ها: گاهی اوقات خوانندگان از شما می خواهند به جای توصیف یک چیز، آن را با تصویر نشان دهید. اینفوگرافیک ها نوعی از محتوای بصری هستند که به خوانندگان کمک می کنند، مفهومی که می خواهید بهشان یاد دهید را تجسم کنند.

افراد مختلف با مشاهده مطالب سایت و با ایجاد حس اعتماد احتمالی در آن ها ممکن است به محصولات وب سایت علاقه مند شده و خرید انجام دهند.

بازاریابی رسانه اجتماعی

این نوع از بازاریابی، برند و محتوای شما را در کانال های رسانه اجتماعی ارتقا داده و در نتیجه باعث افزایش آگاهی از برند، جذب ترافیک و تولید لید(lead) برای کسب و کارتان می شود. کانال هایی که می توانید در بازاریابی رسانه های اجتماعی استفاده کنید عبارتند از:

 • فیسبوک (Facebook)
 • توییتر (Twitter)
 • لینکدین (LinkedIn)
 • اینستاگرام (Instagram)
 • اسنپ چت (Snapchat)
 • پینترست (Pinterest)
 •  تلگرام (Telegram)

تبلیغات همسان(Native)

تبلیغات همسان، تبلیغاتی هستند که عمدتا بر پایه ی تولید محتوا هستند و در سکویی (platform) کنار دیگر محتواهای پرداخت نشده نمایش داده می شوند. اما بیشتر مردم تصور می کنند که تبلیغات رسانه های اجتماعی، مانند تبلیغات فیسبوک و اینستاگرام، باید «بومی» بوده و مختص همان رسانه اجتماعی باشند.

بازاریابی ایمیلی

شرکت ها از بازاریابی ایمیلی به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند. اغلب از ایمیل ها برای ارتقای محتوا، تخفیف ها و رویدادها و همچنین هدایت افراد به سمت وب سایت کسب و کار استفاده می شود. انواع ایمیل هایی که می توانید در کمپین بازاریابی ایمیلی ارسال کنید عبارتند از:

 • ارسال خبرنامه های اشتراک وبلاگ
 • ارسال ایمیل پیگیری برای بازدید کنندگانی که در وب سایت دانلود انجام داده اند
 • ارسال ایمیل های خوش آمد گویی به مشتری
 • ارسال ایمیل تبلیغ تعطیلات برای اعضای برنامه ی وفاداری
 • ارسال ایمیل های اطلاع رسان و دیگر ایمیل های مشابه به منظور پرورش مشتری