بازاریابی در شبکه اجتماعی لینکدین - linkedIn marketing

لینکدین یک شبکه اجتماعی حرفه‌ای و تخصص محور است که از پتانسیل‌های کم‌نظیری برای بازاریابی بهره می‌برد؛ بااین‌حال، بسیاری از کسب‌وکارها از بازاریابی در لینکدین غفلت کرده‌اند. هنگامی که از گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای و تخصصی صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد سایت لینکدین است؛ با این وجود، در هنگام برنامه ریزی و تدوین استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به ندرت به امکان بازاریابی در لینکدین توجه می‌کنیم. این در حالی است که لینکدین یک شبکه اجتماعی قدرتمند با بیش از 645 میلیون کاربر از سراسر جهان است که در صورت استفاده از استراتژی‌های مناسب می‌تواند نقش قابل توجهی در برندسازی و رشد برند داشته باشد. در واقع، لینکدین را می‌توان شبکه اجتماعی رابطه‌های حرفه‌ای دانست؛ جایی که مملو از مشتریان بالقوه متخصص و تصمیم سازان سازمان‌های مختلفی است که می‌توانند به رشد برند و پیشبرد اهداف کسب‌وکار شما کمک کنند.

در گام اول باید یک صفحه شرکتی (Company Page) برای کسب‌وکار خود بسازید.

برای شروع بازاریابی در لینکدین ابتدا لازم است که یک صفحه اختصاصی برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید. به این منظور ابتدا باید در لینکدین ثبت نام کنید و سپس از بالای صفحه، با کلیک بر روی عکس پروفایلتان به قسمت انتهایی منویی که باز می‌شود مراجعه کرده و گزینه Create Company Page را انتخاب نموده و در صفحه بعدی باید نوع کسب‌وکارتان را مشخص کنید. پس از انتخاب نوع کسب‌وکار، صفحه‌ای باز می‌شود که باید اطلاعات کسب‌وکارتان را در آن وارد کنید. پس از ایجاد Company Page یا صفحه شرکتی می‌توانید با استفاده از گزینه Page Admins در منوی Admin Tools در سمت راست بالای صفحه، امکان مدیریت آن را برای کارکنان یا مسئولان دیگر شرکت فعال کنید. 

اهداف خود از بازاریابی در لینکدین را مشخص کنید

پیش از ادامه کار لازم است که هدف‌های خود از بازاریابی در لینکدین را دقیقاً مشخص کنید. اولین مرحله از فرآیند تعیین اهداف، شناسایی اهداف کلی شرکت است. به عنوان نمونه،

 • آیا می‌خواهید مشتریان راغب بیشتری تولید کنید؟
 • آیا به دنبال جذب ترافیک بیشتری به سایت خود هستید؟
 • آیا می‌خواهید میزان به اشتراک گذاری محتوا را افزایش دهید؟
 • آیا در پی کسب اعتبار در حوزه فعالیتتان هستید؟

لینکدین چگونه می‌توانید در تحقق اهداف کسب‌وکارتان به شما کمک کند؟

پس از آنکه اهداف کلی کسب‌وکار را مشخص کردید باید بررسی کنید که لینکدین چگونه می‌تواند در تحقق آنها نقشی داشته باشد. در این مرحله باید به خاطر داشته باشید که بر طبق آمار و ارقام موجود، لینکدین در تحقق برخی از اهداف، عملکرد بسیار بهتری دارد:

 • تولید مشتری راغب: بازدیدکنندگان لینکدین در مقایسه با بازدیدکنندگان سایر شبکه‌های اجتماعی 277 درصد بیشتر به مشتری راغب یا لید (Lead) تبدیل می‌شوند؛
 • استخدام و جذب نیروی انسانی: شبکه اجتماعی لینکدین یکی از منابع مهم تأمین نیروی انسانی باکیفیت و توانمند محسوب می‌شود؛
 • افزایش آگاهی نسبت به برند: بنای لینکدین بر پایه ایجاد شبکه‌ای از روابط حرفه‌ای ساخته شده که می‌تواند با در معرض نمایش قرار دادن برند شما در جمع این افراد توانمند به رشد معروفیت و شهرت آن کمک کند؛
 • افزایش اعتبار: لینکدین با مبنای تخصصی و حرفه‌ای خود، امکان انتشار محتوا برای کاربران را فراهم آورده که در صورت استفاده از محتوای مناسب می‌تواند به افزایش اعتبار کسب‌وکار کمک کند. 

استفاده از لینکدین برای افزایش اعتبار کسب‌وکار

چگونه می‌توانید جایگاه کسب‌وکارتان را به عنوان یک کسب‌وکار معتبر و حرفه‌ای در حوزه فعالیت خود تثبیت کنید؟ به این منظور باید محتوای بیشتر و باکیفیت‌تری در لینکدین منتشر کنید یا به دنبال افزایش تعامل با گروه‌های حرفه‌ای لینکدین باشید. در عین حال باید به خاطر داشته باشید که تعامل با یک گروه یا ارسال پست‌های بیشتر به طور خودکار باعث افزایش اعتبار شما نخواهد شد؛ بلکه لازم است که محتوای نوشته‌ها و تعاملات شما آموزنده، تأمل برانگیز و بدیع باشد. با وجود اینکه شاخص خاصی وجود ندارد که بتوان از طریق آن اعتبار کسب‌وکار را به طور دقیق مشخص کرد، اما با نظارت بر شاخص‌هایی مانند میزان رشد تعداد دنبال کنندگان و به اشتراک‌گذاری‌ها و همچنین حجم تعاملات انجام گرفته می‌توانیم از وضعیت نسبی رشد اعتبار کسب‌وکار آگاه شویم. چرا چنین شاخص‌هایی می‌توانند نمایانگر اعتبار کسب‌وکار شما باشند؟ زیرا افزایش تعامل مخاطب با محتوا نشان دهنده این واقعیت است که محتوای شما از دید مخاطب ارزشمند و معتبر بوده است.

مخاطب خود را مشخص کنید

پس از ایجاد صفحه اختصاصی و تعیین اهداف، در این بخش از برنامه ریزی برای بازاریابی در لینکدین بر شناخت مخاطب هدف تمرکز می‌کنیم؛ چرا که اگر شناختی از مخاطبمان نداشته باشیم، نمی‌توانیم محتوای متناسب و کارآمدی را برای ارائه به وی تولید کنیم. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که لینکدین یک شبکه اجتماعی حرفه‌ای و عمدتاً B2B است؛ بنابراین نمی‌توانید همان محتوایی که در فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی دیگر منتشر می‌کنید را در لینکدین کپی کنید و انتظار دریافت نتیجه خاصی را داشته باشید. دقت کنید که مخاطب شما در لینکدین یک مخاطب خاص است که نیازها و سلایق خاص خودش را دارد.

برای شناسایی مخاطب هدف خود باید به سؤالاتی از این قبیل پاسخ بدهید:

 • مخاطب هدف من کیست؟
 • با چه مشکلاتی مواجه است؟
 • در کجا و چه ابعادی با این مشکلات درگیر است؟
 • در چه زمان یا زمان‌هایی این مشکلات را تجربه می‌کند؟

پروفایل لینکدین خود را تکمیل و بهینه سازی کنید

برای اینکه بیشتر دیده شوید و بتوانید نظر مخاطبان را بیشتر و بهتر جلب کنید، لازم است که پروفایل کامل و جذابی داشته باشید که همه ابعاد آن برای جلب نظر مخاطب بهینه سازی شده است. تصویر پروفایل شما باید همان لوگوی کسب‌وکار و در ابعاد مناسب لینکدین باشد. اندازه استاندارد تصویر پروفایل لینکدین برابر با 400 در 400 پیکسل است. استفاده از یک تصویر مناسب در قسمت کاور می‌تواند به صفحه لینکدین شما شخصیت ببخشد. برای مثال می‌توانید از تصویر محل کارتان استفاده کنید.

یک استراتژی هدفمند و هوشمندانه برای تولید محتوا تدوین کنید

بی‌برنامگی در تولید محتوا و انتشار پست‌های بی‌هدف، سود خاصی را برای بازاریابی در لینکدین به همراه نخواهد داشت. لذا محتوا و هر چیزی که می‌خواهید در لینکدین منتشر کنید باید بر مبنای اهداف شما تهیه و تولید شود. علاوه بر کیفیت محتوا، نوع و قالب محتوایی که به اشتراک می‌گذارید نیز اهمیت دارد. به عنوان نمونه، می‌توانید مواردی مانند مطالعات موردی، مقالات تخصصی، پست‌های وبلاگی، مجموعه اسلاید، ویدئو، و اینفوگرافیک را منتشر کنید که همگی عملکرد خوبی در لینکدین دارند.

دانش خود را به رایگان به اشتراک بگذارید

به منظور افزایش اثربخشی بازاریابی در لینکدین و تثبیت جایگاه خود به عنوان یک برند معتبر باید برای به اشتراک گذاری رایگان و بی قید و شرط دانشی که در حوزه فعالیتتان دارید آماده باشید.

البته شاید چنین سیاستی منطقی به نظر نرسد و این سؤال را به ذهن متبادر کند که آیا نباید دانش تخصصی خود را برای خودمان نگه داریم؟ پاسخ اینکه می‌توانید این کار را انجام بدهید؛ اما این روش به تقویت اعتبار برند شما کمکی نخواهد کرد. البته نمی‌توان و نباید همه اطلاعات برند را فاش کرد. به طور کلی، هنگامی دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید که:

 • ابتدایی است؛ به این معنی که اطلاعاتی را به اشتراک بگذارید که شما و هم‌صنف‌هایتان از آن آگاهی دارند، اما چیزی نیست که مشتریان شما اطلاعی از آن داشته باشند؛
 • مشتریان شما مرتباً مشکلی را تجربه می‌کنند که می‌توانید روش حل آن را به آنها نشان بدهید. اساساً چرا هنگامی که می‌توانید روش حل یک مشکل دو هزار تومانی را آموزش بدهید باید وقتتان را برای برطرف کردن آن تلف کنید؟ از این طریق می‌توانید باعث صرفه جویی در وقت مخاطبان خود نیز بشوید و روی حل مشکلات بزرگ‌تری تمرکز کنید.

اما هنگامی نباید دانش خود را به اشتراک بگذارید که:

 • جزئی از اسرار شرکت است. اگر شرکت یا برند شما روش محرمانه‌ای برای انجام کاری دارد (مثلاً یک دستور پخت اختصاصی) نباید آن را برملا کنید؛
 • مخاطبانتان را گیج می‌کند. اگر راهکار شما بی‌نهایت پیچیده است و اجرای آن بدون دانش و مهارت تخصصی دشوار خواهد بود، باید آن را برای خودتان نگه دارید و از مشتریان بخواهید تا برای کمک با شما تماس بگیرند.

ارزشمندترین محتوای ممکن را به اشتراک بگذارید

برای موفقیت در بازاریابی در لینکدین باید بهترین، باکیفیت‌ترین و مفیدترین محتوای ممکن را در اختیار مخاطبان خود قرار بدهید. چنین محتوایی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • بر پایه تحقیق و بررسی نوشته شده باشد: محتوای باکیفیت به تحقیقات و منابع معتبر و به‌روز تکیه می‌کند؛
 • آموزنده باشد: محتوای شما در لینکدین باید منحصر به فرد و برای خوانندگانتان سودمند باشد. اگر محتوایی را تولید و عرضه می‌کنید که فقط تکرار مکررات است اطلاعات خاصی به مخاطب نمی‌دهید و لذا مطلب شما ارزشی نخواهد داشت؛
 • معتبر باشد: شاید اعتبار مطلب با متکی بودن آن بر تحقیقات یکسان به نظر برسد، اما در واقع اینطور نیست. محتوای معتبر به اعتبار کلّیت پست‌های شما اشاره دارد و نه تنها یک پست خاص. به عبارت بهتر، هنگامی که مخاطبتان یکی از نوشته‌های تازه انتشار یافته شما را می‌بیند، تا چه اندازه به صحت و سقم آن اعتماد دارد؟ برای کسب این اعتبار لازم است که همیشه محتوای قابل اعتماد و متکی بر تحقیق و منابع معتبر منتشر کنید.

موضوعات مورد علاقه مخاطبان هدف خود را منتشر کنید

اگر مخاطب شما به محتوایی که در لینکدین منتشر می‌کنید علاقه‌ای نداشته باشد، چرا باید برای خواندن آن وقت بگذارد؟ حال، سؤال این است که چگونه می‌توان موضوعاتی که برای مخاطب اهمیت دارد را پیدا کرد.

برای پیدا کردن موضوعات مناسب و مورد علاقه مخاطبانتان می‌توانید به صفحه ‌اینفلوئنسرهای حوزه فعالیت خود در شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنید. علاوه بر این، می‌توانید به گروه‌های فعال لینکدین نیز سر بزنید و ببینید که چه موضوعاتی محبوب‌تر و تعامل برانگیزتر بوده است. اگر می‌خواهید از روش سرراست‌تری استفاده کنید می‌توانید در صفحه لینکدین خود از مخاطبانتان نظرسنجی کنید و از آنها بپرسید که به چه موضوعاتی علاقمند هستند. به این منظور می‌توانید از ابزارهای نظرسنجی مانند SurveyMonkey یا Google Forms کمک بگیرید. به عنوان نمونه، می‌توانید از سؤالاتی شبیه به موارد زیر استفاده کنید:

 • از کدام موضوعاتی که تاکنون منتشر کرده‌ایم بیشتر لذت می‌برید؟
 • دوست دارید که بیشتر کدام موضوعات را پوشش بدهیم؟
 • به کسب چه اطلاعاتی در رابطه با محصولات، خدمات یا شرکت ما علاقمندید؟