اینفلوئنسر مارکتینگ - Influencer marketing

 

اینفلوئنسر کسی است که قدرت و توانایی تأثیرگذاری بر درک و نگرش دیگران را دارد یا می‌تواند آنان را به انجام کاری متفاوت ترغیب کند. اینفلوئنسر در بازاریابی، کسی است که دیگران را ترغيب می‌کند تا از شما خرید کنند. او چگونه این کار را انجام می‌دهد؟ اینفلوئنسر باید ترکیبی از این سه ویژگی اصلی را داشته باشد: توانایی دسترسی (reach)، اعتبار زمینه‌ای (contextual credibility) و هنر فروشندگی (salesmanship). هر چه این عوامل بیشتر باشند، نفوذ بالقوه فرد نیز بیشتر است.

در سالهای اخیر بلاگرها، اینستاگرامرها و نویسندگان فضای مجازی نیز به دسته افراد تاثیرگذار پیوستند، چون قابل اعتمادند و از وفاداری مخاطبانشان برخوردارند. وقتی یک بلاگر محصولی را معرفی می‌کند، تأثیرش از تبلیغات به شکل سنتی بسیار بیشتر است. شرکت ها می‌توانند با بهره‌گیری از افراد صاحب نفوذ از بدبینی و سوءظن حاصل از پیام‌های تبلیغاتی مستقیم مصون بمانند. 

انواع اینفلوئنسر کدامند و تفاوت آنها در چیست؟

افراد مشهور: این دسته از اینفلوئنسر ها کسانی هستند که به طور عمومی برای همه شناخته شده اند مانند بازیگرها و فوتبالیست هاو… که میتوانند از طریق کانال هایی مانند رادیو، تلویزیون و… هم برای اهداف خود استفاده کنند. از معایب این دسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین مشکلی که در مورد این افراد وجود دارد هزینه ی زیادی است که اغلب آنها پیشنهاد می دهند
 • دومین نکته این که بسیاری از افراد این دسته نمی توانند در تبلیغ هرچیزی موفق باشند
 • سومین مورد اینکه عمومی بودن مخاطبان باعث میشود که کسب و کارهای تخصصی نتوانند بازدهی خوبی از این افراد کسب کنند. اما در کنار این مشکلات، مزایایی نیز وجود دارد که تعداد افرادی که درگیر می شوند زیاد است و این نکته قابل توجه ای است و اینکه قدرت و سرعت برند کردن بالاست.

تولید کنندگان محتوا: اینگونه افراد در ابتدا شهرتی نداشته و با تولید محتوا در شبکه های اجتماعی توانسته اند مخاطبان زیادی جمع کنند.تخصصی بودن از ویژگی های مهم محتوای تولیدی آنهاست و مورد دیگر اینکه هزینه به صرفه ای وبازدهی مناسبی دارد.

از دیگر امکانات این بخش می توان به قابل استفاده بودن مطالب در اکثر شبکه های مجازی اشاره کرد با توجه به این ویژگی فضاهایی ایجاد می شود که کاربران و مخاطبان می توانند در آن به گفت گو بپردازند.

متخصصان صنعت و فکر: هر حوزه ای یک یا چند متخصص دارد که اغلب افراد به دلیل تخصص آنها و احترامی که برای آنها قائلند، ایشان را دنبال می کنند و مطمئن هستند که اگر در مورد موضوعی نظر دهند این نظر نتیجه تفکر است به همین دلیل حرف ها و حرکتشان را الگو قرار می دهند. از ویژگی مهم این دسته از افراد می توان به داشتن مخاطب تخصصی و علاقمند به موضوع اشاره کرد که این باعث می شود بیشترین بازده را داشته باشید.

میکرو اینفلوئنسرها: افرادی هستند که در یک زمینه به خصوص شناخته شده اند.درصد بالایی از دنبال کننده های این افراد به دلیل این تخصص است که آنها را دنبال می کنند و گاهاً نظرهای سازنده نیز می دهند این عمل به این معنی است که مشارکت و هم فکری بین ارائه دهنده و گیرنده خدمات وجود دارد. در این گونه صفحه ها تعداد دنبال کننده چندان اهمیت ندارد و این کیفیت دنبال کننده است که از اهمیت خاصی برخوردار است. با این حال به دلیل بالا نبودن تعداد مخاطب نمی تواند افراد زیادی را درگیر کند. با اینکه کمترین هزینه را نسبت به بقیه اینفلوئنسرها دارند اما تنها برای کسب کار های کوچک و محلی مناسب هستند. 

اجزای اصلی اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

از آنجایی که ممکن است هر اینفلوئنسر روش‌های خودش را برای ارائه‌ی تبلیغات داشته باشد، بنابراین یکسری موارد خاص حتما باید پیش از راه‌اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ رعایت شوند:

 • پیدا کردن اینفلوئنسرهایی که در زمینه محصول یا خدمات شما فعالیت می‌کنند. پیدا کردن این افراد می‌تواند با جستجوی ساده در اینترنت یا از طریق سایت‌های مخصوص این کار انجام شود
 • ترتیب دادن کمپین بازاریابی از طریق اینفلوئنسرهای پیدا شده
 • ترتیب دادن دومین کمپین بازاریابی برای اینفلوئنسرها و با هدف آگاه‌سازی تعداد بیشتری از مشتری‌ها
 • زیر نظر داشتن پارامترها برای رسیدن به میزان فروش دلخواه یا جذب تعداد فالوئرهای مورد نظر

 اصول کاربردی که باعث موفقیت در این کار می شود؟

محتوا باید کاملا صادقانه باشد: محتوای باید بر مبنای صداقت باشد نه صرفا به دلیل دریافت پول باشد. در عین گفتن مزایای کالا و یا خدمات به معایب یا کاستی های آن نیز اشاره شود. 

جامعه هدف خود را مشخص کنید: شناسایی گروه های مخاطب از کلیدی ترین کارهایی است که در ابتدا باید مشخص شود.

نکاتی که برای انتخاب اینفلوئنسر باید به کار بست

 • مطمئن شوید که از قبل در جهت خلاف کار شما فعالیتی نداشته باشد. 
 • درباره گفته های خو یا آنچه که می نویسند به خوبی تحقیق کند.
 • ملاکتان تعداد فالوورهای نباشد و اینفلوئنسرها با فالوورهای کم نیز بررسی شوند.
 • فردی که انتخاب می کنید باید با هدف برند شما منطبق باشد.
 • همه ی فعالیت ها خود را در یک راستا پیش ببرید: صفحات اجتماعی خود را به نحوی سازماندهی کنید که با دیگر فعالیت های تبلیغاتیتان سازگار باشد،مثلا استفاده از یک لوگو یک ترکیب رنگی و…. 
 • قبل از انتشار محتوا آن را چک کنید: قبل از انتشار هر مطلب یا محتوایی باید چک شود که با استراتژی تبلیغاتی ما در یک راستا باشد.
 • محیط و رسانه مناسب را برگزینید: با توجه به هدف ،رسانه مناسب را انتخاب کنید. رسانه مناسب، رسانه ای است که تعداد گروه های مخاطبی که به دنبال آنها هستیم در آن زیاد باشد و همچنین امکانات مختلفی در اختیار ما قرار دهد.
 • بازتاب کار خود را پیش بینی کنید : در هنگام انجام هر فعالیتی لازم است که بازدهی آن بررسی شود ،کار با اینفلوئنسرها هم به از این قاعده مستثنی نیست و باید در فاصله زمانی های مناسب بازدهی کار را بررسی کرد.