بازاریابی دیجیتالی - ایمیل مارکتینگ

 

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ به‌نوعی از بازاریابی مستقیم گفته می‌شود که در آن از ایمیل به‌عنوان وسیله‌ای برای ارسال پیام‌هایی از قبیل فروش یا جمع‌آوری هزینه به مخاطبان استفاده می‌شود. 

ایمیل مارکتینگ را همچنین می‌توان وسیله‌ای برای ارتباط مستقیم با مخاطبان دانست. ایمیل مارکتینگ را می‌توان هر نوع ایمیل ارسالی به مشتری و یا کاربری که احتمال تبدیل به مشتری شدن را دارد دانست.

چطور از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

بعد از این ایمیل مخاطبین خود را دریافت کردید باید مرتب به آن ها ارزش اضافه کنید. سعی کنید به صورت هفتگی برای آن ها مطلب آموزشی و مفید ارسال کنید. مخاطبین خود را بدهکار خود کنید. با استفاده از این روش وقتی محصولی به آن ها پیشنهاد می دهید راحت تر مورد پذیرش قرار می گیرد. 

ایمیل ها را از کجا بیاوریم؟

برای جمع کردن لیستی از ایمیل مخاطبین خودتان روش های مختلفی وجود دارد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که از لیستی که هم اکنون در اختیار دارید شروع کنید. شاید بگویید من تعداد بسیار کمی ایمیل در اختیار دارم که هیچ کدام شاید علاقه ای به موضوع فعالیت من ندارند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که در هر لحظه مشغول اضافه کردن به این لیست باشید. خریدن لیست ایمیل کار منطقی نیست،‌ زیرا شما به افرادی نیاز دارید که با اختیار خودشان به شما ایمیل داده اند تا بتوانید آن ها را به مشتری واقعی خودتان تبدیل کنید.

چطور لیست مان را بسازیم؟

یکی از مرسوم ترین و بهترین روش هایی که می‌توانید ایمیل مخاطبین خود را جمع کنید این است که در ازای ارسال اطلاعاتی ایمیل آن ها را بگیرید و چیزی که می خواهند را در اختیارشان قرار دهید. مثلا این اطلاعات می تواند مطلب آموزشی خوبی که معمولا با دریافت هزینه می توانند دریافت کنند. با این کار مخاطبین شما به راحتی ایمیل خودشان را در اختیار شما قرار می دهند.

از کدام سرویس ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

سرویس های بسیار زیادی برای ایمیل مارکتینگ وجود دارد. اکثر این سرویس ها تا ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ کاربر را رایگان در اختیار شما قرار می دهند. خیلی منصفانه است که این سرویس در این حجم از مخاطب بصورت رایگان و در صورتی که مخاطبین شما اضافه شدند هزینه آن را بپردازید. قطعا وقتی بیش از ۲۰۰۰ مخاطب دارید درآمد خوبی هم دارید و هزینه این سرویس رقم زیادی نخواهد بود.

دو نمونه از سرویس های موجود ایمیل مارکتینگ MailChimp و Mailerlite هستند. امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهند بسیار عالی و کاربری راحتی دارند. هر دوی این ها در سیستم مدیریت محتوای وردپرس افزونه مخصوص به خود را دارند و می توان در قسمت های مختلف سایت از آن استفاده کرد. 

دسته‌بندی‌های ایمیل‌های ارسالی

خبرنامه: بسیاری از شرکت‌ها، گروه‌های تجاری و غیرتجاری از خبرنامه به‌عنوان ابزاری استفاده می‌کنند تا بهتر و بیشتر با مخاطبان خود در ارتباط باشند و آن‌ها را از آخرین مطالب و اخبار سایت خود مطلع کنند. 

 :Digestبه‌درستی نمی‌توان برای این گروه از ایمیل‌ها معنای درستی به فارسی پیدا کرد. اما به ایمیل‌هایی گفته می‌شود که در آن‌ها خلاصه‌ای از فعالیت‌های انجام‌شده شرکت، پیشنهاد‌هایی برای هفته‌ها و یا ماه‌های پیش رو را در بردارد.

ایمیل‌های اختصاصی: یا ایمیل‌های تک محوری(Stand Alone)  ایمیل‌هایی هستند که در آن‌ها تنها در مورد یک موضوع خاص اطلاعاتی در اختیار مخاطبان قرار داده می‌شود. به‌طور مثال اطلاع‌رسانی در مورد محصولی جدید و دعوت کاربران به استفاده از آن‌.

ایمیل‌های تبلیغاتی: تمامی ایمیل‌هایی که تا اینجا در مورد آن‌ها توضیح دادیم فرض بر این بود که دیتابیسی از ایمیل مخاطبان در اختیار شماست و از طریق آن با کاربران ارتباط برقرار می‌کنید. اما حالت‌هایی هم هست که شما هزینه‌ای را به فرد یا گروهی پرداخت می‌کنید تا برای شما ایمیل‌های تبلیغاتی ارسال کنند. این نوع ایمیل‌ها در دسته‌ی ایمیل‌های تبلیغاتی قرار می‌گیرند.

ایمیل‌های تبادلی :(Transnational Email) به ایمیل‌هایی گفته می‌شود که در پایان عملیاتی که کاربر انجام داده است برای وی ارسال می‌شود. از نمونه‌های رایج می‌توان به ایمیلی که برای تأییدیه و خوش‌آمدگویی برای عضویت در خبرنامه ارسال می‌شود اشاره کرد.