استفاده از ویکی‌پدیا برای ارتقا سئو

ویکی‌پدیا یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین حاضران صفحه نتایج جستجوهای گوگل محسوب می‌شود. این سایت به عنوان یک مرجع اینترنتی تقریباً در نتایج نیمی از همه جستجوها حضور دارد. به علاوه، اطلاعات بخش عظیمی از گراف دانش گوگل نیز از ویکی‌پدیا دریافت می‌شود.

روش‌های استفاده از ویکی‌پدیا برای تقویت سئوی خارجی

یکی از ملاک‌های بسیار مهم گوگل برای ارزیابی قابل اعتماد بودن و کیفیت محتوا، دریافت بک لینک از سایت‌های معتبر و قابل اعتماد است. طبیعتاً ویکی‌پدیا یکی از معتبرترین سایت‌های اینترنتی و سرچشمه‌ای از منابع مورد نیاز کاربران است؛ در نتیجه و با توجه به قابل ویرایش بودن محتوای این دانشنامه عظیم توسط همه کاربران اینترنت، نمی‌توان به راحتی از فرصت به وجود آمده برای لینک سازی در آن چشم پوشی کرد. این آزادی عمل و پتانسیل‌های موجود در ویکی‌پدیا باعث شد که این دانشنامه برای مدتی هدف حجم انبوهی از اسپم قرار بگیرد.

ویکی‌پدیا در سال 2007 میلادی با هدف توقف این بمباران بی وقفه اسپم، لینک‌های خود را از حالتfollow به rel=”nofollow” تغییر داد. این تغییر باعث شد که جذابیت ویکی‌پدیا برای علاقمندان و فعالان به شدت کاهش پیدا کند.

در صفحات متناسب با موضوع هدف خو در ویکی‌پدیا به دنبال فرصت لینک سازی باشید.

صفحات ویکی‌پدیا در نیمی از جستجوها رتبه دارند. این به نوبه خود یک چرخه واکنشی ایجاد می‌کند؛ به این ترتیب که مردم با لینک دادن به آنها به کسب رتبه‌های بهتر برای این برگه‌ها کمک می‌کنند. به عنوان نمونه، هنگامی‌که یک خبرنگار می‌خواهد به تعریف واژه یا عبارتی که در متن خود به کار برده اشاره کند یا یک وبلاگ نویس به نام بردن از یک اتفاق یا شخصیت خاص نیاز پیدا می‌کند، با یک جستجوی ساده می‌تواند به برگه مرتبط در ویکی‌پدیا لینک بدهد.

در بیشتر موارد، برگه‌های ویکی‌پدیا برای کلمات کلیدی کلی و عمومی بهترین رتبه‌ها را کسب می‌کنند و مردم نیز به چنین برگه‌هایی بیشتر لینک می‌دهند. با پیدا کردن برگه‌های متناسب با کسب‌وکار خود در ویکی‌پدیا و بررسی افرادی که به آنها لینک داده‌اند می‌توانید افرادی که احتمالاً به لینک دادن به شما علاقمندند را پیدا کنید.

به این منظور کافی است که آدرس برگه مورد نظر را در یکی از ابزارهای بررسی بک لینک وارد کنید تا فهرستی از سایت‌هایی که به آن برگه لینک داده‌اند نمایان شود. از این طریق، افراد، سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که با شما و خوانندگانتان به نحوی تناسب دارند را پیدا خواهید کرد. سپس باید آنها را برای لینک دادن به محتوای سایت خودتان متقاعد کنید.

از پتانسیل گرفتن بک لینک در قسمت منابع مقالات بهره برداری کنید

از دیرباز، پیدا کردن منابع و مراجع موثق برای کسب اطلاعات بیشتر و معتبرتر یکی از کاربردهای مهم ویکی‌پدیا محسوب می‌شده است. به عبارت دیگر، مردم در هنگامی‌که تحقیق انجام می‌دهند، برای پیدا کردن منابع معتبر از ویکی‌پدیا کمک می‌گیرند. 

در چنین شرایطی اگر این تحقیق برای تولید محتوای سایت یا وبلاگ انجام شده باشد به احتمال زیاد به برگه منبع لینک داده خواهد شد. اکنون کاری که شما باید انجام بدهید این است که پس از انتخاب یک برگه متناسب از ویکی‌پدیا، به بخش «منابع» در انتهای آن مراجعه کنید و لینک‌های موجود را در یک ابزار بررسی بک لینک قرار بدهید. حالا فهرست گسترده‌تری از وبسایت‌ها، افراد و وبلاگ‌هایی را در اختیار خواهید داشت که احتمالاً به لینک دادن به محتوای شما علاقمند هستند.

برگه اختصاصی ویکی‌پدیای خودتان را بسازید

ساختن برگه اختصاصی سازمان خودتان یک راهکار دیگر برای معرفی کسب‌وکار، افزایش آگاهی از برند و گرفتن لینک از ویکی‌پدیا محسوب می‌شود؛ اما باید به خاطر داشته باشید که تنها در صورتی باید به سراغ این تاکتیک بروید که کسب‌وکار شما به درجه‌ای از شهرت، قدرت و محبوبیت رسیده که واقعاً شایسته داشتن چنین برگه‌ای در ویکی‌پدیاست.

توجه کنید که رعایت ساختارهای صحیح و استاندارد ویکی‌پدیا در اینجا اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا علاوه بر اینکه در تأیید یا رد برگه و همچنین حرفه‌ای به نظر رسیدن شما تأثیر خواهد داشت، برگه شما را به یک منبع اطلاعاتی استاندارد تبدیل خواهد کرد که گوگل می‌تواند در نتایج جستجوی مرتبط با برند شما از آن استفاده نماید. بنابراین، ابتدا دستورالعمل‌های ویکی‌پدیا را بررسی کنید و برای ایجاد برگه برندتان از ویراستاران و نویسندگان مجرب کمک بگیرید.

استفاده از ویکی‌پدیا برای تقویت سئوی داخلی

چه برای تولید محتوا برنامه ریزی می‌کنید یا تدوین استراتژی برای کلمات کلیدی، یکی از مهم‌ترین مواردی که به آن نیاز دارید، شناخت و درک بیشتر افرادی است که درک عمیقی نسبت به موضوع مورد نظر شما یا سؤالات جدی و اساسی درباره آن دارند. به بیان دیگر، درک زبان، سؤالات و علایق مخاطب برای موفقیت در کمپین‌های تولید محتوا و سئو ضروری است.

به این منظور باید استراتژی داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید با حدس و گمان شروع کنید یا اینکه به سراغ استفاده از نظرسنجی و مصاحبه با مشتریان هدف خود بروید. راهکار جایگزین دیگر شما این است که بر دانشنامه‌ای تکیه کنید که تقریباً برای هر موضوع قابل تصوری در نتایج جستجو رتبه کسب کرده است. در صورت انتخاب آخرین گزینه، با استفاده از یک استراتژی ویکی‌پدیا محور و اجرای موارد و نکات زیر می‌توانید سئوی داخلی سایت خود را تقویت کنید. 

علاقه به موضوعات مختلف را ارزیابی کنید

حجم جستجو یکی از مؤلفه‌های مهم در تحقیق سئو به شمار می‌رود. در عین حال، فاصله گرفتن گوگل از حالت Phrase Match در Keyword Planner و تمرکز بیشتر آن بر موضوعات به جای کلمه‌های کلیدی، تشخیص میزان علاقه برای محتواهای مختلف را دشوار می‌کند.

خوشبختانه ویکی‌پدیا برای بسیاری از کلمه‌های کلیدی مرتبط با موضوعات مختلف رتبه کسب کرده و می‌توان میزان ترافیکی که هر مقاله دریافت می‌کند، و در نتیجه میزان کلی علاقه به موضوع مربوطه را مشخص کرد. ویکی‌پدیا فهرست موضوعی و الفبایی برگه‌های فارسی پربیننده خود را در دسترس عموم قرار داده است. به علاوه، در یک برگه دیگر، آمار و ارقام مقالات و بازدیدهای آنها را در اختیار علاقمندان گذاشته است.

چنانچه برگه متناسب با موضوع مورد نظر شما با اینکه برگه‌ای است که به خوبی ویراستاری شده، بازدید اندکی را در هر ماه دریافت می‌کند، احتمالاً موضوع مناسبی را انتخاب نکرده‌اید. از طرف دیگر، اگر برگه مورد نظر به طور مستمر ترافیک مناسبی را دریافت می‌کند، می‌توانید روی محبوبیت و بازده موضوع آن حساب کنید. به علاوه، می‌توانید اطلاعاتی که از این طریق به دست می‌آورید را در ابزارهایی مانند گوگل ترندز (Google Trends) و Keyword Planner نیز به کار ببرید تا اطلاعات بهتری از پتانسیل محتوای جدید به دست بیاورید.

تحقیق کلمه کلیدی خود را با استفاده از ویکی‌پدیا انجام بدهید

در بخش تدوین استراتژی کلمه کلیدی، باید زبانی که مخاطب برای توصیف محصولات، خدمات یا محتوای شما به کار می‌برد و نحوه درک آن زبان توسط موتورهای جستجو را شناسایی کنید.

در واقع، چه برای یک مشتری در یک حوزه جدید و ناآشنا کار می‌کنید یا اینکه به دنبال تولید محتوا برای سایت خودتان هستید، غالباً دشوارترین بخش تحقیق کلمه کلیدی، درک ابعاد انسانی آن است.

سئوکارها در بسیاری از موارد، تحقیقات ابتدایی را به سیستم‌های ماشینی، مانند Keyword Planner محول می‌کنند. مشکلی که در رابطه با این ابزارها وجود دارد این است که اساس عملکردشان به کلیدواژه‌هایی وابسته است که در آنها ثبت شده است. اگر کلمه‌های کلیدی مزبور، نمونه‌های خوبی از کل جامعه آماری نباشند، بازده استراتژی کلمه کلیدی شما به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. ریشه این وضعیت به مشکل اساسی پیدا کردن یک فهرست اولیه از کلمات کلیدی ساخته شده توسط انسان‌های واقعی برمی‌گردد که موضوع مورد نظر شما را حقیقتاً درک می‌کنند. اما چطور می‌توانید این مسئله را به وسیله ویکی‌پدیا حل و فصل کنید؟ به این منظور، به سایت ویکی‌پدیا مراجعه کنید؛ همان مرجعی که توسط متخصصان و مخاطبان شما نوشته شده، ویرایش گردیده و خوانده می‌شود. سپس آدرس یکی از صفحات متناسب ویکی‌پدیا را انتخاب کنید. پس از آن در AdWords مسیر Google Ads > Keyword Planner را طی کنید.

به قسمت New Keyword Ideas مراجعه نمایید و آدرس منتخب ویکی‌پدیا را در کادر Landing Page درج کنید.

حالا یک فهرست عالی از کلمه‌های کلیدی خواهید داشت که می‌توانید از آنها برای گسترش، تصحیح و بهبود فهرست کلمات کلیدی خود استفاده کنید. البته متأسفانه Google Ads استفاده از Keyword Planner برای تحقیق کلمات کلیدی را محدود کرده، اما مشابه همین فرآیند را می‌توانید در ابزارهای مشابه نیز اجرا کنید.

با توجه به لینک‌های شکسته، موارد نیاز به منبع و مقاله‌های خُرد، برای تولید محتوا برنامه ریزی کنید

برچسب دار و مشخص کردن لینک‌های شکسته، عناوین محتاج به منبع و همچنین مقالات خرد (مقالات کوتاه) نشان از اهمیتی دارد که ویکی‌پدیا برای جامعیت و پشتوانه ادعاها و نوشته‌هایی که در آن ثبت می‌شود قائل است. طبیعتاً هر کسی که بتواند محتوایی را برای پر کردن این خلأ تولید کند، نه تنها جایگاهی را به عنوان یک منبع معتبر به دست می‌آورد؛ بلکه از مزایای سئوی خارجی که قبلاً ذکر کردیم نیز بهره مند خواهد شد. به علاوه، امکان استفاده از برخی میانبرهای ساده نیز در مسیر تولید این محتوا و انجام تحقیقات لازم وجود دارد. به عنوان نمونه، در مورد لینک‌های شکسته می‌توانید لینک مزبور را کپی کنید و در سایت Wayback Machine قرار بدهید تا ببینید که منبع اصلی چه سبک و سیاقی داشته است. بعد از آن، محتوای بهتری را تولید کنید و سپس با همه سایت‌هایی که به آن لینک داده بودند تماس بگیرید.

با توجه به منابع انتهای مقالات برای تولید محتوا برنامه ریزی کنید

صفحاتی که به عنوان منبع در انتهای مقالات ویکی‌پدیا قرار دارند نه تنها برای لینک سازی، بلکه برای ایده گرفتن به منظور تولید محتوا نیز بسیار کاربردی هستند. با توجه به اینکه مقالات ذکر شده در این قسمت آنقدر ارزشمند بوده‌اند که یکی از نویسنده‌های ویکی‌پدیا از آنها به عنوان منبع استفاده کند، لذا می‌توانید از موضوعات آنها الهام بگیرید و محتوای بهتر و ارزشمندتری را تولید کنید. در این راستا بررسی کنید که چه الگوها و پرسش‌هایی در این برگه‌ها مطرح شده است؛ آیا ایده جالبی در آنها وجود دارد که پتانسیل بحث و بررسی بیشتر را داشته باشد یا اینکه می‌توانید آن ایده را در یک قالب جدید و بهتر عرضه کنید؟