آینده دیجیتال مارکتینگ چگونه خواهد بود؟

از بنر های قدیمی گرفته تا تکنولوژی های جدید، ابزار­های دیجیتال مارکتینگ مدام در حال تغییر بوده تا نیاز های مشتریان و همچنین برند ها را برآورده کنند. امروزه با افزایش ارتباطات و ایجاد زیرساخت های دیجیتالی، تغییرات بسیار سریع ­تر رخ می­دهند. همزمان با پیشرفت تکنولوژی، روش های سنتی دیجیتال مارکتینگ، سئو، بازاریابی محتوا و دیگر روش های بازاریابی، تغییرات چشمگیری را تجربه می­کنند. در ادامه این مطلب، چگونگی تحولات دیجیتال مارکتینگ را بررسی خواهیم­ کرد. همچنین به این نکته اشاره می­کنیم که چرا بازاریابان باید خود را با پیشرفت تکنولوژی و تحولات دیجیتال مارکتینگ سازگار سازند.

 

سئو _ بهینه سازی جست و جوی صوتی

با روی کار آمدن تکنولوژی های جدیدی مثل Siri، Alexa، Cortana و... محبوبیت ابزار های جست و جوی صوتی افزایش یافت. امروزه نیز تعداد افرادی که از ابزار های جست و جوی صوتی اسفاده می­کنند رو به افزایش است. به همین دلیل بازاریابانی که با سئو سر و کار دارند باید بهینه سازی وبسایت های خود را جهت شناسایی توسط ابزار های جست و جوی صوتی، در دستور کار قرار دهند. 72% از افرادی که از ابزار های جست­ و­ جوی صوتی استفاده می­کنند، اذعان دارند که این دستگاه قسمت اعظمی از زندگی روزمره آن ها را تشکیل می­دهد.

به طور کلی صحبت کردن نسبت به تایپ کردن برای ما آسان تر است. سهولت کار با ابزار های جست و جوی صوتی، این میزان از محبوبیت آن ها را توجیه می­کند. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی محبوبیت و همه گیری این دستگاه ها نیز افزایش می­یابد. چون این ایده به صورت دائم به استفاده از دست نیازی ندارد، در آینده جزئی از زندگی خواهد شد.

گوگل در سال 2017 اعلام کرد که دستگاه های دیجیتالی مربوط به آن ها از دقت 95 درصدی برخوردار هستند. با پیشرفت این نوع فناوری میزان بهره ­وری از آن ها نیز افزایش می­یابد. نرخ رشد استفاده از این تکنولوژی صعودی خواهد بود به طوری که پیش بینی می­شود تا پایان سال 2020، حدود 50% از جست و جو ها از این طریق صورت می­گیرد. در نهایت به منظور سازگار کردن هرچه بیشتر خود با دستگاه های جست و جوی صوتی، استفاده از کلمات کلیدی برای بالا بردن رتبه سئو سایت بسیار مهم است.

 

رسانه های پولی _ رابطه هوش مصنوعی و رسانه های پولی

جست و جوی پرداخت شده (Paid search) یا بازاریابی موتور های جست و جو یک نوع بازاریابی است که در آن به موتور های جست و جو مبلغی پرداخت می­شود تا وبسایت در صفحه نتایج جست و جو به نمایش درآید. همچنین هربار که روی تبلیغات کلیک (پرداخت به ازای هر کلیک) می­شود یا تبلیغ مورد نظر نمایش داده می­شود، برای بازاریاب کسب درآمد خواهد داشت. به طور کلی برای این کار یک تیم متخصص وجود دارد که تصمیم می­گیرند، تبلیغات روی چه بستری قرار بگیرد تا بیشترین مخاطب را جذب کند.

یکی از انواع رسانه های پولی که در آینده مورد استفاده قرار می­گیرد تبلیغات برنامه ­ریزی شده یا programmatic advertising است. تبلیغات برنامه­ ریزی شده نوعی رسانه پولی است که از هوش مصنوعی برای خرید خودکار فضای تبلیغاتی استفاده می­کند. و از این طریق تشخیص خواهد داد که تبلیغات باید کدام مخاطب را مورد هدف قرار دهد. با توجه به مطالعات صورت گرفته تخمین زده می­شود که در سال 2018، 46 میلیون دلار به تبلیغات برنامه ­ریزی شده اختصاص یافته است. همچنین پیش بینی می­شود تا پایان سال 2020، حدود 86% از کلیه تبلیغات دیجیتال از طریق اتوماسیون ارائه خواهد شد. حرکت به سوی اتوماسیون هوش مصنوعی، رویکردی یکپارچه، کارآمد و دقیق را به سمت رسانه های پولی فراهم می­کند و همزمان هزینه های جذب مشتری را نیز کاهش می­دهد.

 

شبکه های اجتماعی _ سیستم اینفلوئنسر مارکتینگ اتوماتیک خواهد شد

اینفلوئنسر مارکتینگ و یا بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار و برجسته یکی از روش های بازاریابی می باشد که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به طور کلی عموم مردم به اشخاص اعتماد بیشتری دارند تا برندها. به همین علت شنیدن یک بازخورد یا تجربه مثبت از اینفلوئنسر، نسبت به زمانی که خود برند ها این کار را انجام می­دهند، وزن و اعتبار بیشتری دارد. با این حال این سیستم در سال های گذشته چالش های بسیار زیادی را پشت سر گذاشته است. برای مثال صاحبان برند ها همیشه برای انتخاب اینفلوئنسر مناسب جهت تبلیغ محصولاتشان در حال تلاش بوده ­اند.

امروزه برند ها تلاش می­کنند تا با بکارگیری هوش مصنوعی و تبدیل اینفلوئنسر مارکتینگ به یک فرآیند کاملا اتوماتیک از چالش های آن بکاهند. برای مثال امروزه هوش مصنوعی قادر است تا با تجزیه و تحلیل میلیون ها عکس در چند ثانیه، عمل آنالیز برند-اینفلوئنسر را انجام دهد. در این آنالیز به محض اینکه اینفلوئنسر محتوایی را در قالب عکس یا فیلم به اشتراک می­گذارد، هوش مصنوعی قادر است تا با آنالیز داده ها، میزان تاثیر گذاری محتوا و مطابقت اینفلوئنسر و برند را مشخص ­کند. از طریق این آنالیز می­توان اینفلوئنسر مناسب را بر اساس ویژگی های مشخص و دلخواه، تعیین کرد. همچنین هوش مصنوعی قادر است با استفاده از داده های موجود، پیش بینی کند که چه چیزی اینفلوئنسر ها را تشویق به تولید محتوا می­کند. سپس از همان عامل محرک در جای مناسب استفاده کند. این تکنولوژی ها سبب می­شود که پروسه اینفلوئنسر مارکتینگ سریع تر، با استفاده از داده کمتر و به صورت تصمیم گیری داده محور، انجام شود. در نهایت تمام این عوامل موجب رضایت مشتری و رابطه کاری بهتر خواهد شد.

 

نتیجه گیری

با نگاهی به چشم­ انداز دیجیتال مارکتینگ می­توان دریافت که در سال 2020 تلاش می­شود تا با روشی دقیق تر از گذشته، مصرف کننده را در خط اول دیجیتال مارکتینگ قراردهند. بازاریابی شخصی سازی شده بوسیله داده های جامع، هوش مصنوعی و فناوری های جدید، ارتباط بین برند ها و مصرف کنندگان را به طور چشمگیری بهبود بخشیده است. متوسل شدن به محتوای جذاب بصری از روش های کلیدی است که برند ها بوسیله آن موقعیت شان را در آینده نزدیک مشخص می­کنند. در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که گسترش روزافزون تکنولوژی می­تواند سبب پیشرفت علمی و عملی در رابطه با استراتژی های دیجیتال مارکتینگ شود.