آپدیت فرد گوگل - Google Fred Update

در تاریخ 7 مارس 2017 مدیران و مالکان وب‎سایت‌ها و متخصصان بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو با یک بحران مواجه شدند. برخی سایت‎ها شاهد کاهش چشمگیر ترافیک در یک شب بودند. این کاهش ترافیک در برخی سایت‎ها تا 90% هم گزارش شده بود. دلیل این تغییرات و آشفتگی‎ها جدیدترین به روزرسانی الگوريتم اصلی گوگل به‌نام Fred گزارش شد. گوگل مداوم در طول سال تنظیمات و به‎ روزرسانی‎هایی را برای الگوريتم‎های جست‌وجوی خود انجام می‎دهد. اما تنها بعضی از این به‎روزرسانی‎ ها هستند که مثل Fred تأثیرات قوی و فوری دارند.

نام فرد Fred ، هرگز توسط گوگل برای این الگوریتم تایید نشد و تنها یک شوخی توسط یکی از وبمستران معروف Gary Illyes که در گوگل مشغول به کار است، بود و در توئیتی اعلام کرد از این پس هر الگوریتم و بروزرسانی که نامی به طور رسمی برایش اعلام نشود، "فرد" نام دارد.

چه وب سایت هایی دچار پنالتی فرد گوگل می شوند؟

طبق تحقیقات صورت گرفته در سایت معتبر Search Engine Land حدود 95% سایت هایی که شامل جریمه الگوریتم فرد شده اند ، یا دارای محتوای خاصی نیستند و یا محتوای آن ها صرفا جهت کسب رتبه نوشته شده است. سایت هایی که به نظر می رسد کاری جز کسب درآمد برای صاحبانشان ندارند و محتوای سودمندی برای کاربران ندارند بیشتر از هر وب سایت دیگری توسط گوگل فرد پنالتی می شوند.

بخش هایی از سئو که توسط این الگوریتم مورد بررسی قرار میگیرند عبارتند از لینکها، تبلیغات، تعداد تبلیغات، نحوه درج تبلیغات در وبلاگ های خصوصی و... اما به جرات میتوان گفت که تشخیص میزان اهمیت هر کدام از این بخش ها در الگوریتم گوگل فرد Fred بسیار دشوار و حتی ناممکن است.

در مورد گوگل Fred، می توان گفت وب سایت هایی که یک یا چند مورد از موارد زیر را داشتند، به میزان 50 تا 90 درصد رنک آن ها بدتر شد. این وب سایت ها معمولا:

  • بیش از حد روی کسب درآمد تمرکز داشتند
  • تبلیغات گمراه کننده یا گول زننده نمایش می دادند
  • تبلیغاتی نشان می دادند که کاربر را فریب می دادند تا روی آن ها کلیک کنند
  • مملو از لینک های وابسته، تبلیغات و محتوای بی کیفیت بودند
  • بلاگ هایی داشتند که همه نوع موضوعی را فقط برای رنک سئو گرفتن پوشش می دادند
  • دارای مشکلاتی در تجربه کاربری بودند
  • با دستگاه های موبایل سازگاری نداشتند
  • محتوای بی ارزش داشتند
  • بیش از حد تبلیغات داشتند

پس از انتشار "فرد"، بسیاری از متخصصین سئو شروع به بررسی سایت هایی که بسیار سخت جریمه شده بودند، کردند؛ اگرچه گوگل هنوز هیچ یک از حدس و گمان های این متخصصین را تایید نکرده اما شواهد غیر قابل انکاری وجود دارد که وظیفه "فرد" جریمه وبسایت هایی که برایشان کسب درآمد از تجربه کاربری مهم تر بوده است، باشد.

در بررسی 100 سایت جریمه شده توسط Barry Schwartz ، مشخص شد که همگی این سایت ها قرار بوده اطلاعات مفیدی در اختیار کاربر قرار دهند و محتوا محور باشند اما با ورود به آنها کاربر با هجوم انواع و اقسام تبلیغات آزاردهنده مواجه می شده است. سایت هایی با محتوای کوتاه، کم و بی کیفیت و در عین حال سراسر تبلیغات ، سخت ترین ضربه ها را از "فرد" خوردند.

تئوری شوارتز در رابطه با ارتباط تبلیغات و الگوریتم فرد، به گوش همه وبمستران رسید و صاحبان بسیاری از سایت ها گزارشاتی درباره رشد دوباره ترافیک ورودی شان بعد از حذف کامل یا حذف بخش زیادی از تبلیغات خود منتشر کردند.

البته جالب است بدانید که بروزرسانی "فرد" تنها باعث کاهش ترافیک ورودی برخی وبسایت ها نشد، بلکه لطف خود را شامل حال سایت هایی کرد که کیفیت محتوای مناسب داشتند و در وهله اول به پرسش پاسخ کاربر اهمیت می دادند و پس از آن به درآمدزایی. این وبسایت ها رشد قابل توجهی را در گوگل آنالیتیک خود، دقیقا در همان تاریخ 7 مارس 2017 مشاهده کردند.

برای بازیابی ازپنالتی فرد (Fred) چه باید کرد؟

بررسی کامل سایت

قبل از اینکه تعجب کنید، بگم که این گزینه اجباری نیست. اما بسیار مهم است که بدانید چه فعالیت هایی می تواند منجر به پنالتی شدن سایت شما در آینده شود. این یعنی سایت خود را یک بار کاملا از همه جهات بررسی کنید. تک تک صفحات آن را!

تولید محتوای با کیفیت

امروزه دیگر وقتی برای گفتن حرف های تکراری وجود ندارد. اگر از محتوای بی کیفیت و کپی در سایت خود استفاده می کنید، همین حالا رویه خود را 180 درجه عوض کنید. 

با وجود اینکه فاکتورهای رتبه بندی گوگل، از اسرار حل نشده دنیای ماست، اما ما معتقدیم گوگل سایت هایی که پاسخ هایی مرتبط و مطابق با نیاز کاربران را فراهم می کند ارج می نهد. هرچه محتوای شما مرتبط تر و مفید تر باشد، فاکتورهای UX بهبود می یابند و این یعنی همان چیزی که گوگل می خواهد: کاربران راضی و به طبع آن تبلیغ دهندگان راضی.

تولید محتوای با کیفیت همواره یکی از دغدغه های بزرگی است که تیم های مارکتینگ با آن روبرو می شوند. زمانبندی نشر محتوا روی وبسایت هم از اهمیت بالایی برخوردار است و شما باید مرتبا سایت خود را با مطالب جدید بروز نگه دارید. چه به صورت روزانه مطلب نشر می دهید یا هفته ای یک بار، زمانبندی شما در مقابل ارزش و کیفیت محتوا در اولویت دوم اهمیت است. 

 بررسی بک لینک های سایت

کیفیت لینک ها در الگوریتم "فرد" با اهمیت بوده باشد یا نه، بررسی کیفیت بک لینک های سایت برای جلوگیری از هرگونه افت ترافیک در بروزرسانی های آینده وبسایت از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین ابزار برای بررسی کیفیت لینک های سایت، Moz نام دارد. این وبسایت لینک های شما را دنیای وب بررسی می کند و میزان مخرب بودن "اسپم اسکور" آنها را اعلام می کند. حذف بک لینک های مخرب و بی کیفیت شما را از جریمه های احتمالی در امان نگه می دارد. 

پرهیز از اشباع صفحات با تبلیغات آنلاین

پر کردن تمام قسمت های خالی وبسایت با تبلیغات بنری و کلیکی، به نظر ایده خوبی برای کسب درآمد است اما این سیگنال را به گوگل می فرستد که شما بیشتر دغدغه کسب درآمد دارید تا تولید محتوایی کارآمد و مفید برای کاربران سایت خود. شما کاملا حق دارید که هر نوع از تبلیغات را روی سایت خود پیاده کنید اما در نظر داشته باشید هر چه تبلیغات بیشتری روی وبسایت شما وجود دارد، احتمال جریمه دامنه شما در بروزرسانی های بعدی گوگل بیشتر است.