آشنایی با ابزار گوگل آنالیتیکس

 

گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیز یا به اصطلاح انگلیسی آن Google Analytics یکی از چندین ابزار گوگل برای انجام آنالیز و تجزیه و تحلیل بر روی وبسایتها و کسب وکارهای آنلاین است. در ابتدا و در نگاه اول، این ابزار یک سایت معمولی است که در آن بخشهای مختلفی تدارک دیده شده و میتوان از هر کدام از بخشهای آن استفاده کرد. اما وقتی حرفهای باشید و با قسمت های آن به طور کامل آشنایی داشته باشید، هیچ وقت آن را به یک سایت ساده تشبیه نمیکنید و در حقیقت آن را از بسیاری از نرم افزارهای پیچیده در دنیا قویتر و بهتر میدانید. برای آنکه درک بهتری از آن داشته باشید، همچنان با ما همراه باشید.

چرا استفاده از گوگل آنالیز مهم است؟

قبل از اینکه بخواهیم وارد بحث فنی در مورد گوگل آنالیتیکس و نحوه استفاده از آن شویم، باید بدانیم که این ابزار چه سودی برای کسب‌و‌کار آنلاین ما دارد و دقیقاً چه اطلاعاتی از آن می‌گیریم. به طور ساده، گوگل آنالیز ابزاری است که رفتار بازدیدکنندگان، مخاطبان و مشتریان وب‌سایت ما را به هنگام حضور در آن بررسی و گزارش می‌کند. پس می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به چند سؤال زیر پاسخ دهد:

• میزان بازدید از وب‌سایت ما به چه صورت است؟

• بازدیدکنندگان هنگام حضور در وب‌سایت ما چه کاری انجام می‌دهند؟

• چه زمانی بیشتر بازدیدکنندگان به وب‌سایت ما مراجعه می‌کنند؟

• چه قسمت‌هایی در وب‌سایت ما برای بازدیدکنندگان جذاب است؟

• بازدیدکنندگان چگونه وب‌سایت ما را پیدا می‌کنند؟

• عکس العمل بازدید کنندگان نسبت به محتوای وب‌سایت ما چگونه است؟

همانطور که می‌بینید تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته در این ابزار، رفتار بازدیدکنندگان از لحظه ورود به وب‌سایت تا لحظه خروج از آن را به ما نشان می‌دهند. وقتی که ما به عنوان دارنده یک وب‌سایت بدانیم که بیشتر ترافیک ما به صورت ارگانیک است یا خیر، یا به صورت مستقیم هستند یا از وب‌سایت‌های دیگر ارجاع داده شده است، به راحتی نقاط قوت و ضعف وب‌سایت خود را پیدا می کنیم و می‌توانیم نسبت به رفع ایرادات آن اقدام کنیم.

وقتی که در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدیم که بازدیدکنندگان بیشتر به سراغ چه محتوایی از وب‌سایت ما می‌روند و نحوه حرکت آنها در بین صفحات مختلف وب‌سایت ما به چه صورت است، این امکان برای ما فراهم است که مسیرهای پر ترافیک را تقویت کنیم و مسیرهایی که باعث دور شدن بازدیدکنندگان می‌شوند، حذف کنیم.

گوگل آنالیتیک به صورت کلی داده ها را در ۵ دسته زیر تقسیم بندی میکند :

۱- ترافیک لحظه ای وبسایت  ( REAL-TIME ):

کاربرانی که در همین لحظه مشغول بازدید از وبسایت هستند، کدام صفحات را نگاه میکنند و چقدر با محقق شدن اهداف، به عنوان مثال خرید یک محصول فاصله دارند؟

۲- لیست مخاطبان ( AUDIENCE ):

با روش هایی خاص برای تمامی بازدید کنندگان وبسایت، حتی آنهایی که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت شده اند و اولین بار است که سایت ما را میبینند، یک پروفایل مجازی درست میکند. جنسیت کاربران، موقعیت جغرافیایی، نوع مرورگری که استفاده میکنند، محتواهایی که برای آنها جذاب است و حتی اینکه به کدام یک از دسته بندی های محتوایی بیشتر علاق دارند را به ما نشان میدهد.

۳- منشاء ترافیک و بازدید ورودی وبسایت در گوگل آنالیتیکس ( ACQUISITION ):

از جمله سوالاتی که در این قسمت از گوگل آنالیتیکس میتوانیم پاسخ دهیم :

– بازدید کنندگان از چه مسیرهایی وارد وبسایت شما شده اند؟

– کدام یک از مسیرهای ورودی به وبسایت بیشترین سود را به شما میرساند؟

– کدام کمپین های تبلیغاتی موثرتر هستند؟

– بازدیدکنندگانی که از طریق موتورهای جستجو وارد وبسایت شما شده اند، چه کلمه ای را سرچ کرده بودند؟

۴- آنالیز رفتار کاربران وبسایت در گوگل آنالیتیکس ( BEHAVIOR ):

در این قسمت گوگل آنالیتیکس امکاناتی را در اختیار ما گذاشته است تا بتوانیم رفتار کاربران وبسایت یا اپلیکیشن موبایل را بررسی و تحلیل کنیم،

به عنوان مثال می توایند مسیر حرکت کاربران از بدو ورود به وبسایت تا زمانی که صفحه سایت شما را می بنند را بررسی کنید.

مدت زمانی که کاربران در سایت مانده اند، یکی از عوامل نشان دهنده چذابیت وبسایت یا صفحات فرود (Landing Pages) برای بازدیدکنندگان است که در قسمت Behavior میتوانیم آن را بررسی کنیم.

– کاربران داخل وبسایت چه چیزی را سرچ کرده اند ؟

– کدام صفحه از وبسایت بیشترین کاربر را از سایت شما بیرون میراند ؟ (برای کاربران جذاب نیست)

– مدت زمان لود هر صفحه یا ارتباط با سرور هاست برای هر کاربر چقدر است ؟

– به طور میانگین برای هر بازدیدکننده چه تعداد از صفحات وبسایت برای هر کاربر جذاب بوده است ؟و بسیاری از سوالات دیگری که جنبه تحلیل رفتاری بازدیدکنندگان را دارد در این قسمت جای گرفته اند

۵- هدف های از پیش تعیین شده ای که در وبسایت محقق شده اند. ( CONVERSIONS )

در هر صفحه از وبسایت شما انتظار دارید که هر کاربر چه کاری را انجام بدهد؟ هر کاری که از کاربر انتظار دارید به معنی هدف (Goal) آن صفحه از وبسایت است. این هدف می تواند خرید یک محصول، تکمیل فرم ثبت نام، عضویت در خبرنامه، دیدن یک ویدیو، به اشتراک گذاری یک پست در شبکه های اجتمای، کلیک کردن روی قسمت خاصی از صفحه، دانلود یک فایل یا کلیک کردن روی یک لینک باشد. تمام این اهداف توسط گوگل آنالیتیکس قابل اندازه گیری و ارزیابی هستند و به کمک آن میتوانیم بفهمیم در هر لحظه چه تعداد از کاربران هدف یک صفحه را محقق کرده اند. به تحقق هر هدف توسط هر کاربر به اصطلاح تبدیل یا Conversion می گویند. اگر تعداد تبدیل ها را به تعداد بازدیدکنندگان تقسیم کنیم، نرخ تبدیل یا Conversion Rate به دست می آید که تمام تلاش ما این خواهد بود که نرخ تبدیل را افزایش بدهیم. شاید برایتان عجیب باشد اما افزایش نرخ تبدیل الزاما به منزله افزایش سود نیست و گوگل آنالیتیکس دقیقا برای همین کار است که تشخیص بدهیم کدام یک از مسیرهای تحقق اهداف مانند روش های مختلف  بازاریابی ، کدام صفحه، کدام کلمه کلیدی، کدام کمپین یا تبلیغ، بیشترین سود را برای وبسایت دارد و از این به بعد انرژی و منابع خود را روی افزایش نرخ تبدیل از طریق همان مسیر سودآور بگذاریم.- در قسمت Conversion میتوانید بفهمید که کاربر دقیقا قبل از اینکه هدف شما را در سایت یا صفحه ای از وبسایت محقق کند، در کدام یک از صفحات بوده و چه مسیری را تا تحقق هدف مشخص شده طی کرده است.